Ikviens dzīvnieks prasa gan mīlestību, gan rūpes

Katrs kārtīgs suņu un kaķu īpašnieks regulāri gādā par mīluļu labklājību. Ikdienas gādība par mazajiem draugiem izpaužas rūpēs par tiem.

Katrs kārtīgs suņu un kaķu īpašnieks regulāri gādā par mīluļu labklājību. Ikdienas gādība par mazajiem draugiem izpaužas rūpēs par tiem.
Īpašniekam ir jārūpējas par dzīvnieku veselību, kopšanu, ēdināšanu. Šobrīd pilsētās populāri ir kļuvuši zooveikali, tie piedāvā plašu dzīvnieka labklājībai nepieciešamo preču klāstu. Arī veterinārārsts Dzintars Zellāns, kurš veterinārijā strādā jau 30 gadus, piekrīt, ka veterinārijas zinātne ir attīstīta un mūsdienās cilvēkiem ir vieglāk rūpēties par mazajiem draugiem.
"Zooveikalos vai veterinārajās aptiekās ir nopērkama dzīvnieku barība, vitamīni, arī nepieciešamās zāles. Viss ir atkarīgs no panākamā efekta. Dzīvniekus ārstēt arī ir kļuvis vieglāk, ir iespējams izdarīt sarežģītas operācijas," stāsta speciālists.
"Laukos ir sava specifika. Pašreiz popularitāti ieguvušie zooveikali vairāk orientēti pilsētas dzīvnieku labturībai, bet ganu suns vai īstens sētas sargs diez vai izstādēs dižosies un mīkstās specgultās gulēs," saka akciju sabiedrības "Latvijas zoovetapgāde" veterinārārste - konsultante Dace Daukste. Tomēr rūpes prasa ikviens dzīvnieks. Mīlot dzīvniekus un rūpējoties par tiem, sniedzot tiem labāko barību un medicīnisko palīdzību, pretī saņemsiet patiesu uzticību un mīlestību.
Nevajag pārbarot
Lai dzīvnieks saņemtu visas nepieciešamās barības vielas, svarīgi ir izvēlēties pareizu un atbilstošu barību. D.Daukste norāda, ka vetaptiekās ir dažādas vitamīnu, minerālvielu un olbaltumvielu piedevas (tabletes, pasta) kaulu spēcināšanai, apspalvojuma spīdīgumam un gludumam. Šīs piedevas pasargā arī no slimībām. "Suņiem un kaķiem nedrīkst dot pienu. Kad bērnības piena periods ir beidzies, jādod speciālā barība," uzskata Dz.Zellāns.
Viņš stāsta, ka gremošanas problēmas var rasties arī tad, ja suņiem dod kaulus. "Dzīvnieka kuņģis nespēj tos pārstrādāt, tādēļ viņam neiziet vēders, rodas aizcietējumi. Reizēm tāpēc ir jāoperē," stāsta speciālists. Viņš piebilst, ka dzīvniekiem tomēr vajadzētu dot viņiem paredzēto barību, nevis to, kas paliek pāri no pašu ēdienreizēm. "Labāka ir sausā barība. Tā satur visas nepieciešamās minerālvielas, to nevar teikt par tā saucamo "slapjo barību"," ir pārliecināts Dz.Zellāns.
Saimniekiem vajadzētu uzmanīties no mīluļu pārbarošanas. Ja mājās mīt gan suns, gan kaķis, var novērot, ka kāds no dzīvniekiem ēd ne no sava trauka. Veterinārārsts šo parādību skaidro ar kaķu dabu, jo viņiem vienmēr gribas kaut ko nočiept, lai arī tie ir tikai trīs četri graudiņi.
Problēmas ar zobiem
Bieži vien saimnieki novēro, ka dzīvnieks ēd zāli. "Šādā gadījumā saka - būs lietus. Es saku - nebūs vis! Dzīvnieks ēd zāli, lai ārstētu kuņģi. Zāle kairina kuņģi, tas palīdz atvemt. Tas ir pašattīrīšanās process, un to nevajadzētu traucēt," skaidro Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Alūksnes pārvaldes vadītājs Marģers Kamerāds.
"Arī dzīvniekam tāpat kā cilvēkam ir jāiet uz tualeti, tādēļ jāļauj viņam netraucēti visu izdarīt, netraumējot viņu," pamāca M.Kamerāds. Dz.Zellāns piebilst, ka šobrīd zooveikalos un veterinārajās aptiekās ir nopērkamas speciāli gatavotas smiltis, kas neizdala smaku un sacietē, tādēļ ir viegli savācama. Liela uzmanība ir jāpievērš dzīvnieku higiēnai - jārūpējas par dzīvnieka zobiem un apspalvojumu.
