Ir grūti sevi atzīt par alkoholiķi

"Alkoholisms ir tad, kad alkohola lietošanas rezultātā ir radušies vai var rasties kaut kādi traucējumi dzīvē, bet cilvēks, neņemot to vērā, turpina dzert", uzskata Straupes narkoloģiskās slimnīcas galvenais ārsts Edmunds Rudzītis.

"Alkoholisms ir tad, kad alkohola lietošanas rezultātā ir radušies vai var rasties kaut kādi traucējumi dzīvē, bet cilvēks, neņemot to vērā, turpina dzert", uzskata Straupes narkoloģiskās slimnīcas galvenais ārsts Edmunds Rudzītis.
Piemēram, ja cilvēkam pastāv draudi pazaudēt darbu, ģimeni vai arī, ja dzeršana ir šķērslis karjeras izaugsmei, bet cilvēks turpina dzert, tad to var uzskatīt par alkohola atkarību.
"Mēs - visa tauta - esam psihotraumēta," piebilst E.Rudzītis. "Kari, revolūcijas, tanku ienākšana, Sibīrija, kolhozu dibināšana, zemes nacionalizācija, atmoda deviņdesmitajos gados, kad atkal viss izmainījās. Tās visas bija psihotraumas. Mēs visi varētu nodzerties. Vienkārši mēs turamies pie kaut kā un neļaujamies straumei," secina ārsts.
Kas ir šķērslis?
Straupes narkoloģiskajā slimnīcā pacienti uzturas piecas dienas, to laikā iziet detoksikācijas kursu, kā arī saņem psiholoģisku palīdzību. Tomēr ar to vien nepietiek. Pacientam arī turpmāk vajadzētu apmeklēt psihologu un, pats galvenais, būtiski mainīt savu dzīvi, ieradumus.
Diemžēl 99 procenti slimnieku pēc gada, diviem atsāk lietot alkoholu. E.Rudzītis min divas galvenās barjeras, kuru dēļ cilvēkiem tomēr neizdodas cīnīties ar alkoholismu.
"Ir grūti atzīt sevi par alkoholiķi, bet bez tā nekas nevar sākties. Cilvēki domā, ja man nav problēmas ar alkoholu, tad man nav jāārstējas. Vēl grūtāk ir piekrist absolūtai atturībai, jo ir jāpieņem, ka nevarēsi izdzert pudeli alus Jāņos, šampanieša glāzi Jaungadā. Nevarēsi iedzert tēva bērēs. Visi ir ar mieru dzert mazāk, bet nevis atteikties pavisam. Lai pieņemtu šo lēmumu, ir jābūt stipram cilvēkam," atzīst E. Rudzītis.
Viss sākas bērnībā
"Cīnīties ar alkoholu, nozīmē cīnīties ar sekām. Ja ir problēmas ar alkoholu, tas nozīmē, ka nav dzīves mērķa, cilvēks nemāk izvēlēties draugus. Vēlies vienlīdzību? Tad cīnies par to! To var panākt iedodot, nevis visiem atņemot," domā ārsts.
E.Rudzītis uzskata, ka viss sākas jau bērnībā. Bērnos ir jāieaudzina paklausība vecākiem, patriotisms, kultūras vērtības, dažādas intereses. Bērni ir jāmotivē sportot, doties ekskursijās.
Piemēram, šobrīd Vācijas alus rūpniecībai ir nopietnas problēmas, jo vācu jaunatnē populāru sportistu ietekmē ir sācies sporta entuziasms. Jaunieši vēlas sasniegt augstus rezultātus sportā un tāpēc vairs nedzer alu. Starp citu, Latvijā alus lietotāju skaits tieši pēdējos gados ir krietni palielinājies, īpaši starp jauniešiem.
Straupes narkoloģiskajā slimnīcā ārstējās jaunieši vecumā no 21 līdz 26 gadiem, kas katru dienu izdzer septiņus līdz astoņus litrus alus.
Jādod alternatīva
