Iedzīvotāji slikti pārzina savus izdevumus

Deviņi no desmit Latvijas iedzīvotājiem atzīst, ka slikti pārzina savus izdevumus un gribētu naudu tērēt pārdomātāk nekā līdz šim, liecina “Hansabankas” un “OMD Latvija” veiktā aptauja.

Deviņi no desmit Latvijas iedzīvotājiem atzīst, ka slikti pārzina savus izdevumus un gribētu naudu tērēt pārdomātāk nekā līdz šim, liecina "Hansabankas" un "OMD Latvija" veiktā aptauja.
Lai gan cilvēki vēlas veidot uzkrājumus, tajā pašā laikā viņi bez vilcināšanās iztērētu sakrāto naudu neplānotiem tēriņiem.
Vairums Latvijas iedzīvotāju neuzskata par lietderīgu atcerēties pirkumus, kuri ir mazāki par 10 latiem, liecina aptaujas dati. Taču ir ne mazums cilvēku, kuri nevar nosaukt pēdējā mēneša pirkumus, kas bijuši mazāki par 40 un 50 latiem - tie ir 12 procenti aptaujāto. Jāpiebilst gan, ka lielākoties tie ir vīrieši, sievietes saviem tēriņiem seko daudz rūpīgāk. Pirkumus zem 10 latiem neatceras lielākā aptaujāto daļa (62 procenti). Šie rezultāti diezgan pārliecinoši norāda, ka lielākā daļa cilvēku var atļauties veidot uzkrājumus, jo tam pietiek pat ar 5 latiem.
Aptaujā 34 procenti cilvēku atzīst, ka pavirši seko tam, kā iztērē savu naudu. Kopumā 89 procenti aptaujas dalībnieku atzina, ka gribētu tērēt savus līdzekļus pārdomātāk, nekā to darījuši līdz šim. 70 procenti aptaujāto atzina, ka vēlētos turpmākos 10 gadus katru mēnesi atlikt krājkasītē vismaz 20 latus. Taču lielākā daļa aptaujāto arī atzīst, ka sakrāt nav nemaz tik viegli, jo pie pirmās vajadzības viņi naudu tomēr neplānoti izņemtu, ar domu, ka kādreiz to atliks atpakaļ. Visbiežāk to atļautos sievietes - 42 procenti atzīst, ka naudu pie pirmās nepieciešamības tomēr izņemtu. Retāk to darītu vīrieši - 30 procenti.
"Lai gan iedzīvotāji vēlētos krāt naudu, kā redzam, to izdarīt nav nemaz tik viegli, jo cilvēks, protams, pakļaujas emocionāliem pirkumiem. Lai būtu balanss starp emocionālajiem pirkumiem un racionālajām vajadzībām, jau gadiem savās filiālēs piedāvājam bezmaksas konsultācijas par mājsaimniecību finanšu jautājumiem. Mūsu speciālisti palīdz klientiem pieņemt lēmumus par to, kā ilgtermiņā plānot finanses, un, ja viņi vēlas, iesaka, kā labāk ieguldīt brīvo naudu," saka "Hansabankas" valdes locekle, Ieguldījumu pārvaldes vadītāja Tīna Ķuze.
Viens no faktoriem, kas disciplinē cilvēkus, ir regulārie maksājumi, tādi kā komunālie maksājumi, īre, līzings vai kredītsaistības. 55 procenti aptaujāto atzīst - apziņa, ka katru mēnesi noteikta summa jāmaksā bankai, līzinga kompānijai vai par saņemtajiem pakalpojumiem, liek daudz rūpīgāk sekot līdzi savam budžetam un lietderīgāk iztērēt naudu. Lai pasargātu cilvēkus no naudas izņemšanas pirms termiņa, var veikt iemaksas, piemēram, pensiju 3.līmenī - jo šos līdzekļus var saņemt tikai no 55 gadu vecuma, kas dod papildu garantiju cilvēkam, ka līdzekļi tiešām tiks uzkrāti.
Tikai retais aptaujas dalībnieks atzinās, ka reizēm vai vienmēr kavē līzinga vai kredīta maksājumus vai arī laikus nesamaksā rēķinus. Lielākoties cilvēki vai nu ļoti rūpīgi cenšas pildīt savas saistības, vai arī vispār neņem kredītu vai preces līzingā.
"Aptauja uzskatāmi liecina, ka mums pašiem sevi disciplinēt ir ļoti grūti un retais var saņemties un atlicināt naudiņu savā krājkasītē. Ja nav pārdomāta plāna un finanšu padomdevēja, paša labas gribas lēmums krāt parasti ir grūti izpildāms. Kaut maza, bet regulāra savas ienākumu daļas atlicināšana uzkrājumiem kādā finanšu iestādē veicina disciplīnu naudas lietās un palīdz realizēt ilgtermiņa mērķus," uzsver T.Ķuze.
Pavisam tika aptaujāti 1004 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 15 līdz 49 gadiem.

Citu datumu laikraksti

  • Lai bērni pasaulē un Latvijā neciestu badu!

    Svētdien, 13.maijā, Apvienoto Nāciju Pasaules Pārtikas programma sadarbībā ar starptautisko kurjerpasta kompāniju TNT aicina simtiem tūkstošu cilvēku...

  • Apdraud kartupeļu gaišā gredzenpuve

    Pēdējos gados starp aktuālākajām problēmām kartupeļu audzētājiem ir kartupeļu gaišā gredzenpuve.Pēdējos gados starp aktuālākajām problēmām kartupeļu...

  • Zināmi konkursa uzvarētāji

    ES krustvārdu mīklu konkurss, veltīts Romas līgumu 50.gadadienas atzīmēšanai Latvijā, ir beidzies.ES krustvārdu mīklu konkurss, veltīts Romas līgumu...