Iedzīvotāji depozītus izmanto arvien vairāk

Pagājušā gada beigās Latvijas komercbankās noguldīti jau pieci miljardi latu, noguldījumu apjomiem gada pieaugums turas 30 līdz 40 procentu robežās. Šāda tendence rāda, ka ekonomika Latvijā attīstās un iedzīvotāju ienākumi palielinās.

Pagājušā gada beigās Latvijas komercbankās noguldīti jau pieci miljardi latu, noguldījumu apjomiem gada pieaugums turas 30 līdz 40 procentu robežās. Šāda tendence rāda, ka ekonomika Latvijā attīstās un iedzīvotāju ienākumi palielinās.
Daļēji šādu brīvo līdzekļu uzkrāšanos veicina arī strauji pieaugošo kredītu daudzums. To uzskatāmi parāda statistika - pieaugot uzņēmējiem un privātpersonām izsniegto kredītu daudzumam, straujāk kāpj arī noguldījumu līkne.
Puse visu privātpersonu noguldījumu ir latos, puse - eiro un ASV dolāros. Arī kreditēšanas jomā arvien lielāku uzticību iegūst eiro, samazinās ASV dolāru īpatsvars. Uzņēmēji vairāk izmanto ASV dolāru depozītus, kas ir skaidrojams ar viņu biznesa darbību ārpus Latvijas. Šā paša iemesla dēļ visbiežāk uzņēmēji izmanto pieprasījuma noguldījumus, kas ļauj naudas īpašniekam ātri piekļūt līdzekļiem.
Latvijas naudas tirgus ir atvērts un labvēlīgs arī ārzemniekiem, tāpēc šobrīd Latvijas komercbankās apmēram 54 procenti noguldījumu pieder ārvalstniekiem. Viņu depozītos nepārprotami dominē ASV dolāri - aptuveni 80 procenti. Tomēr arī šie noguldītāji pēdējā laikā aizvien vairāk izvēlas eiro.
Noguldījumu drošumu garantē likums
Ārvalstnieku līdzekļi kalpo Latvijas ekonomikai, taču var arī raisīt bažas, ka kādā ekonomisku satricinājumu brīdī īpašnieki tos no Latvijas varētu izņemt, tādējādi apgrūtinot finanšu sistēmas darbību.
Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes Finanšu tirgus analīzes daļas vadītājs Mārtiņš Prūsis skaidro: "Kamēr ekonomika attīstās stabili un nav būtisku satricinājumu, šie noguldījumi kopā ar iekšzemē uzkrātajiem līdzekļiem Latvijas ekonomikai dod papildu iespējas straujāk attīstīties. Otrkārt, Latvijā ir spēkā noguldījumu garantiju likums - pašlaik gan privātpersonām, gan uzņēmumiem garantētā noguldījuma summa vienā bankā ir 6 tūkstoši latu, bet ar 2008.gadu tā būs 13 000 latu."
Apsveriet, kā ir izdevīgāk noguldīt
Domājot par peļņu, vispirms rūpīgi jāapsver, kādā valūtā depozītu noguldīt. Izvēloties ASV dolārus, ir valūtu maiņas risks (pirmoreiz, pērkot dolārus depozītam, otrreiz - izņemot). Maiņas kurss pēc gada var nebūt tik labvēlīgs. Protams, ja pēc depozīta termiņa beigām iecerēts pirkt automašīnu, tad ir izdevīgi noformēt noguldījumu eiro, jo mašīnu cenas Latvijas iekšējā tirgū tāpat kā ES tiek noteiktas eiro. Savukārt, ja ir paredzami biznesa darījumi Austrumos, tad norēķiniem būs nepieciešami ASV dolāri.
ASV dolāra procentu likmes īstermiņa noguldījumiem varētu turpināt augt, jo Amerikas Centrālā banka sola pakāpeniski palielināt ASV dolāra pamatlikmes. Eiro depozītu likmes visdrīzāk kādu laiku saglabāsies pašreizējā līmenī. Lata noguldījumu likmes pēc tā piesaistīšanas eiro, iespējams, nedaudz samazināsies. Pārskatāmā nākotnē ASV dolāra likmes varētu pietuvoties latu noguldījumu procentu likmēm. Te atgādinām par valūtas kursa risku - pat situācijā, ja ASV dolāra likmes kļūtu izdevīgākas par lata likmēm, valūtas maiņas dēļ ir iespēja nopelnīt mazāk par plānoto vai pat zaudēt procentos iegūto.

Citu datumu laikraksti

 • Var pieteikt dziesmas

  Alūksnes rajona padome saņēmusi vēstuli no Latvijas Televīzijas Mūzikas redakcijas, kurā izteikta pateicība par ieguldīto darbu mazo vokālistu...

 • Konkursā gūst pieredzi

  Pagājušās nedēļas beigās Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolas sporta dejotāji viesojās Igaunijā.Pagājušās nedēļas beigās Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolas...

 • Ugunsdzēsējiem būs svētki

  Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Alūksnes brigāde 13.maijā rīko ugunsdzēsēju depo atklāšanas pasākumu. Par to informē Alūksnes brigādes...

 • Bērniem epilepsiju iespējams izārstēt

  Kopš jūnija Rīgā darbojas pirmais bezmaksas konsultatīvais epilepsijas kabinets, kas pēc Latvijas epilepsijas slimnieku asociācijas iniciatīvas...

 • Gatavos priekšlikumus

  Pamatojoties uz Vides ministrijas informāciju par iespējām uzsākt ūdenssaimniecības infrastruktūras projektu, Alūksnes pilsētas domes aprīļa sēdē...

 • Atsakās no pirmpirkuma tiesībām

  Alūksnes pilsētas domes aprīļa sēdē deputāti nolēma atteikties no pirmpirkuma tiesību izmantošanas piecos gadījumos.Alūksnes pilsētas domes aprīļa...