Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ir atvērts zemnieku sadarbības centrs

Alūksnes administratīvajā ēkā pirmajā stāvā mēnesi ir atvērts Lauksaimnieku organizāciju sadarbības centrs. Tajā Alūksnes rajona zemnieki var vērsties, lai gūtu palīdzību ar lauksaimniecību saistītu problēmjautājumu risināšanā.

Alūksnes administratīvajā ēkā pirmajā stāvā mēnesi ir atvērts Lauksaimnieku organizāciju sadarbības centrs. Tajā Alūksnes rajona zemnieki var vērsties, lai gūtu palīdzību ar lauksaimniecību saistītu problēmjautājumu risināšanā, kā arī izmantot datortehniku.
"Pagājušā gada rudenī vairākas organizācijas, kas iesaistītas Lauksaimnieku organizācijas sadarbības padomē (LOSP), vienojās ar Zemkopības ministriju, ka nepieciešams rast kopīgu viedokli par lauksaimniecību.
Kā risinājums un eksperiments pagājušajā gadā nolemts piecos Latvijas rajonos - katrā reģionā pa vienam - izveidot Lauksaimnieku organizāciju sadarbības centrus. Centrus izveidoja ar mērķi, lai katrā rajonā organizācijas, kas pārstāv lauksaimniecību, apvienotos vienā centrā. Tādējādi varētu paātrināt rajonu zemnieku kopēja viedokļa veidošanu un ziņošanu LOSP un Zemkopības ministrijai," stāsta Latvijas Zemnieku federācijas Alūksnes rajona zemnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Jānis Strakša.
Centrus veidos desmit rajonos
Viņš norāda, ka šogad šādus centrus izveidos vēl desmit Latvijas rajonos. To iekārtošanai Zemkopības ministrija paredzēja speciālas subsīdijas. Alūksnē tas jau ir izdarīts, jo šo rajonu uzskata par aktīvu lauksaimniecisku jautājumu risināšanā.
"Mums ir jāsadarbojas ar tuvākajiem zemnieku sadarbības centriem Cēsīs, Valmierā un Valkā, savstarpēji apmainoties ar aktuālāko informāciju. Šiem sadarbības centriem būs tieša informācijas apmaiņa ar LOSP un Zemkopības ministriju par izmaiņām likumdošanā. Protams, ar vienu zvanu uz Rīgu problēmas nevarēs atrisināt, tam būs nepieciešams laiks. Alūksnes centrā zemnieki varēs izmantot internetu un citus datortehnikas pakalpojumus par noteiktu nelielu samaksu. Sabiedrisko organizāciju biedriem šie pakalpojumi būs bezmaksas," akcentē J. Strakša.
Jāizstrādā kopīgs viedoklis
Viņš vērtē, ka Alūksnes rajona zemnieki ir diezgan neaktīvi. "90 procenti rajona zemnieku dzīvo šodienai, nevis rītdienai. Viņi par konkrētu tēmu labprāt aprunājas, bet savus jautājumus neizvirza, jo baidās - "ko tad es viens pats, mani jau neviens neuzklausīs." Bet mēs taču varam sazināties ar pārējo rajonu zemniekiem, pajautāt, vai arī tur šī problēma ir aktuāla, izstrādāt kopīgu viedokli un virzīt to uz ministriju. Pašlaik varbūt tiešām zemniekiem neatliek tam laika, jo tikko beidzās siena laiks un jau sākusies ražas novākšana. Bet ir viena lieta, ar ko nerēķinās - ir palicis maz laika, lai kaut ko mainītu sev par labu, jo pēc Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā (par to esmu pārliecināts), to darīt būs par vēlu. Sadarbības centrus vajadzēja valstī izveidot jau pirms gada," atzīst valdes priekšsēdētājs.
Viņš uzsver, ka zemniekiem ir jāsaprot šāda centra nepieciešamība, jo tas ir veidots, lai aizstāvētu viņu intereses.
"Spilgts piemērs ir zemniekiem piešķirtās sausuma radīto zaudējumu piešķirtās kompensācijas. To izmaksu panāca, pateicoties sabiedriskām organizācijām un Latvijas Zemnieku federācijai. Tā nebija valdības pretimnākšana, bet pašu zemnieku iniciatīva. Tas pierādīja, ka intereses ir iespējams aizstāvēt, jautājums tikai, vai zemniekiem tādas ir. Šobrīd liela daļa zemnieku mēģina "iet veco ceļu" un problēmgadījumus risināt, pārrunājot to savā starpā vai aizejot uz Alūksnes Lauksaimniecības konsultāciju biroju un izraudot savu sāpi. Zemnieki netic, ka viņi varētu kaut ko panākt, prasīt vai izmainīt, bet ir jāsaprot, ka mūsdienās neviens vairs neko klāt nenes," klāsta J. Strakša.
Lauksaimnieku organizāciju sadarbības centrs organizē arī seminārus par dažādām tēmām. 21. augustā Madonas rajonā ir paredzēts izbraukuma seminārs par aitkopību.
Jāpievērš sabiedrības uzmanība
"Pašlaik zemniekus mulsina situācija, ka Latvijā ir apmēram 12 organizācijas, kas pārstāv viņu intereses, tādējādi viņi nezina, pie kā vērsties un kura būs īstā, kas palīdzēs. Pastāv iespēja, ka nākamajā gadā vairākas no tām apvienos," saka J. Strakša.
Lauksaimnieku organizāciju sadarbības centra vadītāja Baiba Marhelenorāda, ka pašlaik zemnieki ir aizņemti ar lauku darbiem, tādēļ viņiem nav laika centru apmeklēt.
"Zemniekiem problēmjautājumu risināšanā ir jābūt pārliecībai - kurš gan cits to darīs, ja ne es! Ja zemnieki pret sevi izjūt valdības netaisnību, ir jāpievērš sev sabiedrības uzmanība, nevis "jāsaraujas mazam un jāielien kaktiņā"," ir pārliecināta I. Marhele.
Ziemas mēnešos centrā Alūksnes rajona Zemnieku biedrības valdes locekļiem būs pieņemšanas laiki, kad zemnieki ar viņiem varēs tikties.

