“Hobitu māja” - savs unikāls un dabai draudzīgs mājoklis

Lai uzceltu savu mājokli, nevajag daudz naudas. Mazu, siltinātu vienstāva namiņu, kurā ērti justies vienam līdz diviem cilvēkiem,  katrs var sev uzcelt pats par aptuveni 1300 eiro.
Tā secinājuši Smiltenes pagasta lauku mājas “Lejas Varicēni” saimnieki Līga Krūmiņa - Krīgere un Tomass Krīgers, un viņu vecākā meita  Linda. “Hobitu māja”  ir 15 gadus vecās Lindas darba rezultāts, un par savu pieredzi viņa stāstīs svētdien, 19. janvārī.

Vēlas iedrošināt citus
19. janvārī no pulksten 11.00 līdz aptuveni pulksten 16.00 “Lejas Varicēnos” notiks atvērto durvju diena, ko var apmeklēt ikviens interesents, lai redzētu šajā saimniecībā nesen uzcelto “hobitu māju” – vienstāva dzīvojamo māju. Pašlaik mazajā namiņā neviens nedzīvo – māja ir eksperimentāls prototips līdzīgām būvēm Latvijas laukos nākotnē.
“Gribējām iedrošināt cilvēkus noticēt tam, ka nevajag daudz naudas un milzīgi lielas zināšanas, lai uzceltu savu mājokli. Pietiek ar resursiem, kas ir pieejami apkārtnē – salmi, koks, māli,” stāsta  Līga Krūmiņa - Krīgere.
“Lejas Varicēnos” uzceltā “hobitu māja” vispirms piesaista uzmanību izskata dēļ – vienstāva  ēkai ir ovāla forma, daudz logu un ar zemi un augsnes virskārtu nosegts jumts, lai būtu labāka siltumizolācija.
25 kvadrātmetru lielās ēkas iekšpusē ir vējtveris un viena liela telpa, no kuras ved kāpnes uz nelielu jumta istabiņu –  šajā gadījumā miniatūru guļamtelpu, kur var gulēt un raudzīties ārā pa jumta kupolveida logu. Lielajā lejas istabā ir iebūvēta raķeškrāsns, ko Tomass Krīgers raksturo kā ļoti ekonomisku un efektīvu apkures sistēmu, līdz ar to šādā ēkā var dzīvot arī ziemā.

Divu vasaru darbs
Vienīgie materiāli, ko “Lejas Varicēnu” saimnieki ir pirkuši savas “hobitu mājas” būvei, ir skrūves, naglas un grīdas dēļi. Logi reiz bijuši izmantoti citās ēkās. Sienas ir būvētas no salmiem un māliem, kas iegūti pašu saimniecībā, un apmestas ar kaļķi. Kokmateriāli ir no demontētās kūtsaugšas. Iekštelpām ir māla apmetums.
Viss būvniecības process norisinājies divu vasaru garumā un četrās radošajās darbnīcās, pieaicinot brīvprātīgos palīgus un speciālistus, arī salmu māju būvnieku Aleksandru Ļubinski.
“Domāju, ka svarīgi ir ne vien uzbūvēt māju, bet izdarīt to tā, lai ir pārliecība, ka tas izdarīts labi, dabai saudzīgi un energoefektīvi. Redzu, ka tik vienkārši materiāli kā salmu stublāji, kas atliek pēc graudu kulšanas, koks, kaļķis un māls spēj atrisināt visus šos uzdevumus un sniegt katram lielisku vidi ikdienai gan vasarā, gan ziemā. Pie šāda vērojuma esmu nonācis no savas pieredzes vairāku gadu garumā un pieredzes uz “savas ādas”. Un, kad man kāds jautā, vai būvētu tā atkal, ne mirkli nešaubos, ka tā darītu,” Aleksandrs Ļubinskis ierakstījis biedrības “Salmu māja” mājaslapā. “Salmu māja” ir biedrība, kuras mērķis ir izglītot sabiedrību par iespējām izmantot mazpopulārus dabas materiālus modernu un energoefektīvu ēku būvniecībai.