"Ir nopērkamas zobu košļenes, speciāli kauli zobu stiprināšanai suņiem. Pēdējā laikā dzīvniekiem bieži novēroju problēmas ar zobiem. Esmu rāvis zobus un labojis sakodienu. Ceru, ka drīz, pateicoties zinātnes sasniegumiem, varēs arī plombēt dzīvniekiem zo" klāsta Dz.Zellāns. Speciālists šķīdina zobakmeni. Viņš stāsta, ka šāda procedūra būtu jāveic vismaz divreiz gadā. Ja vien ir nauda, saimnieks var iegādāties instrumentus nagu apgriešanai, termometru, dažādas ķemmes spalvas ķemmēšanai, masāžas sukas, šķēres apspalvojuma apgriešanai.
Darbojas imunitāte
"Nākamais solis dzīvnieka labklājībā ir vakcinēšana, lai pasargātu dzīvnieku no tādām bīstamām slimībām kā gaļēdāju mēris, infekciozais hepatīts, adenovīruss, parvovīrusa infekcija, paragripa un leptospiroze," norāda vetārinārāste D.Daukste. "Latvijas zoovetapgādes" Alūksnes veterinārās aptiekas pārdevēja Anda Zellāne ir novērojusi, ka dzīvnieki daudz mazāk slimo laukos, bet visuzņēmīgākie pret slimībām ir šķirnes kaķi un suņi.
Veterinārārsts Dz.Zellāns stāsta, ka jāvakcinē pavasarī. Viņš piebilst, ka šobrīd šīs saslimšanas vairs nav tik izplatītas, jo saimnieki dzīvniekus ved potēt un darbojas imunitāte. "Dzīvnieku potē vienreiz gadā ar kompleksajām piecvērtīgajām vai septiņvērtīgajām vakcīnām, tās pasargā no vairākām slimībām vienlaikus," norāda speciālists.
Savas specifiskas zāles
"Suņiem un kaķiem vairāk vai mazāk aktuāla ir alerģiska dermatīta problēma," stāsta M.Kamerāds. Viņš paskaidro, ka dermatīts nerodas no sintētiskiem materiāliem, bet gan no cilvēku barības, ar ko reizēm mēdzam barot mīluli. Rudens sezonā alerģijas rodas no blusām. "Pat trīs blusas uz suņa ādas ir daudz. Alerģiju rada blusu izdalītais urīns un fekālijas," stāsta PVD Alūksnes pārvaldes vadītājs.
Dz.Zellāns norāda, ka reizēm gadoties tā, ka šīs alerģijas rezultātā dzīvniekam noiet spalva. Tiklīdz blusas iznīcina, pazūd arī slimība. Laukos dzīvnieku iekšējie parazīti nav tik bīstami, jo dzīvnieks dzīvo pa lielā platībā, bet pilsētā var saslimt arī cilvēks. M.Kamerāds iesaka saimniekiem tīrīt teritoriju pēc dzīvniekiem, lai no tā necieš bērni, kas spēlējas smilšu kastē, kur pirms tam ir nokārtojies suns vai kaķis.
Dzīvnieka slimības gadījumā veterinārārsti iesaka saimniekiem doties pie ārsta. "Cilvēks, pirmkārt, var kļūdīties, nosakot diagnozi. Otrkārt, dzīvniekiem ir paredzētas specifiskas zāles, kas ir daudz efektīvākas," saka veterinārārsts Dz.Zellāns. No cilvēku zālēm vienīgi alerģijas gadījumā var dot tavegilu un pret aizcietējumu - rīcineļļu.
Jātur bada diētā
Viena no galvenajām problēmām, ar ko saskaras mājdzīvnieku īpašnieki, ir tā saucamās hormonu vētras un to sekas, tādēļ veterinārārsti iesaka dzīvniekus sterilizēt vai kastrēt.
"Vajadzētu operēt gan pilsētā, gan laukos dzīvojošos suņus un kaķus, tad nebūs problēmu, kur likt kucēnus vai kaķēnus. Prāts ir mierīgs gan saimniekam, gan viņa mīlulim," saka Dz.Zellāns. Ir uzskats, ka pēc šādas operācijas dzīvnieks kļūst flegmatisks un pieņemas svarā. Dakteris skaidro, ka tas ir atkarīgs no saimnieka.
"Pirmos trīs mēnešus pēc operācijas dzīvnieks ir jātur bada diētā. Jādod apmēram trešā daļa no iepriekš dotās barības. Kad dzīvnieks ir izbadināts, var dot ēst, cik grib, tad viņš vairs neaptaukojas," stāsta speciālists.
Hormonālo vētru laikā dzīvnieki kļūst nenosvērti un agresīvi. Tad ir grūti atšķirt, vai dzīvnieks ir slims ar trakumsērgu, vaikļūst agresīvs hormonālo vētru ietekmē. M.Kamerāds stāsta, ka viņa praksē ir bijuši gadījumi, kad hormonālo vētru laikā suņi sakož saimniekus. Viņš piebilst, ka dzīvnieks nedrīkst diktēt, ko darīt, ko ēst un kur gulēt. "Lai cik nepatīkami to darīt, šāds dzīvnieks ir jāiemidzina," uzskata M.Kamerāds.