Citu datumu laikraksti

 • Lauku darbi

  12. augusts. Ar ceru dalīšanu pavairo ziemcietes - peonijas, astilbes, īrisus.12. augusts. Ar ceru dalīšanu pavairo ziemcietes - peonijas, astilbes,...

 • ES atbalsta «ābece» un «aritmētika»

  Latvijas lauku attīstības galvenais mērķis ir konkurētspējīgas lauksaimniecības, spēcīgi attīstītu lauku, daudzveidīgi bagātas un ilgtspējīgas lauku...

 • Jūlijā eiroatbalstītāju skaits samazinās

  Firmas «Latvijas fakti» nesen veiktās aptaujas dati liecina, ka pēc pēdējos mēnešos reģistrētā stabilā pilsoņu atbalsta paaugstinājuma Latvijas...

 • Tauriņam pa pēdām

  - Jūs runājāt ar Fredi Bremzi? - Nē. Fredi es labi pazīstu, tas bija cits, - Maigonis sasprindzināja atmiņu.9. - Jūs runājāt ar Fredi Bremzi? - Nē....

 • Dziedātāji izbauda karstu prieku un sirsnību

  Trešo gadu Alūksnes koris "Atzele" pieteicās starptautiskam koru konkursam Katalonijas pilsētā Cantonigros. Un beidzot saņēma uzaicinājumu tajā...

 • Saldais ēdiens - viegls un atsvaidzinošs

  Piedāvājam augļu un ogu laikam piemērotu saldo ēdienu. Tam garšu un izskatu papildinās pavisam neliels daudzums meža ogu. Atliek tikai apbruņoties ar...