Iedzīvotāji nevēlasdzīvokļos salt

Alūksnē Apes ielas 12. mājas iedzīvotāji priecājas, ka ārā gaisa temperatūra ir ap nulli, tātad dzīvokļos būs siltāks.

Alūksnē Apes ielas 12. mājas iedzīvotāji priecājas, ka ārā gaisa temperatūra ir ap nulli, tātad dzīvokļos būs siltāks. Gadu mijā un arī pirms pāris dienām, kad temperatūra bija zem mīnus 20 un pat 30 grādiem, viņi istabās uzturējās mēteļos. Laikraksta darbinieki pārliecinājās, ka stāvvadi bija tikai remdeni.
"No 25.decembra vakaros neizģērbjamies. Novelku tikai mēteli un lienu zem segas, jo ir auksts. Pirms tam ārā bija siltāks, tāpēc arī telpās temperatūra bija vismaz plus 15 – 16 grādu. Aukstajās dienās tā samazinās līdz pat plus 11. Bet par apkuri ir jāmaksā 23 lati vienistabas dzīvokļa īrniekiem," stāsta mājas iedzīvotāja Albīna Līvzemniece.
Pensionētā skolotāja Gaida Vīksna cenšas dzīvokli apsildīt ar elektrisko sildītāju. Viņa un arī citi īrnieki uzskata, ka tādu situāciju rada mājas vecākās Guntas Jermacānes - rīcība. "Nav iespējams sarunāt, lai viņa rēķinātos arī ar mums. Mājas pāvaldniece regulē siltuma plūsmu pēc saviem ieskatiem, tāpēc vienā ēkas pusē dzīvokļos ir pietiekami silts, bet mēs salstam," secina G.Vīksna. Viņa atzīst, ka arī iepriekšējās ziemās nebija pietiekami silti. Sevišķi neapmierināta ir Genoveva Blūma. Viņa nevar un negrib samierināties, ka ir jāmaksā par salšanu.
Vajadzīga lielāka siltuma caurplūde
Akciju sabiedrības "Simone" valdes priekšsēdētājs Guntis Zālītis atzīst, ka Apes ielā 12 siltuma caurplūdei ir jābūt vismaz 10 kubikmetru karstā ūdens stundā, lai tas neatdzisis aizplūstu uz radiatoriem visos dzīvokļos. "Tas ir tāpat kā cilvēka asinsrite, kas nepieciešama līdz pašiem pirkstu galiņiem," skaidro G.Zālītis. G.Jermacānes kladē atzīmēts, ka 3., 4. un 5.janvārī caurplūde bijusi 8,65 līdz 8,67 kubikmetri stundā. Tiesa, 6., 7. un 8.janvārī tā palielināta līdz 11,85 kubikmetriem stundā. G.Zālītis norāda, ka par šiem jautājumiem ir jālemj privatizēto dzīvokļu īrniekiem, kas ir mājas saimnieki. Ne viņš, ne arī kāds cits nevar piespiest regulēt tādu vai citādu siltuma padevi.
Iedzīvotāji var lemt un vienoties
"Saprotams, ka mājas galā dzīvokļos ir aukstāks nekā tuvāk siltuma padeves mezglam. Bet tajā dzīvo 41 īpašnieks, tātad vairāk nekā siltajā mājas pusē. Viņiem vajag vienoties un lemt vai rakstīt lūgumu mājas apsaimniekošanu uzņemties "Alūksnes namiem"," vērtē G.Zālītis. Viņš norāda, ka abās mājas pusēs ir tādi īrnieki, kas nemaksā par apkuri. "Simone" pievada siltumu mājai, bet par tā sadali lemj īrnieki. Var mērīt temperatūru dzīvokļos un maksāt pēc koeficienta, tad salstošajiem rēķins nebūs tikliels kā siltumā dzīvojošiem. Tikai pašiem ir jāvienojas! Nenoliedzams ir fakts, ka daudzdzīvokļu mājas nav tā celtas, lai tajās nesaltu, kad ārā ir mīnus 30 grādi.
Īpašniekiem piedāvās ņemt kredītu
"Šajā mājā ir problēmas ar apkuri, jo vienā spārnā ir apgrūtināta ūdens cirkulācija. Protams, tur siltuma ir mazāk," atzīst Alūksnes pilsētas domes izpilddirektors Uldis Ozols. Nama apsaimniekotāji ir privatizēto dzīvokļu īpašnieki, un tā apsaimniekošanu ir uzņēmušies divi īpašnieki. Tātad pašvaldība varētu neuztraukties par to, ka īrnieki salst. Tomēr tā nolēmusi rīkot pēkšņas pārbaudes, lai izdarītu objektīvus temperatūras mērījumus. "Ieteiksim ņemt kredītu un izbūvēt savu siltuma mezglu ar atsevišķu skaitītāju, ko "Simone" jau pērn piedāvāja bez maksas. Tad varēs regulēt siltuma piegādi, kā pašiem labpatīk," norāda U.Ozols. Viņš uzsver, ka otrā mājas pusē – "siltajā galā" īrnieki par saviem līdzekļiem ierīkoja jaunus stāvvadus, tāpēc siltuma cirkulācija tur ir normāla.
Grūtības nodrošināt siltumu ir arī citās dzīvojamās mājās: Helēnas 62, Ganību 1 un citur. To apsaimniekotājs ir "Alūksnes nami". Ja mājas iedzīvotāji rakstīs iesniegumu, lai bezpeļņas organizācija uzņemas mājas apsaimniekošanu, tad tā par to lems. Protams, iespējams arī atteikums.

Citu datumu laikraksti