Citu datumu laikraksti

 • Piedāvā dažādus kultūras pasākumus

  Svētku pasākumi. 15.novembrī pulksten 19.00 Gulbenes rajona Beļavas tautas namā - svinīgs svētku pasākums: konkursa "Sakoptākā sēta Beļavas pagastā...

 • Atmiņas par Ziemeļvāciju atdzīvojas

  Kad dienas kļuvušas īsākas, bet tumšie vakari garāki, rokas neviļus sniedzas pēc fotoattēliem un atklātnēm plauktos.Kad dienas kļuvušas īsākas, bet...

 • Atklāj lupatu segu izstādi

  Alūksnes Novadpētniecības un mākslas muzejā vakar atklāja izstādi "Pūrs", kurā apskatāmi Tautas lietišķās mākslas studijas "Rītausma" darbi un Taigas...

 • Seksuālā orientācija ir sabiedrības esence

  Lielu rezonansi pasaulē un arī Latvijā izraisījusi ASV anglikāņu baznīcas rīcība, ieceļot bīskapa kārtā homoseksuāli orientētu garīdznieku. Līdz šim...

 • Par akcīzes nodokļa atmaksu

  Ja lauksaimnieciskās produkcijas ražotājs vēl nav paspējis reģistrēties Valsts ieņēmumu dienesta Vidzemes reģionālajā iestādē Alūksnes nodaļā kā...

 • Mēnesī vidēji apkalpo 27 autobusu maršrutus

  Alūksnes rajonā regulāro pasažieru pārvadājumu maršrutu dotēšanai SIA "TU Vidlatauto" 2003.gada trešajā ceturksnī ir izmaksāti 33 304,05...

 • Glabā pulka medaljonu un tēva piemiņu

  Alūksnē, Siguldas ielā 7, dzīvo Ilga Dobelniece. Viņa kā lielāko dārgumu glabā 7.Siguldas kājnieku pulka medaljonu.Alūksnē, Siguldas ielā 7, dzīvo...

 • Zane Vaļicka izgājusi pie vīra

  Tikai žurnālā "Privātā Dzīve" šonedēļ lasiet: - Mārtiņa Vilsona politiskās dēkas ar Repši.Tikai žurnālā "Privātā Dzīve" šonedēļ lasiet: - Mārtiņa...

 • Kāpēc mīļākās nekļūst par sievām

  Šonedēļ žurnālā "Ieva": - intervija ar rakstnieci Daci Rukšāni, kuras jaunā grāmata liks mainīt priekšstatu par viņas pašreizējo tēlu.Šonedēļ žurnālā...