Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ieskatīsimies un ieklausīsimies mazajos bērnos!

Kopš 2002.gada 1.septembra Latvijā ir noteikta obligāta piecus un sešus gadus veco bērnu sagatavošana skolai.

Kopš 2002.gada 1.septembra Latvijā ir noteikta obligāta piecus un sešus gadus veco bērnu sagatavošana skolai. Sagatavošana skolai notiek, bet cik pilnvērtīgs ir šis darbs?
Vai tas dod mazajam cilvēkam visu, lai viņu skolā sagaidītu veiksme, lai mācību darbs neliktos pārāk grūts? Vecākiem bieži vien šķiet, ja bērns prot lasīt, spēj saskaitīt 10 līdz 20 robežās, tad viss ir kārtībā. Taču tas tā nav.
Kad rodas mācīšanās traucējumi?
Ir konstatēts, ka bērniem ar mācīšanās traucējumiem grūtības parasti rodas vienā vai vairākās no četrām pamatjomām, kuras nosaka informācijas netraucētu apstrādi: uzmanība, vizuālā uztvere, valodas signālu apstrāde, muskuļu koordinācija.
Ikviens bērns attīstās atšķirīgi, tomēr pastāv vispārpieņemti kritēriji, kurus ņemam vērā, lai spriestu, vai bērna runa atbilst viņa vecumam.
Gribētos uzsvērt - 4,5 gadu vecumā bērna runai ir jābūt pareizai. Vienīgais izņēmums varētu būt "r" skaņa. Diemžēl praksē bieži ir citādi: pat sasniedzot skolas vecumu, bērns runā neskaidri, un tikai tad vecāki sāk domāt, ko darīt.
Svarīgi, lai visas runas nepilnības vai skaņu izrunas traucējumus novērstu jau pirmsskolas vecumā, jo pareiza un pilnvērtīga runa ir viens no galvenajiem priekšnosacījumiem sekmīgām mācībām skolā. Jo dziļāk ir iesakņojušās novirzes bērna runā, jo grūtāk tās labot. Bērns kļūst viegli uzbudināms, nervozs vai noslēdzas sevī, izvairās komunikēties. Vērojamā nogaidīšanas tendence no vecāku puses nav attaisnojama ne medicīnā, ne pedagoģijā.
Atcerēsimies, neattīstītas mutvārdu runas dēļ var rasties rakstīšanas un lasīšanas traucējumi, kas savukārt ir viens no iemesliem, kāpēc bērnam skolā neveicas.
Reizēm valodas traucējumiem pievienojas stājas vai kustību traucējumi ("apaļa" mugura, viens plecs mazliet zemāks nekā otrs, nepareizs mugurkaula izliekums un tamlīdzīgi). Šie traucējumi ne vienmēr ir tik izteikti, ka, paskatoties uz bērnu, tūliņ būtu saskatāmi. Taču šiem bērniem, gatavojoties skolai un reizē arī dzīvei, ir vajadzīga speciālistu palīdzība.
Jāmācās mācīties patstāvīgi
Šodien mēs dzīvojam pasaulē, kurā svarīgākais nav apgūt kādu noteiktu zināšanu daudzumu. Zināšanas mūsdienu apstākļos nemitīgi papildinās un mainās, bet cilvēkam jāmācās mācīties patstāvīgi, visu mūžu. Lai iemācītos mācīties, svarīgākais ir sagatavošana mācīšanās procesam. Lūk, ar sagatavošanu skolai ir jāsaprot sagatavošana mācīšanās procesam. Tāpēc pirmsskolas vecumā svarīgi pievērst vienlīdz lielu nozīmi un uzmanību visām bērna attīstības jomām - intelektuālajai, fiziskajai, sociāli emocionālajai jomai un bērna valodai. Tikai tad var runāt par pirmsskolas vispusīgās attīstības veicināšanu.
Cik reālas ir visu vecāku iespējas aizvest pirmsskolēnu uz izglītības iestādi? Tā ir problēma gan lauku māju saimniecei, kurai darbs dzen darbu, gan pilsētniekam, kurš skrien no viena darba uz otru. Un kādas ir ģimeņu finansiālās iespējas izglītot pirmsskolēnu? Diemžēl daudzi vecāki mūsu valstī ar grūtībām spēj samērot savus ienākumus ar tiem izdevumiem, ko prasa bērnu izglītošana.
Piekrītu, ka, raugoties no psiholoģiskā viedokļa, bērniem līdzās katru dienu vajadzīgi vecāki. Bet vai mūsdienu aizņemtajiem vecākiem pietiek laika iedziļināties sava bērna pasaulē? Varbūt labāk bērnu uzticēt speciālistiem, kas rūpējas par viņa vispusīgu attīstību?
Nodrošinās kvalitatīvu izglītību
Svarīgi nodrošināt visiem bērniem pieeju kvalitatīvai izglītībai. Praktiskā darbā 2000./2001.macību gadā no 11 bērniem, kuri sāka mācīties Malienas pamatskolas 1.klasē, deviņiem bija valodas sistēmas traucējumi. Tātad šiem deviņiem bērniem jau pirmsskolas vecumā vajadzēja apmeklēt logopēda organizētas nodarbības, taču nodarbības pie logopēda pilsētā bija iespējams apmeklēt tikai vienam bērnam, pie tam ar novēlošanos uzsākot mācības skolā. Arī nākamajā mācību gadā pieciem bērniem no astoņiem bija valodas sistēmas traucējumi.
Redzot, cik daudziem bērniem gan mūsu pagastā, gan rajonā (piecu līdz sešu gadu vecumā vidēji no katriem 10 bērniem - trīs), gan visā Latvijā (76 bērniem no 100) ir nepieciešama logopēda palīdzība, radās doma izstrādāt projektu par speciālās pirmsskolas izglītības iestādes izveidošanu Malienas pagastā.
Šeit ir gaiša, plaša, tipveida bērnudārza ēka 45 bērniem, ir mācību materiāli un vajadzīgie speciālisti darbam ar bērniem.
Maliena atrodas 11 kilometru attālumā no Alūksnes, bet mācību ēka - pagasta centrā, netālu no autobusa pieturas, apmēram 250 metru attālumā no ceļa Alūksne - Liepna. Ir ērta autobusa satiksme.
Vecāki, ieskatieties un ieklausieties savos bērnos!
Ja jūsu bērns ir vecumā no trīs līdz septiņiem gadiem un jūs saklausāt kādas neskaidri izrunātas skaņas viņa valodā, jeb šķiet, ka bērna stājai vai kustībām nepieciešama korekcija, no 2003.gada 22.septembra (pieteikšanās līdz 13.septembrim) savu palīdzību jums piedāvā Malienas pagasta diennakts speciālās pirmsskolas izglītības iestādes "Mazputniņš" speciālisti: logopēds, fiziskās attīstības skolotājs, mediķis, pedagoģiskie darbinieki ar atbilstošu izglītību.
Mūsu mācību iestādē bērns var uzturēties visu nedēļu. Darba režīms - no pirmdienas līdz piektdienai (24 stundas diennaktī). Bērna uzturēšanās maksa izglītības iestādē - 10 lati mēnesī. Aicinām visus pirmsskolas vecuma bērnu vecākus padomāt, varbūt esam jums vajadzīgi. Nekavējieties, zvaniet!
Pieteikšanās un sīkāka informācija pa tālruņiem: 6327526 (Ieviņa Āboltiņa), 4341729 (bērnudārzs), 9416274 (audzinātāja Zinta), 4341753 (Malienas pagasta padome).
Ieviņa Āboltiņa, projekta autore, izglītības zinātņu maģistre pedagoģijā

