Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ir direktore ar drošiem aizstāvjiem

“Šis laiks ir pagājis kā viens mirklis. Pašai grūti noticēt, ka jau tik ilgi strādāju pansionātā,” saka Alūksnes pansionāta direktore Anita Pāsa.

"Šis laiks ir pagājis kā viens mirklis. Pašai grūti noticēt, ka jau tik ilgi strādāju pansionātā," saka Alūksnes pansionāta direktore Anita Pāsa. Decembra sākumā apritēja 15 gadi, kopš viņa pilda šos pienākumus.
Alūksnes pansionātā A.Pāsa sāka strādāt 1988.gada aprīlī kā darba terapeite. Viņa gādāja par pansionāta apkārtnes sakopšanu. Jau tā paša gada 6.decembrī viņu ievēlēja par pansionāta direktori.
A.Pāsa ir dzimusi jaunlaiceniete. Jaunībā viņas sapnis bija kļūt par fizkultūras skolotāju. Savulaik viņa absolvēja Murjāņu sporta internātskolu (tagad Murjāņu sporta ģimnāzija). Pēc tam mācījās par analītisko skaitļojamo mašīnu operatori un profesijā nostrādāja desmit gadus. Sešus gadus sieviete ir strādājusi meliorācijā par materiālo grāmatvedi. Viens no viņas vaļaspriekiem ir šaha un dambretes spēlēšana. Savulaik A.Pāsa piedalījās Alūksnes rajona čempionātos šajos sporta veidos, bet nu jau vairākus gadus hobijs ir atstāts novārtā.
Veic psiholoģiski grūtu darbu
"Pansionāts nekad nav bijusi prestiža darbavieta. Pirmsākumā man bija grūti atrast darbiniekus, kas tajā vēlētos strādāt. Bieži vien strādnieki kavēja darbu. Biju laimīga, ja tie ieradās darbā. Tagad ir pretēji - valstī un Alūksnes rajonā ir diezgan liels bezdarba līmenis. Reizēm šeit darbu meklē cilvēki, kam nav aicinājuma strādāt pansionātā, tomēr citas izvēles viņiem nav - kaut kur ir jāstrādā," stāsta A.Pāsa.
Viņa norāda, ka pēdējā laikā pansionātā nonāk cilvēki ar smagām saslimšanām. Ir daudz gulošu iemītnieku. Pašlaik Alūksnes pansionātā ir 98 iemītnieki, bet Apes filiālē - 47.
"Pirms vairākiem gadiem nokrāsojām ēkas fasādi, bet tagad atkal būtu nepieciešams to darīt. Pansionātā ir nomainītas gultas. Nesen arī Apes filiāle no Vācijas saņēma humāno sūtījumu - gultas," klāsta A.Pāsa.
"Strādājot pansionātā, esmu secinājusi, cik nepatīkams un nenovēršams ir cilvēka vecums. Neviens neesam pasargāti no novecošanas. Arī nāve pansionātā nav rets "viesis". Psiholoģiski to ir diezgan grūti izturēt.
Reizēm iemītnieki vaino pansionāta darbiniekus, ka viņi ir ievietoti pansionātā. Bet mēs neesam vainīgi, ja cilvēkam bijusi nelaimīga dzīve un vecumdienas viņš ir spiests pavadīt nespējnieku namā. Citreiz pārmetumus saņemam no radiniekiem par nepietiekamu apkopi. Toties dubultu prieku sagādā veca sieviņa, kas garāmejot apskauj un pasaka paldies par palīdzību," vaļ sirdīgi saka A.Pāsa.
Grib visur pielikt savu roku
Viņa secina, ka ir grūti būt direktorei, jo pēc rakstura nav cilvēks, kam patīk citus komandēt. Arī atbildība esot liela, jo visas nebūšanas "iet" pār direktora galvu.
"Daudzviet direktors ir atbildīgs tikai par padotajiem, bet man atbildība trīskāršojas. Te ir darbinieku, iemītnieku un apmeklētāju kolektīvs. Ar visiem ir jāprot rast kopīgu valodu. Ir jāprot katru uzklausīt. Tam vajadzīga pacietība un iejūtība," apgalvo A.Pāsa.
Viņa piekrīt, ka direktoram ir jāprot piedot. "Daudzreiz strādniekiem, kam bijušas personīgas problēmas, esmu piedevusi neierašanos darbā, bet viņi mani netaisnīgi un nepelnīti par to apvainojuši. Šādos brīžos esmu pārliecināta, ka agrāk vai vēlāk negodīgie cilvēki saņem pēc nopelniem. Uzskatu, ka savas kļūdas cilvēkiem ir jāprot atzīt," saka A.Pāsa.
Lai kliedētu saspringto direktora darbu ar dokumentāciju, alūksniete pansionātā labprāt veic arī fizisku darbu - palīdz sakopt pansionāta apkārtni vai iemītnieku istabiņas.
"Varbūt kāds uzskata, ka tas nav direktora darbs, bet man gribas arī te "pielikt savu roku". Brīvajā laikā labprāt lasu laikrakstus un žurnālus vai strādāju dārzā," klāsta A.Pāsa.
Lepojas ar saviem pieciem vīriešiem
A.Pāsa ir iestājusies Sociālā darba un sociālās pedagoģijas augstskolā "Attīstība". Viņa neslēpj, ka mājās ikdienas rūpes neizdodas pilnībā aizmirst. Reizēm labākās un radošās idejas prātā nāk nakts melnumā.
"Domāju, ka mani bērni bērnībā ir cietuši no tā, ka strādāju pansionātā. Pirmajos darba gados pati apkopu iemītniekus. Tad uz darbu līdzi ņēmu mazos dēlus. Kamēr es strādāju, viņi gulēja manā kabinetā. Agrāk mans dzīves moto bija "Atdod visu sevi dzīvei".
Nākamgad man būs 50. jubileja. Pansionātā par direktori tik ilgi strādāju, ka šo moto sāku apšaubīt. Visu enerģiju cilvēkam nevajag izlikt darbā, bet vairāk laika veltīt ģimenei un bērniem," ir pārliecināta alūksniete.
Šogad apritēja 25 gadi, kopš Anita un Jānis Pāsi apprecējās. Ģimenē ir izaudzinājuši četrus dēlus - Ivo, Leo, Igo un Aivaru. Aivars Pāsu ģimenē ir audžubērns, kas tur dzīvo kopš 15 gadu vecuma. Ivo profesija ir saistīta ar mežsaimniecību, Leo ir stūrmanis uz kuģiem, bet Igo vēl mācās zemessargos Apes arodvidusskolā. Savukārt Aivars esot cilvēks ar "zelta rokām". Viņa profesija ir stila - mēbeļu meistars.
"Esmu lepna un priecīga, ka bērniem ir izdevies veiksmīgi iekārtot savu dzīvi. Jūtos gandarīta, ka man mājās ir pieci vīrieši. Esmu pārliecināta, ka man vienmēr būs aizstāvji. Protams, nav tā, ka dzīve bijusi tikai liels rožu dārzs. Dēli ir mammai sagādājuši sirdssāpes, bet viņi nekad nav pret mani izturējušies rupji. Man, tāpat kā jebkurai citai mātei, gribas, lai bērni pēc iespējas vairāk dzīvē sasniegtu. Mans uzskats ir - galvenais, lai cilvēkam ir stipra veselība. Pārējo dzīvē var sasniegt saviem spēkiem," nešaubās A.Pāsa.
Viņas vēlme ir, lai cilvēki kļūst draudzīgāki. "Lai pansionātā katrs vairāk domātu par sevi un sevis paveikto, tik daudz nerūpējoties, ko citi ir vai nav izdarījuši," vēl A.Pāsa.

