Iekārto pirmo golfa laukumu

Jaunalūksnes pagasta "Salņi" saimnieka Viktora Litaunieka veidotā Vinnija Pūka dabas taka dāvā arvien jaunas iespējas aktīvi atpūsties, uzzināt un iemācīties kaut ko jaunu.

Jaunalūksnes pagasta "Salņi" saimnieka Viktora Litaunieka veidotā Vinnija Pūka dabas taka dāvā arvien jaunas iespējas aktīvi atpūsties, uzzināt un iemācīties kaut ko jaunu. Šogad no pavasara strādāts, lai izveidotu golfa laukumu. Tas ir pirmais tuvākajā apkārtnē, kur var izmēģināt šo spēli.
"Lācēna taka ir saistīta ar golfa spēli. Treniņa laukums ir vieta, kur maldījās Pūks. Te iesācējiem golfa bumbiņas iet pa labi un kreisi nevis taisni uz 150 metru atzīmi, tāpēc arī ir maldīšanās. Pirmā bedrīte ir ēzelīša Iā - Iā, jo tajā tikai ēzelis var neiesist bumbu. Tiesa, atšķirīgs ir attālums, no kura sitienu izdara sievietes un vīrieši. Otrā ir Tigras bedrīte. Lai tajā iedabūtu bumbiņu, tā ir jāsit pāri upeņu laukam, grāvim, dīķim, turklāt bedrīte ir kalna slīpā plaknē. Trešā pašlaik top - Sivēna bedrīte. Tur ir jābūt īstai cūkas laimei, lai tajā trāpītu," skaidro Viktors.
Golfa laukums ir dabas takas turpinājums, jo secināts, ka pēc Vinnija Pūka un viņa draugu apmeklējuma daudziem gribas vēl kaut ko darīt. Saimnieks uzskata, ka katram savas lauku mājas apkārtnē ir viss jāizpēta, lai zinātu, ko var parādīt un piedāvāt citiem.
"Jo vairāk esmu bijis citās valstīs, jo labāk saprotu, cik brīnišķīgā vietā uz pasaules mēs dzīvojam," secina V.Litaunieks.
Vēlas iepazīstināt ar Eiropas spēli
Lielākie darbi golfa laukuma iekārtošanā ir paveikti. Pagājušajā vasarā tā vietā bija rapša lauks. To planēja, greiderēja, kultivēja un ecēja, tad iesēja zāli. Agrāk sētā jau ir piecas sešas reizes appļauta. Ik pēc trim dienām ir jāpļauj, tāpēc zāle un pļāvējs jau sapņos rādoties. Savestas smiltis īstajam "grīnam" jeb īpašam tumši zaļam zālājam, kur golfu varēs spēlēt nākamvasar. Tā bedrītēs būs grūti iesist bumbiņas, jo to ceļā būs grāvji, bunkuri, purvi, kalniņi un krūmi. Tagad ir sagatavots pļavu golfa zālājs, kas ir izturīgs pret nomīdīšanu. Tajā būs deviņas "vieglākas" bedrītes, kur apgūt spēles iemaņas.
Golfs nav lēts sporta veids. Taču, ja grib, izdarīt var visu. Golfa nūjas ar dažādā leņķī bumbas sitienam izgatavotiem galiem un bumbiņu komplektu Viktors ļauj izmēģināt, lai izjustu spēles garšu. Viņš ievērojis, ka katrā grupā rodas apmēram pieci golfa fani.
"Par to ir prieks. Laukumu būvēju galvenokārt jauniešiem un bērniem. Mans sapnis ir, ka gandrīz visi rajona skolēni iepazīs šīs spēles tehniku. Mēs taču jau esam gandrīz Eiropas Savienībā! Tur golfs ir populārs aktīvās atpūtas veids," atklāj V.Litaunieks. Viņš secina, ka mūžīgā steigā cilvēki maz laika veltī sev. Nav vienmēr jārīko pirts vai balle, lai gūtu atslodzi. Galvenais ir būt saistībā ar dabu un sevi, turklāt nepiespiesti kustoties.
"Golfs izkustina mugurkaulu un dažādas muskuļu grupas. Dzīvojot līdzi veiksmēm un neveiksmēm, straujāka ir asinsrite," uzsver Viktors. Turklāt spēles dalībnieku skaits nav ierobežots. Parasti golfa komplektu iznomā viena ģimene vai četri, pieci cilvēki.
Nopietni un regulāri jātrenējas
"Nākamvasar domāju rīkot nometni bērniem, kas vēlas pamatīgāk apgūt golfa spēli. Tad varētu arī piedalīties sacensībās bumbiņas sišanā tālumā vai ar vienu sitienu trāpot to bedrītē. Pasaulē tās ir ļoti populāras, turklāt ir lielas balvas - piemēram, jauns "Mercedess". Mēs uz to cerēt nevaram, bet kāda prestiža dāvana būs," pauž "Salņu" saimnieks.
Ja golfā vēlas gūt panākumus, ir jātrenējas. Tikai no malas vērojot liekas, ka tā laimes spēle. Izrādās, ka nav tik vienkārši, tāpēc nekad neuzvar vājākais.
Spēlējot golfu, ir jānostaigā lieli attālumi - laukuma platība ir 20 hektāri. Tas prasa fizisku piepūli, tātad var zaudēt liekus svara kilogramus.
"Tā ir arī iespēja iepazīt cilvēkus. Izej vienu raundu, un par golferi ir tik daudz informācijas, ko citos apstākļos varētu iegūt daudzu mēnešu laikā. Spēles laukumā ir redzams, kā katrs reaģē uz situācijām, viņa emocijas," ievērojis Viktors.
Turklāt golfs ir ne vien veselīgs, bet arī ģimeni vienojošs sporta veids. Tā ir kopēja darbošanās, sarunas un laiks, kas pavadīts, visiem domājot par vienu mērķi. Viktora ģimenes locekļi un radu bērni ir apguvuši sitienus, bet spēles prasme vēl jāmācās. Tiesa, golfs prasa daudz brīva laika. Un, protams, ir patīkamāk to pavadīt sakoptā vidē..
V.Litaunieks norāda, ka līdz ar golfa laukuma iekārtošanu pāris desmiti hektāru zemes ir labiekārtoti. Golfa laukuma teritorijā izvietoti rati ar zirgu no siena, kamanas un figūras: krokodils, delfīns, pūce. Rudenī stādīs košumkrūmus un veidos akmeņdārzus vietās, ko neizmanto spēlei. Izbūvēs arī ceļus, gar tiem būs apstādījumi.
"Iespējams, ka izvēlēsimies krūmu priedītes, klintenes un tūjas, kas būs akcenti ainavā. Iestādījām ozolu birzi. Trīs kociņi neieauga, bet pārējie zaļo. Dīķos plauks ūdensrozes. Gribam, lai te būtu liels parks, kur ir patīkami pašiem un ciemiņiem. Dažam ir grūti sakopt pagalmu, bet 20 hektārus uzturēt kārtībā, protams, ir sarežģītāk. Nevar iztikt bez tehnikas, bet katrā vietā ir vajadzīgs arī roku darbs, " pauž V.Litaunieks.
Pirmajā gadā bija jānolasa daudz akmeņu. 20 reizes ecēja, un akmeņi arvien radās no jauna. Tiesa, tos varēja izmantot ceļu labošanai un akmeņdārziem.
Varēs aktīvi atpūsties visu gadu
Šogad rakti divi dīķi, no triem vienā paredzēts peldēties. Pavisam ir deviņas ūdenskrātuves, kur ir zivis. Tie rakti vietās, kur bija slīkšņas vai purvāji. Bebra apciemojums applūdināja saliņu, jo tā būvētais aizsprosts paaugstināja ūdens līmeni dīķī. Saimnieks to izjauca, bet nevar zināt, vai neatlaidīgais dzīvnieks atkal neatjaunos.
"Pūka takā var redzēt bukus un zaķus. Šogad ligzdo ērgļu pāris, un no viņu ligzdas uz ekskursantiem raugās mazuļi," atklāj Viktors.
Šķūnī, kur var saņemt golfa inventāru, ierīkots putnu būru muzejs. V.Litaunieks grib visām putnu sugām, kas dzīvo būros, izgatavot paraugus ar aprakstu. Materiālus ar attēliem apkopos nelielā izdevumā. Vinnija Pūka mācību takā jau ir izvietoti 42 būrīši.
"Ir iecerēts papildināt laivu un plostu skaitu, velosipēdus, kā arī ziemai slēpes. Iegādāšos sniega motociklu, ar ko iebraukt sliedes trasēm. Tad aktīvais tūrisms un atpūta būs visu gadu. Mazkustīgs dzīvesveids veicina saslimšanu ar dažādām kaitēm. Mēs būsim veseli, ja neieslīgsim apātijā," uzskata Viktors.
Viņš nenokar degunu, ja kaut kas neizdodas. Jau sešas vasaras "Salņi" piedāvā gumijas laivas braucienam pa Gauju vai Pededzi.
Viktors iesaka brīnišķīgāko maršrutu, ko pats izbraucis divas reizes. "Sāk no Sikšņu krācēm sestdienā un lēni laivās brauc, apstājoties pie katra objekta, kas liekas ievērības cienīgs. Tur ir skaistas klintis un sakoptas atpūtas vietas. Gauja tek pa dolomīta ceļiem, tāpēc peldēties var kā baseinā. Pēc nakšņošanas turpina ceļu, ko pabeidz svētdienā pie Virešu tilta," jūsmo V.Litaunieks.

