Gulbenes - Alūksnes bānītim jauns saimnieks

Darbu sācis jauns pašvaldību dibināts uzņēmums - bezpeļņas organizācija SIA "Gulbenes - Alūksnes bānītis".

Darbu sācis jauns pašvaldību dibināts uzņēmums - bezpeļņas organizācija SIA "Gulbenes - Alūksnes bānītis". 3.janvārī pirms pulksten 13.25 kārtējā reisā uz Alūksni devās šaursliežu vilciens, Gulbenes stacijā notika svinīga ceremonija.
Simbolisko sarkano lenti pārgrieza jauno uzņēmumu dibinājušo trīs pašvaldību vadītāji - Alūksnes domes priekšsēdētājs Guntārs Bērziņš, Gulbenes domes priekšsēdētājs Nikolajs Stepanovs un Stāmerienas pagasta padomes priekšsēdētājs Raitis Apalups. Nedaudzie vilcieniņa pasažieri noskatījās, kā uzņēmuma "Gulbenes - Alūksnes bānītis" direktors Osvalds Lucāns ar "Rīgas šampanieti" iesvētīja bānīša lokomotīvi, lai labi ripo jaunā saimnieka pārvaldījumā. Dzelzs rumaks šajā dienā ceļā devās, izrotāts ar karodziņiem varavīksnes krāsās.
Vagonā ir silti pat salā
Kopš 3.janvāra bānīša pasažieri iegādājas jauna veida biļetes, uz kurām norādīts vilcieniņa jaunais saimnieks. Biļete no Gulbenes līdz Alūksnei joprojām tāpat kā līdz šim maksā 64 santīmus. No šīs dienas bānītis kursē tikai ar vienu vagonu, jo pasažieru nav daudz. Toties Polijā ražotajā vagonā ir silti pat trīsdesmit grādu salā.
"Vērosim pasažieru pieplūdumu, kas lielāks ir piektdienās un svētdienās. Ja būs nepieciešams, šajās dienās kursēs vienlaikus divi vagoni," saka O.Lucāns. Arī turpmāk pasažierus vedīs noteiktajā laikā un tik reižu, cik līdz šim. Bānītis darbdienās kursē trīsreiz diennaktī uz Alūksni, retāk brīvdienās, toties piektdienās pat divas reizes naktī. Jebkuras iespējamās izmaiņas vilciena kustības sarakstā tiks saskaņotas oficiāli ar Satiksmes ministriju, kas garantējusi ikgadējo 100 000 latu dotāciju pasažieru pārvadājumu organizēšanai. Ņems vērā arī iedzīvotāju vēlmes.
Ir novada "rozīnīte"
"Ir iedibināti sakari ar tūrisma firmām. Rīkosim braucienus tūristiem. Īpaši reisi būs Lieldienās, Jāņos. Turpināsim Bānīša svētku tradīciju. No pašvaldībām gaidām iniciatīvu vides sakopšanā, lai tūristiem būtu vēlēšanās redzēt apkārtni. Nākamgad svinēsim bānīša simtgadi," stāsta O.Lucāns. Alūksnes, Gulbenes un Stāmerienas pašvaldību vadītāji apstiprināja šīs ieceres, paužot, ka bānītis ir novada "rozīnīte", "odziņa".
Pilda pārvadāšanas funkcijas
N.Stepanovs uzsver, ka pagaidām uzņēmuma dibinātāji "spēruši pirmo soli", pārņemot no valsts akciju sabiedrības "Latvijas dzelzceļš" pasažieru pārvadāšanas funkcijas un nomājot visu tam nepieciešamo. Taču pēc pusgada, iespējams, varēs sākt risināt jautājumu par īpašumu pārņemšanu SIA "Gulbenes - Alūksnes bānītis" pārziņā. "Mēs tagad "Latvijas dzelzceļam" gadā maksāsim 3000 līdz 4000 latu. Kāpēc maksāt, ja varam šo naudu izmantot savā uzņēmumā?" saka O.Lucāns.
Viņš informē, ka ar "Latvijas dzelzceļu" noslēgts nomas līgums gadam. Uz ilgāku laiku neesot bijis izdevīgi, jo dzelzceļa inventārs ar katru gadu nolietojas un tā vērtība samazinās. O.Lucāns pauž, ka "Latvijas dzelzceļš" šajā procesā rīkojās korekti un izrādīja pretimnākšanu. SIA "Gulbenes - Alūksnes bānītis" pārziņā ir ēkas 4500 kvadrātmetru platībā. To un darba iekārtu kopējā vērtība ir 16 792 lati. Četru lokomotīvju un divu vagonu aptuvenā vērtība - 15 000 latu. Jaunā firma no "Latvijas dzelzceļa" nomā arī šaursliežu dzelzceļu apmēram 35 kilometru kopgarumā un maksās par tā uzturēšanu.
