Guvām pieredzi Briselē

Oktobra sākumā Eiropas Savienības (ES) informācijas punktu koordinatores devās uz Beļģijas galvaspilsētu Briseli, lai iepazītos ar ES institūciju darbu.

Oktobra sākumā Eiropas Savienības (ES) informācijas punktu (ESIP) koordinatores devās uz Beļģijas galvaspilsētu Briseli, lai iepazītos ar ES institūciju darbu, tiktos ar pārstāvjiem no Latvijas ES institūcijās un iepazītu informēšanas darbu par ES jautājumiem Beļģijā.
Latvijas pārstāvniecībā ES tikāmies ar tās vadītāju Normundu Popenu un preses sekretāri Andu Catlaku. Tur strādā apmēram 70 cilvēku, darbības loks ir ļoti plašs. Galvenais ir paust Latvijas viedokli ES, katrai nozarei Briselē ir savs pārstāvis, kuram ir jāaizstāv Latvijas intereses. Tajā pašā laikā pārstāvniecība nenosaka un neformulē Latvijas valsts pozīcijas, tas tiek darīts Rīgā. Ļoti svarīgi ir panākt kompromisu dažādos jautājumos, jo mums ir ļoti nepieciešams kopējais ES tirgus. Lai panāktu savu interešu ievērošanu, ir jācenšas kuluāros veidot alianses un veidot neformālas attiecības. No tā, cik pareizi ir sagatavota valsts pozīcija un vai ir izdevies atrast sev sabiedrotos, ir atkarīgs, kā Latvija varēs aizstāvēt savas intereses ES. Mūsu valstij pašlaik ļoti svarīgi ir apgūt ES sniegto finansējumu, un tas ļoti lielā mērā ir atkarīgs no katras ministrijas darbības. Tuvākais mērķis Latvijai šobrīd ir arī pievienošanās Šengenas zonai.
Latvijas pārstāvniecībā Briselē mums bija iespēja tikties arī ar Latvijas Radio žurnālisti Inu Strazdiņu. Briselē pavisam strādā četri žurnālisti no Latvijas, viņu galvenais uzdevums ir informēt mūsu valsts iedzīvotājus par aktuālākajiem ES politikas jautājumiem. Latvijas vēstniecībā tikāmies ar Latvijas vēstnieku R.Jansonu.
Interesanta izvērtās arī tikšanās ar Eiropas Komisijas (EK) komisāra Anda Piebalga kabineta locekli Agniju Rasu, kura atbild par ārējām attiecībām enerģētikas jomā. Katra komisāra kabinetā strādā 20 cilvēki, kuri pārstāv gan EK, gan attiecīgo valsti. ES ir otra lielākā enerģijas patērētāja pasaulē, tāpēc šī ir ļoti svarīga joma. Pašlaik ļoti aktuāli ir, kā uzlabot ES iekšējā tirgus darbību un kādas varētu būt alternatīvo enerģiju izmantošanas iespējas nākotnē, kā rast jaunus enerģijas iegūšanas ceļus.
Interesants izvērtās arī Eiropas Parlamenta (EP) apmeklējums, kur bija tikšanās ar deputātu no Latvijas Rihardu Pīku. EP ir vienīgā tiešās vēlēšanās ievēlētā iestāde ES. 785 deputāti pārstāv 492 miljonus pilsoņu no visām 27 dalībvalstīm. Tie darbojas 8 politiskajās grupās. Deputāti var veidot arī savu grupu, tikai tajā ir jābūt vismaz 19 cilvēkiem un tiem ir jāpārstāv ne mazāk kā 5 dalībvalstis. 2006.gadā deputāti par dažādiem likumprojektiem ir balsojuši 5 tūkstoši reižu. EP ir pēdējais vārds ES budžeta pieņemšanā.
Vizītes gaitā apmeklējām arī ES Reģionu komiteju, kas ir izveidota 1992.gadā, lai sabalansētu nacionālo un ES likumdošanu, uzklausītu dažādu reģionu viedokļus un izskaidrotu ES politiku iedzīvotājiem.
Viesojāmies arī ES Padomes ģenerālsekretariātā, kas nodrošina saskaņotu Padomes darbu visos līmeņos. ES Padome ir galvenā lēmumu pieņemšanas institūcija. Tai ir 9 sastāvi, sēdes notiek vienreiz mēnesī. Padome pārstāv visas dalībvalstis, un tās sanāksmēs piedalās viens ministrs no katras valsts. Kurš ministrs piedalīsies sanāksmē, ir atkarīgs no tā, kādi jautājumi ir iekļauti dienas kārtībā. Ģenerālsekretariāts koordinē visu šīs Padomes darbu, tajā strādā 3,5 tūkstoši cilvēku, no Latvijas - aptuveni 30, no kuriem lielākā daļa ir tulki. Ģenerālsekretariāta darbiniece no Latvijas Evija Kravčenko pastāstīja, ka tad Latvijas pārstāvji sanāksmēs uzstājas reti un runā galvenokārt par Latvijas okupācijas tēmu.
Galvenais, pie kā pašlaik tiek strādāts ES institūcijās, ir jaunais Reformu līgums, kurš aizstās ES konstitūciju, tā vairs netiks reanimēta. Vēl ļoti svarīgi ES darbības virzieni ir ES paplašināšanās un alternatīvās enerģijas izmantošanas iespējas.
Šī mācību vizīte Briselē radīja priekšstatu, kā tad reāli dzīvē darbojas dažādas ES institūcijas. Ikdienas darbā tas palīdzēs rast atbildes uz daudziem ES informācijas punkta apmeklētāju jautājumiem.

Citu datumu laikraksti

 • Vizuļu kolekcija - mašīnas vērtībā

  Alūksnietis Juris Ločs droši vien piedalīsies spiningošanas sacensībās “Rudens līdaka 2007” Alūksnes ezerā, lai gan patiesībā sacensības viņam ne...

 • Būs spiningošanas sacensības

  Alūksnes ezerā 10.novembrī notiks pilsētas domes un Jaunalūksnes pagasta padomes kopējās iestādes “Alja” rīkotās spiningošanas sacensības “Rudens...

 • Izdomā parakstu!

  Uz iepriekšējo konkursu saņēmām vairākas atbildes.Uz iepriekšējo konkursu saņēmām vairākas atbildes. Lūk, labākās: "Šīs laikam durvis uz treknajiem...

 • Aicina uz semināru par narkotikām

  Sabiedrības veselības aģentūra rīko bezmaksas semināru “Narkotiku un citu psihoaktīvo vielu lietošanas profilakse vecāku atbalsta grupām un jauniešu...

 • Domā par pagasta attīstību

  Pagājušajā nedēļā vairākas Alūksnes rajona skolēnu komandas devās uz Latvijas Jauno zemnieku kluba organizētā konkursa „Lauki – manas mājas”...

 • Saņem dāvinājumā divus datorus

  Kopš oktobra sākuma Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolas bibliotēkas tehniskie resursi papildināti ar vēl diviem datoriem, kas līdztekus līdzšinējai...