"Katru gadu 100 000 veči savām sievām saka - nosvinēsim Jaungadu, un tad es sākšu jaunu dzīvi. Divas nedēļas viņš iztur, bet tad atkal atsāk dzert, jo diemžēl tas ir tikai lozungs pie sienas. Nedzert nenozīmē sākt jaunu dzīvi. Uzsākt jaunu dzīvi nozīmē darīt to, ko tu desmit dzeršanas gados neesi darījis - aiziet uz kino, izremontēt virtuvi, draudzēties ar citiem kaimiņiem, aizvest bērnus uz zooloģisko dārzu," secina E. Rudzītis.
***
Fakti
Latvijā ir četras narkoloģiskās slimnīcas: Rīgā, Jelgavā, Daugavpilī, Straupē un narkoloģiskā nodaļa Liepājas centrālajā slimnīcā.
Straupes narkoloģiskā slimnīca ir izveidota 1963.gadā un bija pirmā narkoloģiskā slimnīca Latvijā. Sākotnēji tā bija piespiedu, bet pēc tam labprātīgas ārstēšanās iestāde. Tagad slimnīca katru gadu uzņem 3500 pacientus no visiem rajoniem.
Pacientu skaits Straupes narkoloģiskajā slimnīcā vidēji gadā: 800 līdz 900 (Rīga), 500 līdz 600 (Cēsu rajons), 250 līdz 300 (Limbažu rajons), 200 līdz 250 (Valmieras rajons), 150 līdz 200 (Madonas rajons), 150 līdz 160 (Alūksnes rajons, Valkas rajons), 100 līdz
120 (Ogres raj.). No Gulbenes rajona pērn stacionārā ārstējušies 90 iedzīvotāji, daudzi ir konsultēti ambulatori.
Alkohola ietekme uz veselību: degvīns iedragā vīrieša potenci, bet sieviete kļūst dzimumvēsa; degvīns novājina nervu sistēmu. Vīnogu vīns veicina aknu cirozi, savukārt alus novājina sirdsdarbību un iedragā nieru un urīnpūšļa darbību.
Ko dod viegls alkohola reibums? Bieži uzlabo garastāvokli, rada eiforiju, bezrūpību vai indiferentu attieksmi pret grūtībām, bēdām, sirdsapziņas pārmetumiem. Daudziem atvieglo kontaktus ar cilvēkiem. Paātrina domāšanu. Rodas vairāk domu, reizēm tās var būt produktīvas, vērtīgas un vēlāk izmantojamas idejas.
Ko veicina alkoholisko dzērienu sistemātiska lietošana? Pamazām rada psihiskas izmaiņas - sākumā nervu sistēmas vājumu, tad personības psihopatizāciju, bet smagākos gadījumos - plānprātību. Pasliktina somatisko stāvokli, proti, veselību. Īpaši toksiski alkohols iedarbojas uz nervu sistēmu, sirds un asinsvadu sistēmu, gremošanas traktu un aknām. Samazina kā psihiskās, tā fiziskās darbaspējas. Rada materiālus zaudējumus dzērājiem un viņu ģimenēm. Ir nelietderīgi pavadīts laiks. Veicina nelaimes gadījumus (transporta negadījumus, sadzīves traumas, noslīkšanu, apsaldēšanos un tamlīdzīgi), veicina likuma pārkāpumus, arī smagus noziegumus. Var būt iemesls garīgai atpalicībai un fiziskām kroplībām nākamajās paaudzēs (alkoholiķu bērniem).

Citu datumu laikraksti

  • Latvija man ir mīļa kā manas mājas

    Droši vien tie, kas nedzīvo savā etniskajā dzimtenē, daudz biežāk domā par to, vai viņiem ir svarīgi saglabāt piederību savai tautai.Droši vien tie,...

  • Policija informē

    Nozog transportlīdzekļus. Annas pagastā 11.martā nozagta "Audi 90" markas automašīna.Nozog transportlīdzekļus Annas pagastā 11.martā nozagta "Audi...

  • Piedalās sarīkojumu vadītāju konkursā

    2. Latvijas sarīkojumu vadītāju konkursā "Caur smiekliem pilnīgi nopietni" veiksmīgi startēja arī dalībnieki no Alūksnes rajona. Alūksnietis Normunds...