Dibina organizācijas un privātpersonas
O.Lucāns stāsta, ka uzņēmuma pakļautībā strādā 24 darbinieki. Algu fonda izlietojums būšot atkarīgs no tā, "cik saimnieciski, taupīgi un godīgi katrs strādās". O.Lucāns ir 50 gadus vecs, viņam ir Ļeņingradā gūta augstākā dzelzceļnieka izglītība. 13 gadus viņš nostrādājis par mašīnistu, ir Dzelzceļnieku biedrības biedrs un bānīša patriots. Kā privātpersona piedalījies SIA "Gulbenes - Alūksnes bānītis" dibināšanā. Iepriekš bijis "Latvijas dzelzceļa" pasažieru pārvadājumu uzņēmuma "Elektrovilciens" kontroles un revīzijas daļas vadītājs.
Uzņēmumu "Gulbenes - Alūksnes bānītis" 2001.gada aprīlī nodibinājušas Gulbenes un Alūksnes domes, Stāmerienas pagasta padome, Latvijas Dzelzceļnieku biedrība un sešas fiziskās personas - Toms Altbergs, Andris Biedriņš, Jānis Eiduks, Aldis Kreislers, Osvalds Lucāns un Andris Sitņiks. Katra dalībnieka ieguldījums jaunajā uzņēmumā ir 200 latu.
Ir vienīgais šaursliežu vilciens
No 2001.gada maija SIA "Gulbenes - Alūksnes bānītis" ir Eiropas tūrisma un muzejdzelzceļu federācijas FEDECRAIL locekle.
Gulbenes - Alūksnes bānītis ir Baltijā vienīgais šaursliežu dzelzceļā regulāri kursējošais pasažieru vilciens. Bānītis ir valsts nozīmes kultūras piemineklis. Katru dienu tas regulāri kursē 33,6 kilometru garajā maršrutā ar 25 kilometru ātrumu stundā. Vidēji dienā nav vairāk par 15 pasažieriem. Vairāk braucēju ir ogošanas, sēņošanas un makšķerēšanas sezonā. Mācību gada laikā vairums pasažieru ir skolēni. Bānītis svarīgs galvenokārt kā tūrisma objekts. Lai mazais vilcieniņš būtu pievilcīgāks, iecerēts ar laiku iegādāties tvaika lokomotīvi. Bānītim jau gadu ir sava mājas lapa internetā (www.banitis.lv). Tajā lasāma informācija latviešu un angļu valodā.
Vēlas iegādāties lokomotīvi
Gulbenes mazbānītim ir dažādi piedāvājumi tvaika lokomotīves iegādei. Uzņēmuma darbiniekiem ir vīzija - bānīša simtgadē - 2003.gadā - būtu jākursē tvaika lokomotīvei. Vai tas piepildīsies, tas būšot atkarīgs no veiksmes.
"Mums ir vairāki varianti par tvaika lokomotīves iegūšanu. Piemēram, no Igaunijas. Par to runāsimies ar igauņu draugiem 19.janvārī, kad viņi viesosies Gulbenē. Ir ievadītas sarunas arī ar angļiem. Arī Krievijā izrādījuši atsaucību Aizurālu dzelzceļnieki. Sola no Sibīrijas atsūtīt lokomotīvi metāllūžņu vērtībā," informē SIA "Gulbenes - Alūksnes bānītis" direktors Osvalds Lucāns.
Viens no uzņēmuma "Gulbenes - Alūksnes bānītis" līdzdibinātājiem, Latvijas Dzelzceļnieku biedrības valdes loceklis Andris Biedriņš informē, ka maijā Rīgā un arī Gulbenē notiks Eiropas tūrisma un muzejdzelzceļu federācijas FEDECRAIL konference, kurā piedalīsies apmēram 100 cilvēku. Tas ir saistošs notikums uzņēmumam "Gulbenes - Alūksnes bānītis", jo tas ir šīs federācijas biedrs (kopš 2001.gada maija). "Tā būs laba publicitāte mūsu bānītim, jo ciemos atbrauks cilvēki no visas Eiropas, kas ieinteresēti dzelzceļa kā muzejiskas vērtības saglabāšanā," saka A.Biedriņš. Viņš pauž, ka aizvadītajos gados Bānīša svētkos Gulbenē raidstacijas "BBC" darbinieki pauduši ieceri šeit "organizēt šovu ar tvaika lokomotīvi", atrodot firmas, kas sponsorētu to. "Domāju, ka tas varbūt arī izdosies," atzīst A.Biedriņš. Pagaidām bānīša arsenālā ir četras lokomotīves, kas mantotas no padomju laikiem. Divas no tām ir 50 gadus vecas, pārējās - 30 gadus vecas.

