Iedzīvotāji ir pret ceļa nodošanu

Apes novada domes februāra sēdē deputāti lēma par pašvaldības nekustamā īpašuma ceļa posma “V411 – Bišusili”, kas atrodas Virešu pagastā, nodošanu valsts akciju sabiedrībai “Latvijas valsts meži”. Lēmuma pieņemšanu atcēla, pamatojoties uz neprecizitātēm dokumentos, taču vietējie iedzīvotāji ir pret šā ceļa posma nodošanu.

Nav pastāvīgi apdzīvotu māju
Apes novada dome saņēmusi valsts akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” iesniegumu, kur izteikta vēlme pašvaldībai piederošu ceļa posmu piecu kilometru garumā nodot  Zemkopības ministrijai ar pamatojumu sakārtot šo ceļa posmu tādā kvalitātē, lai tas būtu derīgs mežsaimniecības darbu veikšanai un varētu izvest sagatavoto produkciju. Teritorijas attīstības nodaļas vadītājs Jurijs Ronimoiss skaidroja, ka, izvērtējot šī ceļa posma nepieciešamību pašvaldībai, priekšlikums ir nodot šo ceļu “Latvijas valsts mežu” rīcībā. Kā galvenie argumenti tika minēti divi - ceļa posmā neesot īpašumu, kur pastāvīgi dzīvotu iedzīvotāji, kuriem būtu nepieciešams katru dienu nokļūt uz darbu vai citām iestādēm, kā arī pašvaldībai nav pietiekami līdzekļu, lai izbūvētu šo ceļa posmu tādā kvalitātē, lai tas kalpotu mežsaimniecības darbu vajadzībām.

Vai izzudīs meža ceļi?
Vēl pirms lēmumu pieņemšanas domes sēdē finanšu un tautsaimniecības komitejā raisījās diskusijas, vai ceļu nodot “Latvijas valsts mežiem”. Sarunās ar iedzīvotājiem Virešu pagasta pārvaldes vadītājs Māris Ceļmillers noskaidrojis, ka zemju īpašnieki ir pret ceļa atdošanu. “Neviens no tiem, ar kuriem esmu runājis, nav sajūsmā par to, ka šo ceļu atdos. Ceļš šobrīd nav sliktā stāvoklī, vienmēr ir bijis izbraucams, vien stipra lietus reizēs situācija pasliktinās. Zemju īpašnieki vēlētos, lai labāk paliek vecais labais meža ceļš, nevis “Latvijas valsts mežu” izveidota viņiem raksturīgā šoseja. Cilvēkiem tas nepatīk. Drīz vairs nebūs iespējas bērniem parādīt, kāds ir meža ceļš, jo, braucot pa mežu, ceļš ir labāks nekā pašvaldības ceļi,” iedzīvotāju viedokli skaidroja M.Ceļmillers.

Nav pamata iebildumiem
J.Ronimoiss sacīja, ka nodošanas nosacījumi paredz nodrošināt brīvu piekļuvi šim ceļam ne tikai tiem, kuriem tur ir īpašumi, bet ikvienam novada iedzīvotājam. Raizēties par to, ka pa šo ceļu nevarēs pārvietoties, nevajadzētu. Izpilddirektors Viesturs Dandens piebilda, ka iedzīvotāji būs ieguvēji, nevis zaudētāji. “No pieredzes Gaujienas pagastā varu teikt, ka zemju īpašnieki ir ieguvēji, nevis zaudētāji, jo “Latvijas valsts mežu” ceļi ir ļoti labā stāvoklī. Pašvaldība iepriekš tādā līmenī šo ceļu nespēja uzturēt. Ceļa posmi, kas iepriekš bija sliktā stāvoklī, tagad ir labi. Pa šiem ceļiem īpašnieki var braukt bez problēmām,” skaidroja V.Dandens. Tam piekrita arī deputāts Jānis Uskliņģis, kurš zināja vairākus labus piemērus un arī atzina – pašvaldībai nav tādu līdzekļu, lai tik labā stāvoklī sakārtotu ceļus.