Piedāvā veidu, kā izvairīties no kredītu sloga
Pirmajā acumirklī, ieraugot “Lejas Varicēnu” “hobitu māju”, ir grūti iztēloties to kā dzīvojamo ēku, taču Līga Krūmiņa - Krīgere ir pārliecināta, ka arī šādā mazā namiņā cilvēki var dzīvot  pastāvīgi un justies ērti ikvienā gadalaikā.
“Cilvēkiem ir izveidojies priekšstats, ka mājoklī vajag plašumu, taču ģimenes ar bērniem kopā ir salīdzinoši īsu laiku. Jauna ģimene uzņemas kredītu slogu, lai uzbūvētu lielu māju, kas pēc tam, kad bērni izauguši un aizgājuši savā dzīvē,  paliek gandrīz tukša. Taču, ja padomā,  kam mums to mājokli vajag? Lai mēs varētu droši pārziemot un nakšņot. Turklāt šāds mājokļa risinājums, kādu mēs parādām, ir arī sava veida drošības garantija, – cilvēkam  nav jābūt stresā, kas notiks tad, ja viņš pazaudēs darbu un paliks bez iztikas līdzekļiem un varbūt arī bez jumta virs galvas. Ar maziem  izdevumiem viņš sev māju var uzcelt pats,” teic L. Krūmiņa - Krīgere.
“Lejas Varicēnu” saimnieki ir permakultūras atbalstītāji, dzīvojot un saimniekojot sadarbībā ar dabu, tāpēc uzsver arī to, ka šāda veida mazās ēkas ir ekoloģiskākas, tām vajag mazāk materiālu un tie ir videi draudzīgi.
Viņu “hobitu māja” ir ģimenes projekts ar mērķi uzcelt māju 15 gadus vecajai meitai Lindai tā, lai meita pati apgūtu visus būvniecībā nepieciešamos darbus, un tieši šo bērnu līdzdarbošanos Līga uzskata par šā ģimenes projekta lielāko vērtību. “Tam, kurā esi investējis savu laiku, savas domas un enerģiju, ir pavisam cita vērtība, nekā tam, ko saņem jau gatavu,” viņa uzsver.
Atvērto durvju dienā “Lejas Varicēnos” 19. janvārī varēs arī vairāk uzzināt par permakultūru, par to stāstīs Tomass Krīgers. Noslēgumā būs kafijas un tējas galds, cienastu katrs var paņemt līdzi savā groziņā.


Citu datumu laikraksti

 • Seno rokdarbu prasmes nezūd 10

  Seno rokdarbu prasmes nezūd

  Ziemā ir vairāk vaļas izpausties dažādos rokdarbos, tādēļ Pededzes tautas namā radīta ekspozīcija “Fantāzijas lidojums un pededziešu...

 • Alūksnes novadā – jauna ģimenes ārste 2

  Alūksnes novadā – jauna ģimenes ārste

  Alūksnes novadā savu praksi atvērusi jauna ģimenes ārste Baiba Koševare. Lielus un mazus pacientus viņa gaida mājīgās prakses telpās, kas iekārtotas...

 • Mazdārziņos atrisināta daļa problēmas

  Alūksnes novada pašvaldībai pēc ilgstošām un mērķtiecīgām sarunām ar akciju sabiedrību “Sadales tīkls” beidzot izdevies panākt, ka Alūksnes pilsētas...

 • Apes pasta vēsturē ielūkojoties 2

  Apes pasta vēsturē ielūkojoties

  Rubrikā “Agrāk un tagad” krustām šķērsām esam “izstaigājuši” Alūksnes pilsētu, izzinot mūsu vēsturisko ēku stāstus, ko mūsu lasītāji vienmēr aicināti...

 • Šī gada kukaiņi - ziedmušas

  Šī gada kukaiņi - ziedmušas

  Par  2020. gada kukaiņiem izvēlētas ziedmušas. Parasti par Gada kukaini tiek izraudzīta viena konkrēta suga, tomēr šī ir otrā reize vēsturē, kad šis...

 • Zemes klēpī gulda cilvēku, tuviniekiem nezinot

  Zemes klēpī gulda cilvēku, tuviniekiem nezinot

  Ikdienā mūsu domas ir citviet – darbos un laimes mirkļos, tomēr ikvienam diemžēl dzīvē nākas vai nāksies sastapties arī ar nāvi. Lai gan šī tēma ir...