Gulbju mazulis ziemu pavadīs Alūksnē

Kopš vakardienas Alūksnes un Jaunalūksnes pašvaldību iestādes “ALJA” mītnē Alūksnes Pilssalā sev pagaidu mājvietu radis gulbju mazulis. To piektdienas rīta pusē no ezera ledus nonesa glābēji, jo gulbju mazulis bija noklīdis no bara un ļoti novārdzis.

Kopš vakardienas Alūksnes un Jaunalūksnes pašvaldību iestādes "ALJA" mītnē Alūksnes Pilssalā sev pagaidu mājvietu radis gulbju mazulis. To piektdienas rīta pusē no ezera ledus nonesa glābēji, jo gulbju mazulis bija noklīdis no bara un ļoti novārdzis.
Tagad mazais pūkainis, kas ir šāgada gulbju mazulis, mitināsies "ALJĀ", kamēr tam atradīs ziemas mājvietu kādā kūtī. Iespējams, ka tagad tas jau ir noticis. Iestādes "ALJA" direktors Igors Zvejnieks vakar sazinājās ar Rīgas Zooloģisko dārzu, lai konsultētos, ko šādā gadījumā darīt.
"Zoodārzā pašlaik ir putnu karantīna, tādēļ viņi nevar mūsu gulbju mazuli paņemt pie sevis. Nāksies to izmitināt pašiem. Zoodārza darbinieki uzsvēra, ka vissvarīgākais ir, lai gulbim kājas būtu siltumā. Ēst tam jādod kāposti, burkāni, var arī putraimus. Uz grīdas paklājām mīkstu jaku, lai gulbju mazulim būtu silti. Pie mums gulbītis būs tikmēr, kamēr atradīsim gādīgus saimniekus, kas to izmitinās savā kūtī. Ar vienu cilvēku jau ir ievadītas sarunas par to," stāsta I.Zvejnieks.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Alūksnes brigādes glābēji vakar palīdzēja vēl četriem gulbjiem Alūksnes ezerā.
"Vakar no rīta saņēmām ziņojumu no "ALJAs", ka uz Alūksnes ezera ledus ķērc gulbji, kas, iespējams, ir iesaluši. Nekavējoties izbrauca dežūrējošā maiņa. Tās sastāvā divi glābēji bija tērpti hidrotērpos un ar glābšanas dēļa palīdzību devās pie četriem gulbjiem uz ledus netālu no Cepurītes salas. Kad glābēji bija jau tuvāk gulbjiem, ledus sāka lūzt, jo tas ir ļoti plāns. Divi no četriem gulbjiem pacēlās spārnos un aizlidoja uzreiz, bet otri divi - pēc tam, kad bija ielūzis ledus. Grūti pateikt, vai gulbji vispār bija iesaluši vai ne.
"It kā viņi spirinājās un nevarēja pacelties spārnos - to ar binokli redzējām arī no krasta.
Pietuvojoties glābējiem, gulbji aizlidoja un atkal nolaidās uz ledus. Vienīgais mierinājums, ka tie vairs nevarēs iesalt, jo nu jau Alūksnes ezers ir pilnībā aizsalis. Atliek cerēt, ka pavisam drīz šie gulbji aizlidos," norāda VUGD Alūksnes brigādes komandieris Intars Zitāns.
Kad šie četri gulbji bija atbrīvoti, glābēji grasījās atgriezties krastā, bet rācijā saņēma ziņojumu, ka netālu no Līkā bērza uz ledus atrodas vēl viens gulbis. Glābēji gribēja tam palīdzēt pacelties spārnos, bet, redzot, cik mazulis ir novārdzis, saķēra to, satina segā un nogādāja "ALJĀ".
I.Zvejnieks secina, ka gulbjiem Alūksnes ezerā ir ļoti iepaticies, tādēļ tie nedodas projām, lai gan ir pēdējais laiks to darīt. "Mums ir jāpanāk, lai putni paceltos spārnos. Arī gulbju mazuļi jau ir gana pieauguši, lai spētu kopā ar vecākiem aizlidot no Alūksnes ezera. Manuprāt, gulbju iesalšana mums būs aktuāla katru gadu, jo gulbji Alūksnes ezerā ir savairojušies un šāgada pieredze rāda, ka viņi nemaz nevēlas tik ātri doties prom. Taču mēs nedrīkstam šos skaistos putnus atstāt nelaimē un ļaut tiem iesalt. Šovasar Alūksnes ezerā ligzdoja četri gulbju pāri, kuriem kopā bija vairāk nekā desmit mazuļu. Novārgušais gulbītis, ko atradām pie Līkā bērza, ir viens no tiem," saka I.Zvejnieks.
I.Zitāns uzsver, ka ziņojuma par gulbju glābšanu saņemšana sakrita ar dienu, kad VUGD Alūksnes brigādei bija komandieru mācības. Tajās piedalījās komandējušais personāls. "Parasti šādu mācību laikā apspriežam normatīvo aktu jaunumus, darbības plānus, analizējam konkrētus negadījumus. Šoreiz mācības bija neierastākas," viņš saka.

Citu datumu laikraksti

 • Kopā ar prieku

  Es šorīt jūtos kā balta lapa bez steigas un maldiem, jo esmu kopā ar prieku. Ja man kāds pajautātu, kāpēc es priecājos, nevarētu atbildēt. Vienkārši...

 • Cilvēki mirst, lai dzīvotu

  Laikā, kad visi runā par Ziemassvētku brīnumu, par dāvanu iegādi un gaidāmo svētku svinību norisi, ir cilvēki, kam šajos svētkos citādāk garšos...

 • Lēģerniekos katrs dzīvo, kā māk

  Ej, kur iedams, brauc, kur braukdams, Latvijā it visur līdzās skaistām un lepnām mājām varēs atrast pamestas un pussabrukušas būdiņas, līdzās...

 • Augstskolā aizstāv bakalaura darbus

  Ceturtdien Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskolas Alūksnes studiju centrā 12 studentiem, kas iegūs kvalifikāciju “sākumskolas skolotājs...

 • Izdos grāmatu par dzīvi pierobežā

  Veclaicenes pagasta pašvaldība kopīgi ar igauņiem īsteno pierobežu sadarbības projektu “Igaunijas dienvidaustrumi un Latvijas ziemeļaustrumi - divi...

 • Tiekas kluba biedri

  Lauvu kluba “Alūksne” biedriem pagājušajā nedēļā bija kārtējā tikšanās, kurā pārrunāja tuvākās aktivitātes.Lauvu kluba "Alūksne" biedriem pagājušajā...