Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ikvienu jaundzimušo uztver kā savējo

Vecmātes darbs ir grūts un atbildīgs, jo viņas rokās ir divu cilvēku dzīvības. Tomēr brīdis, kad mazulis dzimst un jaunā mamma ir laimīga, atsver visas grūtības.

Vecmātes darbs ir grūts un atbildīgs, jo viņas rokās ir divu cilvēku dzīvības. Tomēr brīdis, kad mazulis dzimst un jaunā mamma ir laimīga, atsver visas grūtības. "Tajā mirklī, kad bērniņš nāk pasaulē, gribas, lai tas notiek pēc iespējas ātrāk. Gribas, lai bērniņš kliedz, lai ir vesels, lai viss ir kārtībā. Tad ir gandarījums!" atzīstas vecmāte Sandra Upmane.
Alūksnes dzemdību nodaļā maiņās strādā četras vecmātes. Viena maiņa ilgst 24 stundas. Sandrai Upmanei patīk savs darbs. To viņa nemainītu pret citu. Vienīgā problēma ir mazās mediķu algas. "Tas ir sāpīgs jautājums. Tādēļ arī jaunieši neizvēlas medicīnu par savu profesiju. Algas ir mazas, bet atbildība liela," atzīst vecmāte.
"Doma saistīt dzīvi ar šo profesiju nāk līdzi jau no bērnudārza laikiem. Tā sagadījās, ka ik pa brīdim kāda no bērnudārza audzinātājām gaidīja bērniņu. Mēs regulāri apciemojām audzinātājas. Man patika jaundzimušie," atceras Sandra.
Pēc medicīnas skolas absolvēšanas 1992.gadā viņa sāka strādāt šajā profesijā. Alūksnes slimnīcas dzemdību nodaļa Sandrai bija pirmā darba- vieta. Ar viņas palīdzību pasaulē nāk daudzas dzīvības.
Naktī dzimst vairāk bērnu
Vecmātes uzņemas rūpes par topošo māmiņu no brīža, kad viņa stājas uzskaitē dzemdību nodaļā. Laiks līdz dzemdībām ir visilgākais. Arī pēc dzemdībām vecmātes rūpējas par māmiņas un jaundzimušā bērna veselību.
"Nav būtiski, ko saņem - puisīti vai meitenīti, galvenais, lai bērns ir vesels! Reizēm, kad cits pēc cita dzimst, piemēram, zēni, nākamās dzemdības gaidām ar jautājumu, vai atkal būs puisītis? Pārmaiņus gribas arī kādu meiteni," stāsta Sandra. Vecmāte pārdzīvo katras dzemdības, it sevišķi, ja gadās kādi sarežģījumi. Šādas dzemdības atmiņā paliek daudz ilgāk.
"Ja dzemdības norit viegli un bez sarežģījumiem, tās aizmirstas, prātā paliek tie bērniņi, kas pasaulē nākuši ar lielākām pūlēm," secina mediķe. S.Upmane ir pamanījusi, ka naktī dzimst vairāk bērnu nekā dienā. Salīdzinot ar Sandras darba gaitu sākumu deviņdesmitajos gados, šobrīd bērni dzimst daudz retāk. To viņa skaidro ne tikai ar valsts grūtībām ekonomikā, bet arī ar to, ka liela daļa reproduktīvā vecuma meiteņu dodas dzīvot un pelnīt naudu uz citām valstīm.
"Tagad vairs nav tik aktuāli dzemdēt, labāk nopirkt suni," ironizē S.Upmane. Katru mēnesi dzimst citāds skaits bērnu. Ņemot vērā zemo dzimstības līmeni, vecmāti māc bažas, ka pēc dažiem gadiem skolās nevarēs nokomplektēt klases.
"Jau tagad skolas sūdzas, bet pēc dažiem gadiem būs vēl sliktāk, jo dzimstība aizvien samazinās," bažas pauž S.Upmane.
Ģimenes dzemdības norit vieglāk
Tagad vairs nav aktuālas agras dzemdības. Pirmdzemdētājas ir 29, 30 gadus vecas sievietes, kuras jau ir sevi materiāli nodrošinājušas.
"Vecākā pirmdzemdētāja manā praksē bija 35 gadus veca sieviete. Sievietes dzemdē arī 44 gadu vecumā, protams, tās nav pirmās dzemdības. Dzemdības šādā vecumā ir novērojamas sievietēm, kuras stājas laulībā vairākkārt," precizē Sandra. Jautāta par ideālāko laika posmu starp dzemdībām, Sandra atzīst, ka teorētiski - pēc grāmatām - plānot nākamo bērnu vajadzētu pēc trīs gadiem.
"Manuprāt, tas laika posms var būt arī divi gadi. Protams, sākums ir grūts, kad abi bērni ir mazi, bet pēc tam bērniem ir vieglāk saprasties. Tā ir brīva izvēle, katrs pats izlemj, cik bērnus un ar cik lielu gadu starpību viņš grib," spriež vecmāte.
Puse no dzemdībām šobrīd ir ģimenes dzemdības. Vīra klātbūtne dzemdībās vecmātēm ir liels atbalsts. Vīrs māk nomierināt un atbalstīt sievu. S.Upmane uzskata, ka šādas dzemdības norit vieglāk. Vecmātēm ir daudz pienākumu. Dzemdību laikā ir jāpalīdz jaunajai māmiņai, nedrīkst uz viņu dusmoties. Sievietei jau tāpat ir stress lielo sāpju dēļ, tādēļ S.Upmane vienmēr cenšas uzmundrināt dzemdētājas ar kādu joku, laipnu vārdu, cenšas radīt optimistisku noskaņu. Jaundzimušo Sandrai vienmēr gribas samīļot un uzrunāt.
"Visus jaundzimušos daļēji uztveru kā savus. Jauki, ka bērniņam jau ir vārdiņš, tad var runāt ar konkrētu cilvēciņu. Šobrīd jaunajām mātēm un mazuļiem ir nodrošināti dabiski apstākļi - uzreiz pēc dzemdībām mamma ar bērnu ir kopā, viņa pati var barot un mīlēt savu mazuli. Agrāk mamma bērnu redzēja noteiktās stundās, kad atnesa pabarot. Tas man likās ačgārni. Šobrīd mēs jaundzimušo novērojam kopā ar mammu," saka vecmāte.
Sapnis auklēt mazbērnus
S.Upmanes ģimenē aug divas meitas. "Bērni dzima tajā laikā, kad mācījos medicīnas skolā. Abas meitenes ir mīlestības bērni. Saņemt bērnu un pašai dzemdēt ir divas dažādas lietas. Patiesībā ir grūti būt barjeras otrā pusē," atzīst Sandra. Tomēr izjustās dzemdību sāpes šobrīd palīdz darbā, jo Sandra saprot, ko jūt jaunās mātes. Vecmāte atzīst, ka tās sievietes, kuras nav dzemdējušas, to nesapratīs. Darbā Sandra pavada daudz laika, tāpēc brīvo laiku cenšas veltīt ģimenei. Būt mājās, maksimāli izmantot brīvo laiku kopā ar ģimeni S.Upmane sauc par savu hobiju.
"Kad bērni būs izauguši lieli, droši vien brīvā laika būs vairāk," domā sieviete. Viņai patīk strādāt dārzā, dažkārt izstrādāt kādu rokdarbu. Ēst gatavošanu Sandra uztic vīram. Viņa daudz labprātāk bauda vīra gastronomiskos meistardarbus, nekā gatavo pati.
Sandrai patīk optimistiski, ar humora izjūtu apveltīti cilvēki, tādi, kas nav nīgri un dusmīgi uz visu pasauli. Tas tāpēc, ka viņa pati vienmēr un visur cenšas saskatīt labo. Sandras lielākais sapnis ir auklēt mazbērnus. Viņa smej, ka nemaz tik ilgi vairs nebūs jāgaida, jo meitas jau ir gana lielas.

