Iedzīvotāji aicina medniekus atšaut lapsas

Jaunalūksnes pagastā “Katriņu”, “Bērzukalnu”, “Kanaviņu”1, “Jaunpaideru” un citas apkārtējās mājas regulāri apciemo lapsas, kas bieži vien sev līdzi aiznes pa vistai vai citam mājputnam.

Jaunalūksnes pagastā “Katriņu”, “Bērzukalnu”, “Kanaviņu”1, “Jaunpaideru” un citas apkārtējās mājas regulāri apciemo lapsas, kas bieži vien sev līdzi aiznes pa vistai vai citam mājputnam. Tajās dzīvojošie atzīst, ka lapsas jāatšauj, lai nevajadzētu gādāt jaunas dējējas.
“Vismaz trīs gadus ciešam no lapsu sirojumiem. Domāju, ka šogad no tuvākās apkārtnes mājām ir aiznesti vismaz 20 līdz 30 putni. Pati esmu zaudējusi desmit vistas, bet vīramātei un kaimiņienei gandrīz katru dienu samazinās to skaits, jo arī vanagi pa kādai aiznes. Tagad manas vistas ir sprostā, jo citādi tās nevar nosargāt. Lapsām ir bērni, tāpēc tās medī un nekad nevar zināt, no kuras puses kāda parādīsies. Mājas suņi kuplastes trenc tikai tad, kad ierauga. Lai gan tie ir vakcinēti pret trakumsērgu, nav garantijas, ka lapsa nevar tos inficēt,” stāsta Jaunalūksnes pagasta “Jaunpaideru” māju saimniece Ināra Čerbikova.
“Katriņu” saimniece Dzidra Ozoliņa pavasarī redzējusi lapsu, kas nemaz nebaidījās no suņiem. Vasarā kūmiņš nočiepa viņai vistu un gaili.
“Tagad ir septiņas vistas un jauns gailis, kā arī deviņi cāļi. Tiem apkārt ir pīts žogs. Ja redzu lapsu, tad palaižu suņus,” saka Dz.Ozoliņa. Viņa atzīst, ka “katra māte domā par bērniem”. “Kanaviņās” Anastasija Mironova ziņojusi veterinārajiem darbiniekiem, kad kāda pārdrošniece ienākusi pagalmā. Analīzes apstiprinājušas saslimšanu ar trakumsērgu. Vienu lapsu saplosījis viņas mājas sargs, bet tā nav bijusi slima ar trakumsērgu.
Jaunalūksnes pagastā lapsas ir savairojušās. Lai iegūtu barību, tās kļūst arvien drošākas. “Viena liela lapsa bija atnākusi pie dārza. Skaista kā pasakā sēdēja auzu laukā, nemaz nebaidījās. Suns viņu nevar noķert, tikai ietriekt mežā,” secina I.Čerbikova.
Viņa un citi iedzīvotāji atzīst, ka lapsu skaits ir jāsamazina. Pagasta padomes priekšsēdētāja Benita Jušvajeva norāda, ka bijusi vienošanās ar iedzīvotājiem - viņi informēs pašvaldību par šādiem gadījumiem. Tagad kopā ar veterinārārsti Vinetu Tuziku viņa tiksies ar medniekiem, lai pārrunātu rīcību. B.Jušvajeva apgalvo, ka mednieki ir ieinteresēti atšaut lapsas.
“Informāciju nepieciešams konkretizēt. Droši vien vistas ir aiznestas zemes īpašniekiem, kas slēdz līgumus par medību platību izmantošanu ar mednieku kolektīviem. Tādā gadījumā var lūgt palīdzību tiem, viņi nekādā gadījumā neatteiks. Var arī doties uz mežniecību. Ievērojot trakumsērgas profilaksi, varam uzdot mednieku kolektīviem regulēt lapsu skaitu,” komentē Alūksnes virsmežniecības virsmežzinis Andis Krēsliņš.
Viņš uzsver, ka medības ir iespējamas tikai teritorijās, kur tās ir atļautas. Ja lapsas nebaidās, virsmežzinis pieļauj, ka tās ir trakas un infekcijas pārnēsātājas.

Citu datumu laikraksti

  • Iesālītās cerības

    Kādā ziemas vakarā es sēžu pie galda un nesteidzoties malkoju karstu tēju, kad pie durvīm kāds nedroši pieklauvē. Uz mirkli aizturēju elpu: vai man...

  • Robežsargiem un muitniekiem darbs būs

    Ja reiz pēc iestāšanās Eiropas Savienībā tiks likvidēta muita starp ES valstīm, kas pēc iestāšanās ES notiks ar tiem muitas, robežsardzes un...

  • “Prāta bankā” labprāt piedalītos vēlreiz

    Skatītāji televizora ekrānos 21.septembrī varēja vērot intelektuālo spēli “Prāta banka”, kurā piedalījās arī alūksnietis Aldis Zelčs.Skatītāji...