Inspektore priecājas, ja vainīgais nokļūst uz pareizā ceļa

Alūksnes rajona policijas pārvaldes kriminālpolicijas pirmstiesas izmeklēšanas nodaļas sevišķi svarīgu lietu inspektore Vēsma Savkova sevi var uzskatīt gluži vai par policijas darba veterāni.

Alūksnes rajona policijas pārvaldes kriminālpolicijas pirmstiesas izmeklēšanas nodaļas sevišķi svarīgu lietu inspektore Vēsma Savkova sevi var uzskatīt gluži vai par policijas darba veterāni, jo nākamgad apritēs 30 gadi, kopš viņa strādā iekšlietu sistēmā.
Pirmos desmit gadus viņa veikusi mašīnrakstītājas pienākumus un atzīst, ka policijā neesot nokļuvusi nejauši.
"Mašīnrakstītājas darbs man deva pamatzināšanas, jo tas ļāva būt par visu lietas kursā. Biju ietrenējusies pārrakstīt apsūdzības rakstus un no lietas materiāliem pati uzrakstīt rakstu," laikrakstam stāsta Vēsma Savkova.
Vēlāk līdztekus ieguvusi grāmatveža kvalifikāciju, ko arī pielietojusi darbā policijā. "Varēju izvēlēties, vai iegūt jurista vai grāmatveža specialitāti. Šodien droši vien būtu izvēlējusies pirmo variantu," atklāj V.Savkova.
Visvairāk fantazē bērni
Viņas darba pienākumi - krimināllietu izmeklēšana. Pirmstiesas izmeklēšanas nodaļā viņa strādā desmit gadus. "Lietas mēdz būt dažādas, pārsvarā tās ir sarežģītas. Nav tā, ka ir tikai viens liecinieks, bet gan vairāki un arī trīs vai četri aizdomās turamie. Tie ir arī nepilngadīgie, kas nekaunīgi melo. Viņus nākas pratināt vairākas reizes," uzsver policijas darbiniece.
Pēdējā laikā mēnesī esot trīs, četras lietas, kurās vainīgie ir nepilngadīgie. "Ar viņiem ir grūtāk strādāt nekā ar pieaugušajiem, kas tomēr ir godīgāki. Bērni ir arī lieli fantazētāji," apgalvo V.Savkova. Protams, gadoties, ka kāds izved inspektori no pacietības, taču viņa protot savaldīties, reizumis tādos brīžos tikai balss kļūstot skaļāka un rokraksts - citādāks.
Netrūkst arī kuriozu
"Prieku šajā darbā sagādā tas, ja kādu cilvēku izdodas atgriezt uz pareizā ceļa. Ir tādas personas, ar kurām regulāri jāsatiekas, izmeklējot jaunas lietas. Un tādu nav maz. Ir arī likumpārkāpēji, kas nožēlo savu rīcību. Reizēm kļūst žēl, ja cilvēks kļūdījies un vēlas laboties," secina V.Savkova.
Izmeklējot lietas, netrūkstot arī kuriozu. Reizumis liecinieki sniedzot informāciju, par ko policijas darbinieki pēc tam varot tikai brīnīties.
Nesen bijis gadījums, kad nepilngadīgs liecinieks minējis, ka fakts noticis decembrī. "Jautāju, kāpēc tad decembrī, ja notikums bijis tikai martā. Viņš atbildēja, ka bijis sniegs. Es savukārt vaicāju, vai tad februārī un martā sniegs vairs nevar būt. Tā saruna turpinājās ilgi," stāsta inspektore.
Jūt, ja cilvēks melo
Strādājot policijā, varot iemācīties novērtēt, kāds kurš cilvēks ir. "Es jūtu, ja cilvēks melo. Taču bieži vien nevar neko izdarīt, ja viņš neatzīstas," spriež inspektore.
Negatīvas emocijas rodoties, ja ir bojā gājušie. Viņa joprojām spilgti atceroties gadījumu, kad avārijā gājusi bojā māte, bet bērni atvesti uz notikuma vietu. V.Savkova atzīst, ka šajā darbā nestrādātu, ja tas nepatiktu un neliktos interesants. "Darbs jau nav saistīts tikai ar tiem cilvēkiem, kas izdarījuši pārkāpumus. Ir taču arī cietušie un liecinieki, kas nav slikti cilvēki," vērtē viņa.
Lika vilkt bruņuvestes
V.Savkova spriež, ka katra sieviete nevarētu strādāt policijā.
"Šajā darbā jābūt izlēmīgam, nedrīkst svārstīties. Arī sievietes, strādājot policijā, var veiksmīgi veidot karjeru," uzsver viņa. Kādreiz, mācoties vidusskolā, V.Savkova prātojusi, ka varētu strādāt jebkuru darbu. Pašai šķiet, ka viņa varētu būt arī laba skolotāja.
Vai pieredzējušo policijas darbinieci kādreiz māc bailes? "Ir situācijas, kurās katrs cilvēks baidās. Un tas ir normāli. Vienreiz naktī bija izsaukums uz māju, kur vīrietis šāvis griestos. Mums lika uzvilkt bruņuvestes un braukt uz notikuma vietu. Vīrietis, protams, jau bija pazudis. Tikai vēlāk izrādījās, ka viņš mājas bēniņos ir pakāries," stāsta inspektore.
Pirmajās reizēs, kad braukusi uz notikuma vietu, kur bijuši bojā gājušie, "iekšā viss esot trīcējis", taču ar laiku pierodot arī pie tā.
Joprojām lasa detektīvus
Mājās viņa necenšoties domāt par darbu, bet gan vairāk uzmanības veltīt ģimenei, kas esot pieradusi pie viņas darba ritma. Kādreiz naktī pamostoties no domām par darbu, tad uz sevi esot dusmīga, ka neguļot.
"Ja kādreiz kāds policijas darbinieks saka, ka viņu darbs neinteresē un viņš nelasa detektīvus, tad viņš nav īstajā vietā," spriež inspektore.
Viņa joprojām lasot detektīvus, tagad pievērsusies Agatai Kristi, īpaši iecienījusi Aleksandras Mariņinas darbus. Televīzijā cītīgi vērojot seriālus par populāro izmeklētāju Kamensku un arī filmas par policijas darbu.
"Tas jau nenozīmē, ka nelasu romānus par mīlestību, kas aizkustina līdz asarām," atzīst sieviete. Pēc horoskopa esot Mežāzis.
"Policijas pārvaldē ir daudz šā horoskopa zīmes pārstāvju. Esmu lasījusi, ka Mežāži var būt labi vadītāji un izmeklētāji," komentē V.Savkova.