Citu datumu laikraksti

 • Cerību vārti ir atvērti

  Dzejniece Kornēlija Apškrūma ir apmierināta ar aizvadīto gadu, jo tas bijis darbīgs. Decembrī iznāca dzejoļu krājums "Cerību vārti", ko sagatavoja un...

 • Mežāzis būs gandrīz nenogurdināms

  AUNS. Ja esat nolēmis šķirties un veidot jaunas partnerattiecības, nogaidiet, lai otrs cilvēks nedaudz attopas, nesāpiniet viņu vēl vairāk.AUNS. Ja...

 • Izvērtē kultūras aktualitātes

  Žurnāla „Dziesmusvētki" novembra – decembra numurā: intervija ar arhibīskapu Jāni Vanagu.Žurnāla „Dziesmusvētki" novembra – decembra numurā:...

 • Latviešu Ziemassvētki Vācijā

  Lasu, ka Latvijā ir daudz sniega un auksts. Vācijas televīzija arī rāda šejienes sniega haosu.Lasu, ka Latvijā ir daudz sniega un auksts. Vācijas...

 • Vecgada brīnums lauku pirtiņā

  Lai arī kādi laika, ekonomiskie vai politiskie apstākļi nav bijuši, mēs - četras draudzenes, klasesbiedrenes - vienmēr jauno gadu esam sagaidījušas...

 • Ugunspuķu bīstamais vilinājums

  Gadumijā melnajās nakts debesīs starp zvaigznēm krāšņi uzziedēs ugunspuķes — cilvēku radītie pirotehnikas brīnumi.Gadumijā melnajās nakts debesīs...

 • Tāpat kā bērniem garšo piparkūkas

  Laikraksta "Alūksnes Ziņas" akcijas laikā ziedotās grāmatas, žurnālus un redakcijas saldumu paciņas pansionāta vecie cilvēki saņēma ar...

 • Sadedzina visus šā gada grēkus

  Dziedot tautas dziesmu "Ķekatā, ļekatā, lēksim kāļu dārziņā! Lai aug kāļi, kāpostiņi apaļām galviņām", Alsviķu pagasta pirmsskolas izglītības...

 • Aicina apmeklēt pasākumus nedēļas nogalē

  Dievkalpojumi. 24.decembrī pulksten 18.00 Alūksnē, Pils ielā 15 (Glika zālē), Alūksnes baptistu draudzes Ziemassvētku vakara dievkalpojums.Dievkalpoju...