Citu datumu laikraksti

 • Neliksim šķēršļus attīstībai

  20. septembrī mūs visus gaida vēsturiska izšķiršanās, kuras sekas jau tuvākajā desmitgadē jutīsim katrs.20. septembrī mūs visus gaida vēsturiska...

 • Starp Rietumiem un Austrumiem

  Iespējams, nākamo gadsimtu vēstures grāmatās 20. septembris tiks minēts kā īpaša diena, kurā Latvijas tauta pieņēma izšķirīgo lēmumu, izvēloties...

 • Netic zaudējumiem, tic ieguvumiem

  Tā ir demagoģija, ka Latvija, iestājoties ES, zaudēs suverenitāti un pašnoteikšanos.Tā ir demagoģija, ka Latvija, iestājoties ES, zaudēs suverenitāti...

 • Glezna

  Varbūt starp paziņām atrodas kāda, kas labprāt gleznas paņemtu?3. Varbūt starp paziņām atrodas kāda, kas labprāt gleznas paņemtu? * * * Terēzei...

 • Konferencē runā par situāciju invaliditātes profilaksē

  Nacionālajā rehabilitācijas centrā "Vaivari" notika konference "Ģimenes ārstu un pašvaldību sadarbība invaliditātes profilaksē".Nacionālajā...

 • Nevis sapnis, bet nepieciešamība

  Gan plašā sabiedrībā, gan finansistu un uzņēmēju vidū pēdējā laikā risinās kaislīgas diskusijas un cīņas par jautājumu - vai Latvijai jābūt vienotā...