Citu datumu laikraksti

 • Piedāvā dažādus kultūras pasākumus

  O.Vācieša jubileja. 29.novembrī pulksten 15.00 Alūksnes rajona Trapenes kultūras namā - O. Vācieša atceres pasākumi.O.Vācieša jubileja - 29.novembrī...

 • Var iepazīties ar Tibetas mākslu

  Ārzemju mākslas muzejā Rīgā līdz nākamā gada 18.janvārim var aplūkot izstādi "Tibetas māksla Ķīnā".Ārzemju mākslas muzejā Rīgā līdz nākamā gada...

 • Latvijas rasols ir Ginesa rekordu grāmatā!

  "Lielāko rasolu, kura svars bija 3277 kg, savā 10 gadu jubilejā pagatavoja uzņēmums Spilva (Latvija) 2002. gada 1. septembrī starptautiskajā izstāžu...

 • Laurencenes iela nav privātīpašuma teritorija

  Laikraksta "Alūksnes Ziņas" birojā vērsās mūsu lasītājs ar jautājumu, vai starp divām daudzdzīvokļu mājām Alūksnē, Laurencenes ielā, ir iespējams...

 • Ikviens dzīvnieks prasa gan mīlestību, gan rūpes

  Katrs kārtīgs suņu un kaķu īpašnieks regulāri gādā par mīluļu labklājību. Ikdienas gādība par mazajiem draugiem izpaužas rūpēs par tiem.Katrs kārtīgs...

 • Uzzini, kas ir granžs

  Šonedēļ žurnālā "Ieva": saruna ar "Rīgas Laika" redaktoru Uldi Tīroni, kurš apgalvo, ka šī ir pēdējā intervija sieviešu žurnālam.Šonedēļ žurnālā...

 • Piedāvā dažādus kultūras pasākumus

  Svētku pasākumi. 15.novembrī pulksten 19.00 Gulbenes rajona Beļavas tautas namā - svinīgs svētku pasākums: konkursa "Sakoptākā sēta Beļavas pagastā...

 • Atmiņas par Ziemeļvāciju atdzīvojas

  Kad dienas kļuvušas īsākas, bet tumšie vakari garāki, rokas neviļus sniedzas pēc fotoattēliem un atklātnēm plauktos.Kad dienas kļuvušas īsākas, bet...

 • Atklāj lupatu segu izstādi

  Alūksnes Novadpētniecības un mākslas muzejā vakar atklāja izstādi "Pūrs", kurā apskatāmi Tautas lietišķās mākslas studijas "Rītausma" darbi un Taigas...