Citu datumu laikraksti

 • Tauriņam pa pēdām

  Varēja aizbraukt līdz pašai Aglonas baznīcai, - Mareks skatījās uz vecā tilta atliekām.6. Varēja aizbraukt līdz pašai Aglonas baznīcai, - Mareks...

 • Klāt mūzikas festivāls "Sinepes un Medus"

  Mūzikas festivāls "Sinepes un Medus" Madonā notiks jau trīspadsmito reizi.Mūzikas festivāls "Sinepes un Medus" Madonā notiks jau trīspadsmito reizi....

 • Piedāvā dažādus kultūras pasākumus

  Alūksnes pilsētas svētki. Alūksnes pilsētas svētku programma: 2.augusts. 10.00 - 14.00 - Eironams: vēstures labirinti, konkursi (galvenā balva -...

 • Klients un viņa taisnība

  Patērētāju tiesību aizsardzība Latvijā ir viena no tām jomām, kurā jau tagad ES likumdošana darbojas gandrīz pilnā apjomā, tādēļ nebūs jāpiemēro...

 • ES patērētāji kļūs informētāki

  Jums liekas, ka kļūstat resnāks? Jums liekas, ka ikdienā lietotā pārtika nevis nodrošina veselīgu uzturu, bet gan padara jūs grūtsirdīgākus?...

 • Patēriņa džungļos

  Jau ilgāku laiku Rietumu sabiedrībā dominē patēriņa kultūra, jo tieši patēriņš dažādās izpausmes formās kļuvis par vienu no sabiedrības attīstības...