Citu datumu laikraksti

 • Ministrija piedāvā sadarbību

  Alūksnes rajona padome saņēmusi Vides ministrijas piedāvājumu sadarboties Eiropas Savienības strukturālo fondu līdzekļu piesaistē ar kopējiem...

 • Skandālists policistam draud ar gāzes pistoli

  Alūksnē, Dārza ielā, kāds vīrietis likumsargam draudējis ar gāzes pistoli, kad pašvaldības policists pēc izsaukuma bija ieradies novērst ģimenes...

 • Tradicionāli rīko džudo turnīru

  Alūksnē 20. un 21.decembrī notiks starptautisks turnīrs džudo, kurā piedalīsies dalībnieki no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Krievijas.Alūksnē 20....

 • Teātra sportā iegūst godalgotas vietas

  Alūksnes Ievas teātra dalībnieki 1. līdz 4.klašu grupā guvuši uzvaru turnīrā “Teātra sports 2003”. Viņi mājās pārveda Lielā Šā ceļojošo balvu -...

 • Automašīna notriec meiteni

  Pirmdien Alūksnes rajonā automašīna notriekusi septiņus gadus vecu meiteni brīdī, kad tā pēc izkāpšanas no autobusa šķērsoja ceļu.Pirmdien Alūksnes...

 • Var sodīt pirotehnikas izmantotājus

  Tuvojoties svētkiem, Alūksnes ielās ar vien biežāk var dzirdēt pirotehnikas trokšņus. Ar spridzekļiem darbojas pusaudži, traucējot iedzīvotājus, kā...

 • Māca rakstīt projektus

  Uzņēmējus, ar tūrismu saistītus cilvēkus un pašvaldības konferencē “Eiropas Savienības atbalsta programmas un to loma tūrisma attīstībā Latvijā”...

 • Notiek vairākas zādzības

  Policijā 8.decembrī saņemts iesniegums no Virešu pagasta iedzīvotāja par to, ka, izsitot loga rūti, iekļūts mājā un nozagtas mantas 45 latu...

 • Gatavos kiberpilsētas projektu

  Alūksnes rajona pašvaldības piedalīsies Baltijas kiberpilsētas projekta sagatavošanā. Tas paredz katra rajona centrā izveidot Biznesa inkubatoru un...