Citu datumu laikraksti

 • Gredzens

  - Nomierinieties, lūdzu, citādi es jūs ļoti slikti dzirdu. - Jā, jā... Tas gredzens ir mūsu dzimtas relikvija. Māte to uzdāvināja tēvam dzimšanas...

 • Eiro Latvijā ieviesīs 2008.gadā

  Eiropas Savienības vienotā valūta - eiro - ir ieviesta lielākajā daļā ES dalībvalstu, kuras īsuma labad saucam par eiro zonu, juridiski precīzi - par...

 • Noskaidroti zīmējumu konkursa “Uzzīmē bānīti” rezultāti

  Sagaidot Gulbenes - Alūksnes šaursliežu dzelzceļa 100 gadu jubileju, organizēja bērnu zīmējumu konkursu "Uzzīmē bānīti".Sagaidot Gulbenes - Alūksnes...

 • Gredzens

  - Viesības nebija pārāk lielas: Kazimira meita ar vīru un bērniem, viņa sievas Baibas māsas ģimene, un tuvākie kaimiņi - mēs ar Žani un Ludvigs.5. -...

 • Latvijai jāgatavojas “paņemt” ES naudu

  Eiropas Savienības struktūrfondi un to piedāvātās finansiālās iespējas Latvijai ir viens no biežāk pieminētajiem ieguvumiem no Latvijas iestāšanās...

 • Strādās, līdz kāds alūksnietis kļūs par olimpieti

  Augustā Alūksnes bērnu un jaunatnes sporta skolas vieglatlētikas treneris Ilgvars Vaskis svinēja 60 gadu dzimšanas dienu un 35. jubileju kā sporta...

 • Gredzens

  - Nē. - Dikti šaubos, ka tu pats patronas nopirki ieroču veikalā.4. - Nē. - Dikti šaubos, ka tu pats patronas nopirki ieroču veikalā. - Kā tad!...

 • Piedāvā dažādus kultūras un izklaides pasākumus

  Bānītim - 100. 2003.gada 6.septembra svētku programma: "Tingeltangelis ap bānīti 100 gadu garumā" Gulbenes stacijā.Bānītim - 100 Bānītim - 100....

 • Pēc sēņošanas var gatavot “Gaiļaseksti”

  Šis ir sēņu gads. Tas ir skaidrs ne tikai tiem, kas ar groziem dodas pēc minerālvielām bagātas pārtikas pusdienām un ziemas krājumiem.Šis ir sēņu...