Ilgtermiņa prioritāte būs Ķīmiskās rotas izveide

Vakar Alūksnes Mobilo strēlnieku bataljonu apmeklēja Nacionālo bruņoto spēku komandieris viceadmirālis Gaidis Andrejs Zeibots.

Vakar Alūksnes Mobilo strēlnieku bataljonu apmeklēja Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris viceadmirālis Gaidis Andrejs Zeibots. Viņš iepazinās ar Zemessardzes 31. Aizsardzības pret masu iznīcināšanas ieročiem (AMII) bataljona rotas izveides gaitu, kas atradīsies Alūksnes Mobilo strēlnieku bataljonā (MSB).
G.A.Zeibots vērtē, ka 2004. gads NBS bija sekmīgs, arī Alūksnes MSB, tomēr šis gads karavīriem būs grūtāks nekā iepriekšējais.
"Pērn iestājāmies NATO un ES, šogad ir jāizpilda solījumi, kas doti. Solījums, kuru varēsim izpildīt ilgtermiņā, ir AMII rotas izveide un spēja aizsargāties no ķīmiskajiem, bioloģiskajiem un radioaktīvajiem ieročiem. NBS ir jāapkopo, jāuzglabā un jākontrolē informācija par vietām Latvijā, kur ir bīstamās vielas. Visai valstij ir jābūt gatavai nelaimes situācijām, kas var notikt šajās vietās, un jāspēj aizsargāt cilvēkus. Mums ir jāzina, kur un kāda aizsardzība nepieciešama. Tādēļ Zemessardzes 31. bataljona, kas atrodas Balvos, pārveidošana par ķīmiskās aizsardzības bataljonu ir ļoti svarīgi visai Latvijai ikdienā," apgalvo G.A.Zeibots.
Pašlaik Latvijā turpinās Zemessardzes bataljonu specializācija, katram bataljonam tiek meklēts piemērotākais specializācijas veids grūtu uzdevumu risināšanai. G.A.Zeibots uzsver, ka Zemessardzes 31. bataljonu Balvos nolēma specializēt kā AMII, jo Alūksnes MSB jau pērn ir izveidota bāze AMII rotai. Tās ekipējuma klāsts nemitīgi papildinās, drīzumā šai rotai būs arī specializētais autotransports. Šāda specializācija pašlaik vērojama visu NATO valstu bruņotajos spēkos.
"Zemessardzes 31. bataljonu turpmāk veidos četras rotas. Divas būs Ķīmiskās rotas, kuras būs izvietotas Alūksnes bataljonā, bet divas atradīsies Balvos - Štāba rota un Kājnieku rota. Jāuzsver, ka Alūksnes MSB tiek gatavots ne tikai kā AMII rota, bet arī kā ūdens attīrīšanas vienība. Tā nodrošinās šo jautājumu risināšanu NBS visā Latvijā. Te apmācību šajā jomā izies gan vadošais personāls, gan karavīri. Gan Balvos Štāba rotā, gan Alūksnes MSB tiks radītas jaunas darba vietas un jaunie, spējīgie cilvēki apmetīsies uz dzīvi Alūksnes un Balvu rajonā. Līdz 2009.gadam šajā rotā ir profesionāli jāsagatavo savi speciālisti, kas varētu piedalīties Eiropas Savienības kaujas grupās. Neliela mūsu speciālistu grupa ES kaujas grupās varētu tikt iekļauta arī nedaudz ātrāk," klāsta G.A.Zeibots.
Viņš atzīst, ka šāgada augustā uz Kosovu dosies rota ārrindas zemessargu no Latvijas. Arī iepriekš zemessargi ir devušies uz Kosovu, bet ne tik kuplā skaitā kā paredzēts augustā - 98 cilvēki. 1.martā sāksies šīs rotas mācības.
G.A.Zeibots uzsver, ka NBS risina arī dzīvokļu jautājumu. Viņš ir runājis ar vairāku pašvaldību - tostarp Alūksnes - vadītājiem un analizējis iespējas īrējamu daudzdzīvokļu māju būvniecībai. Līdz janvāra beigām pašvaldības no NBS saņems sarakstus ar informāciju, cik daudz dzīvokļu NBS ir gatavi īrēt - arī Alūksnē. "Tagad 1500 profesionālā dienesta karavīriem visā Latvijā maksā kompensāciju par dzīvokli. Pašlaik Aizsardzības ministrija strādā, lai visi profesionālā militārā dienesta karavīri ar nākamo gadu varētu saņemt dzīvokļa kompensāciju. Savukārt NBS turpinās būvēt tādas dienesta viesnīcas kā Alūksnē. Tādas daudzdzīvokļu mājas kā Ādažos NBS vairāk nebūvēs, jo ilgtermiņā tās nav efektīvas," atzīst G.A.Zeibots.
Viņš norāda, ka pašlaik top arī projekts sporta zālei, ko cels Alūksnē. Pilsētas dome zemi celtniecības vietai jau ir ierādījusi. Plānots, ka jau šajā vasarā sāksies celtniecības darbi.

Citu datumu laikraksti

  • Par studentu zinātnisko darbu konkursu

    Latvijas Banka izsludina ikgadējo Latvijas augstskolu studentu zinātnisko darbu konkursu.Latvijas Banka izsludina ikgadējo Latvijas augstskolu...

  • Specializēs zemessardzes bataljonu

    Uz Zemessardzes 31. bataljona bāzes veidos Zemessardzes 31. bataljonu aizsardzībai pret masu iznīcināšanas ieročiem.Uz Zemessardzes 31. (Balvu)...

  • Lems par divu miljonu latu kompensāciju

    Šodien, 25.janvārī, valdība lems par divu miljonu latu piešķiršanu pašvaldībām, lai kompensētu vētras radīto postījumu novēršanā iztērētos...