Jāizprot iedzīvotāju
vajadzības
Deputāte Iluta Apine pirms lēmuma pieņemšanas vēlējās saprast, kādēļ iedzīvotāji ir pret. “Kāda ir šo īpašnieku sāpe? Viņi saka, lai ceļu labāk neatdod, bet kāds ir arguments? Nevarēs piebraukt īpašumiem? Kāpēc ne? Mums ir jāpieņem lēmums un jāsaprot iedzīvotāju vajadzības. Mēs nevaram neieklausīties iedzīvotājos” viņa pauda. M.Ceļmillers atbildēja, ka cilvēki nevēlas, lai šis ceļš zaudētu meža ceļam raksturīgo veidolu - cilvēkiem nepatīkot, kādi ir “Latvijas valsts mežu” izveidotie ceļi.
Lai spētu objektīvi lemt par to, vai atdot ceļu “Latvijas valsts mežiem”, finanšu un tautsaimniecības komitejas sēdē vienojās aicināt iedzīvotājus savu viedokli paust rakstiski un argumentēt iemeslus. 

Saņem četrus iesniegumus
Uz februāra domes sēdi bija saņemti četri iesniegumi no iedzīvotajiem, kuri ir pret ceļa atdošanu. Iemesls, kādēļ ceļu vajadzētu saglabāt pašvaldības īpašumā, bija minēts tikai vienā iesniegumā – būs apgrūtināta īpašumā esošās zemes apsaimniekošana, ja šo ceļu nodos valsts akciju sabiedrībai.
Deputāts Andris Rubins domes sēdē iebilda, ka ir neprecizitātes kadastra numuros, līdz ar to nav īsti saprotams, kuru posmu tieši vēlas pārņemt, kā arī viņu mulsināja vienošanās noteikums, kas paredz pašvaldībai segt visus izdevumus, kas ir saistīti ar ceļa uzmērīšanu, ja Ministru kabinets neatbalsta pārņemšanu Zemkopības ministrijas īpašumā. A.Rubins norādīja, ka šādam punktam nevajadzētu piekrist un tas ir jāgroza.
J.Ronimoiss norādīja, ka šādā gadījumā lēmuma pieņemšanu var atcelt un jālūdz precizēt datus. Tam piekrita deputāts Ivars Kalniņš, kurš ierosināja, ka vajadzētu lūgt, lai pārņem ceļa posma turpinājumu, kas pašvaldībai būtu izdevīgi, jo šobrīd šis ceļa posms nav izbraucams.
Par ceļa posma nodošanu novada dome vēlreiz lems pēc neprecizitāšu labošanas dokumentos.
— Agita Bērziņa

Citu datumu laikraksti

 • Alūksnē – jauna ģimenes ārste

  Alūksnē – jauna ģimenes ārste

  Alūksnes novadā sākusi strādāt jauna ģimenes ārste - Daina Ozola. Darbā Alūksnē viņai rit jau otrā nedēļa, un D.Ozola atzīst, ka darba netrūkst....

 • Uz valsts autoceļa Alūksne - Liepna šogad labos defektus

  Paredzams, ka uz valsts autoceļa Alūksne - Liepna, veicot dubulto virsmas apstrādi, šogad darbi neturpināsies. Valsts akciju sabiedrības “Latvijas...

 • Alūksne īsumā

  Mālupe ◆ 27.februārī pulksten 9.11 ugunsdzēsēji glābēji steidzās uz Mālupes pagastu, kur, saskaņā ar sākotnējo informāciju, dega kūts. Ierodoties...

 • Sacenšas teātra sportā

  Sacenšas teātra sportā

  Otrdien Bejas pamatskolā norisinājās teātra sporta turnīrs, kurā piedalījās Bejas un Pededzes pamatskolu, Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas...

 • Tomēr likvidēs

  Tomēr likvidēs

  Alūksnes novada domes sēdē vakar deputāti tomēr pieņēma lēmumus par divu pašvaldības izglītības iestāžu likvidēšanu. 1.septembrī jaunā mācību gada...

 • Grib reklamēties Rīgā

  Grib reklamēties Rīgā

  Alūksnes novada pašvaldība iecerējusi 5.maijā Kalnciema kvartālā Rīgā, Pārdaugavas rajonā, rīkot Alūksnes svētku tirdziņu. Tajā piedalīties un...