Iespējams, slēpj nelaimes gadījumus darbā

Mālupes pagastā SIA “Sildgunda” kūdras ražošanas punktā traktorists, regulējot kustībā esošu transportiera lenti, guva smagu traumu.

Mālupes pagastā SIA "Sildgunda" kūdras ražošanas punktā traktorists, regulējot kustībā esošu transportiera lenti, guva smagu traumu.
Septembra sākumā notikušais nelaimes gadījums darba vietā šogad ir trešais Alūksnes rajonā.
"Strādnieks regulēja kūdras iekraušanas transportiera lenti, to neapstādinot. Darba drošības noteikumu neievērošana bija iemesls, ka, transportiera rullim aizķerot apģērbu un roku, tika gūtas smagas ķermeņa traumas.
"Pēc nelaimes gadījuma izmeklēšanas secināts, ka tā cēlonis ir strādnieka neuzmanīga rīcība," skaidro Austrumvidzemes reģionālās Valsts darba inspekcijas galvenais inspektors Aivars Spalva.
"Tas liecina, ka ir nepietiekama darba devēja uzraudzība. Ja strādniekus uzmana un viņiem izskaidro vajadzību ievērot darba drošību, tad viņi tā nerīkotos," viņš uzskata.
Lietas materiāli ir nodoti policijai, kas to vēl vērtēs. Cietušais turpina ārstēties, un pagaidām nav ziņu, vai darbspēju atgūs pilnībā. Kad tiks noslēgta darbnespējas lapa, darba devējs informēs inspekciju, cik dienas ir kavētas un cik samaksāts strādniekam. A.Spalva atzīst, ka Alūksnes rajonā nelaimes gadījumu darbā ir reģistrēts maz.
Šogad tāpat kā pērn līdz šim laikam bijuši trīs, bet 2003.gadā - seši nelaimes gadījumi darbā. "Tie ir reģistrētie negadījumi, jo droši vien maznozīmīgas traumas inspekcijai noslēpj," pieļauj inspektors. Gada sākumā reģistrēts nelaimes gadījums SIA "Viļņi I.S.A." kokzāģētavā. Tas noticis līdzīgos apstākļos kā "Sildgundā". Strādnieks attīrījis ripzāģa darbgaldu no skaidām, to neizslēdzot, un guvis vieglu rokas traumu. Trešais negadījums bijis dolomītšķembu bāzes karjerā, kur saskrējušās divas automašīnas. Tas ir ceļu satiksmes negadījums, tāpēc tā apstākļus izmeklē policija. Ir ierosināta krimināllieta. Darba devējs zaudējumus, ko radījuši automašīnu bojājumi, novērtējis 4000 latu apmērā.
"Alūksnes rajonā arī iepriekšējos gados ir bijis krietni mazāk nelaimes gadījumu darbā nekā apkārtējos rajonos. Ja tas saistīts ar faktu slēpšanu, tad cietušie zaudējuši iespēju saņemt atlīdzību par ārstēšanos. Viņiem var atmaksāt zāļu iegādi, braucienu uz ārstniecības iestādi, arī nelielu operāciju vai citus izdevumus. Daudzi uzņēmēji to neizprot un slēpj darba vietā radušās traumas, jo domā, ka viņus sodīs. Viņiem šādos gadījumos nekas nedraud, bet strādniekiem tā tiek liegta iespēja iegūt kaut daļēju kompensāciju," stāsta A.Spalva.
Gulbenes un Madonas rajonā gada laikā ir apmēram 20, Balvu rajonā - apmēram 10 nelaimes gadījumu darbā. Pēc Valsts darba inspekcijas datiem līdz 10.septembrim Latvijā darba vietās gājuši bojā 44 darbinieki un 141 darbinieks guvis smagas traumas.

Citu datumu laikraksti

  • Rajonā šogad izvietos 14 ceļa zīmes

    Tūrisma attīstības valsts aģentūra šogad uzsākusi īstenot projektu “Vienotas tūrisma informācijas ceļa zīmju sistēmas izveide”, kuram beidzies...

  • Rajonā būvniecības pārkāpumu ir maz

    Par patvaļīgu būvniecību vai tās renovāciju bez akceptēta projekta vai būvatļaujas, juridiskas personas varēs sodīt ar naudas sodu no 200 līdz 3000...

  • Uz semināru aicina sociālos darbiniekus

    Jaunalūksnes pagasta “Paideros” 23. un 24.septembrī notiek seminārs par cilvēku tirdzniecības problēmu, tajā aicināti piedalīties Alūksnes, Gulbenes...