Iepazīst Igaunijas kolēģu pieredzi

Alūksnes rajona sociālie darbinieki apguva kolēģu pieredzi Tartu pilsētā (Igaunija), apmeklējot divus dienas centrus un patvērumu “Māte un bērns”.

Alūksnes rajona sociālie darbinieki apguva kolēģu pieredzi Tartu pilsētā (Igaunija), apmeklējot divus dienas centrus un patvērumu "Māte un bērns". Brīvie brīži tika izmantoti, iepazīstot Ziemeļigaunijas kultūrvēsturi un neformālā gaisotnē pārrunājot darba problēmas.
Tartu pilsētas pašvaldības finansētais Dienas centrs vecākiem cilvēkiem ar atmiņas traucējumiem viesus pārsteidza ar plašajām, gaišajām telpām, kurās nesen veikts remonts. Ik dienas te uzturas aptuveni 20 cilvēku ar dažādas pakāpes atmiņas traucējumiem. Centra speciālistu vadībā sirmgalvji lasa laikrakstus un pārspriež jaunumus, vingro, pastaigājas svaigā gaisā, izpilda atmiņu nostiprinošus vingrinājumus, piedalās mūzikas terapijas un dziedāšanas nodarbībās, kā arī veic nelielus saimnieciskus darbiņus, piemēram, loka salvetes centra ēdnīcas vajadzībām. Divas reizes nedēļā centra iemītniekus uzklausa Tartu Universitātes Teoloģijas fakultātes studenti. Tāpat te regulāri viesojas brīvprātīgie, kuru uzdevums arī ir uzklausīt. Lai kļūtu par centra klientu, nepieciešams ģimenes ārsta norīkojums. Centram ir specializētais transports, kas sirmgalvjus no rītiem atved un vakaros aizgādā mājās.
Tartu pilsētas finansētais Dienas aprūpes centrs veciem cilvēkiem vairāk atgādina interešu klubu. Te ir virtuve iknedēļas nodarbībām kulinārijā, omulīga telpa rokdarbu pulciņam un plaša zāle ar dažiem trenažieriem, kurā notiek deju stundas un nodarbības vingrošanā. Tāpat ir savs stūrītis klusuma mīļotājiem, kurā viņi, neviena netraucēti, var palasīt avīzes vai uzspēlēt šahu. Centram ir sava ēdnīca, kur var garšīgi paēst par pensionāriem pieņemamām cenām. Tāpat sirmgalvjiem par puscenu pieejami masāžista un veļas mazgātavas pakalpojumi.
Patvērumu "Māte un bērns" izveidojusi sabiedriskā organizācija, un tā mērķis ir palīdzēt jaunajām māmiņām, kuras dažādu iemeslu dēļ palikušas bez pajumtes un tuvinieku atbalsta. Patvērumā sievietes var uzturēties līdz brīdim, kad jaunākais bērns sasniedz 6 mēnešu vecumu. Šajā laikā viņām ir jāsameklē sev jauna dzīvesvieta vai arī jāmēģina sakārtot attiecības ar tuviniekiem, lai varētu atgriezties ģimenē. Patvēruma darbinieces atzīst, ka vairums pakalpojuma izmantotāju ir nepilngadīgas meitenes un tikai retajai no viņām izdodas saglabāt attiecības ar bērna tēvu.
Gida un tulka Jāņa Prangeļa aizraujošā stāstījuma iedvesmota, grupa ar lielu interesi apskatīja Mustvee pilsētiņu Peipusa ezera kratā, kas pazīstama kā sens vecticībnieku centrs, izstaigāja Kuremae pareizticīgo sieviešu klosteri, nokāpa 10 metrus dziļajās Kohtla - Nomme brūnogļu raktuvēs, kurās šobrīd atrodas muzejs, kā arī uzkāpa 110 metrus augstajā mākslīgajā kalnā, kas izveidojies no brūnogļu pārstrādes neizmantojamajiem galaproduktiem. Ne mazāk interesanta bija iepazīšanās ar Palmses un Sagadi muižu, kāpaļāšana pa akmeņaino jūras stāvkrastu, pastaiga zvejniekciemā un Igaunijas galvaspilsētas Tallinas apskate.

Citu datumu laikraksti