Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ir īsta latviete, kam sirds nekad nenoveco

Jaunlaiceniete Agisa Sudare ir gaišs un dzīvespriecīgs cilvēks. Astoņdesmit viena gada vecumā viņā nejūt garīgu sagurumu un viņa pati īsti netic, ka tik gars mūžs jau aizvadīts.

Jaunlaiceniete Agisa Sudare ir gaišs un dzīvespriecīgs cilvēks. Astoņdesmit viena gada vecumā viņā nejūt garīgu sagurumu un viņa pati īsti netic, ka tik gars mūžs jau aizvadīts. Viņa jūtas kā īstena latviete. Mamma viņai mācījusi, ka cilvēka sirds nekad nenoveco.
"Un tā ir taisnība, ka sirds paliek tāda pati, tikai prāts vecumdienās vairs nav tāds kā agrāk," laikrakstam stāsta Agisa Sudare.
Jau trešo gadu ziemā Agisa ar nepacietību gaidījusi atnākam pavasari. Arī šogad. Tad atmostoties sirds un, kad ārā sākot spīdēt saule, Agisa jūtoties moža un līksma. "Tad man ir vēlēšanās rušinātie pa zemi un darboties," atzīst astoņdesmitgadniece.
Dzīves gājums viņai bijis raibs, brīnišķīga bijusi bērnība, kad sākusi apjaust senlatviskās tradīcijas. Viņa ir daiļamata meistare un garajos ziemas mēnešos kopīgi ar mazmeitu Madaru sēžas pie stellēm.
"Ja mazmeitai nebūtu svešvalodnieces izglītība, tad viņa droši vien ietu manās pēdās," secina A. Sudare. Viņa lepojas, ka Madara vienreiz vien jāpamācot, un darbs jau sokas. Un par to, ka arī otrai mazmeitai Gundegai, kura studē Vidzemes augstskolā, rokdarbi nav sveša pasaule.
Kāzu tērpu darina pati
Ar rokdarbiem Agisa nopietni esot sākusi nodarboties sešdesmitajā gadā un strādājusi kā mājamatniece. Ciemiņiem viņa rāda albumus, kuros glīti sakārtotas fotogrāfijas no viņas austo darbu izstādēm, tikšanās reizēm ar skolēniem un citiem pasākumiem. Par to viņa stāsta ar īpašu sirsnību.
Arī savu kāzu tērpu viņa darinājusi pati no ķemdzijas pēc latviešu tautas mākslas motīviem. Apprecējusies 24 gadu vecumā un joko, ka neesot paspējusi tikt vecmeitas godā, jo drīz pēc kāzām palikuši 25 gadi.
"Tas nav slikti, ka līgava pati darina sev balto tērpu. Tikai tas iznāk dārgi, un katrs to nevar atļauties," secina rokdarbniece. Viņa priecājas, ka tagad vēstnieku kundzēm goda tērpos dominē tautiskas tradīcijas.
Neprot tikai knipelēt
Par rokdarbnieces prasmēm Agisa stāsta, ka tās viņai esot ieliktas šūpulī. Būdama maza meitene, viņa jau maisījusies pa kājām lielajām meitām un vēlējusies izzināt rokdarbu prasmes. Protot visdažādākos darbus, tikai knipelēšanu - ne.
"Viss tas, kas bija vecos laikos, man ir sirdij tuvs. Mamma arī bija rokdarbniece, taču, kā jau lauku sievai, bija jāstrādā un nebija daudz laika ar tiem nodarboties. Pamataušanu iemācījos no viņas," atzīst sirmā sieviete.
Tolaik modē bijuši mākslīgie ziedi, un neesot bijis neviena tāda zieda, ko Agisas mamma nemācētu izgatavot.
Abiem labi saskanēja
Ar nākamo dzīvesbiedru - Lielvārdes puisi Ansi - saskatījusies tepat, Jaunlaicenē. Viņš bijis vācu leģionā, un kopā ar citiem liktenis viņu atvedis uz Jaunlaiceni.
"Nokļuva frontē, viņu saņēma gūstā un aizsūtīja uz Sibīriju. Viņš bija liels amatnieks - kala gredzenus, slidas un citas smalkas lietas, tāpēc par darbu tur labi nopelnīja un izdzīvoja. Tad, kad viņu atbrīvoja no izsūtījuma, ar bānīti devās uz Valku, taču vilciens tik tālu nemaz nebrauca. Tas apstājās netālu no mūsu mājām, Ansim nebija kur palikt un tā mēs vēlreiz satikāmies," atklāj
A. Sudare. Vīrs esot bijis cilvēks ar zelta rokām, abiem, kā jau amatu meistariem, labi saskanējis. "Kā man kaut ko vajadzēja, visu palīdzēja izdarīt," secina viņa.
Nav tāda kā citi
Pie interesantā vārda Agisa tikusi, pateicoties tēvam. "Viņam patika viss, kas bija neparasts un ne tāds kā citiem. Kādreiz tas bijis ierakstīts baznīcas kalendārā. Vārdadienas man nav un to es nesvinu arī tad, kad tās svin kalendārā neierakstīto vārdu īpašnieki," atklāj jaunlaiceniete. Daļēji varbūt arī vārda un, protams, rokdarbnieces iezīmju dēļ Agisa smejas, ka esot tāds aptaurēts cilvēks.
"Mēs jau neesam kā citi. Amatnieki un mākslinieki tādi ir, ka viņiem dzīve pakārtota vienam mērķim," spriež A. Sudare.
Agisai viss mūžs ir saistīts ar Jaunlaicenes pagastu. Par tā vēsturi viņa zina stāstīt bezgala daudz. Arī viņas mājām "Āres" ir interesanta vēsture. Dzimusi "Popju" mājās pie Dēliņkalna, bet tagadējās "Ārēs" kādreiz bijis muižas krogs, ko viņas tēvs izlēmis nopirkt, taču tas nodedzis un pēc tam nācies to atjaunot. Savulaik krogā viesojies arī Garlībs Merķelis, kurš šā apciemojuma iespaidā uzrakstījis slaveno darbu "Latvieši".

Citu datumu laikraksti

 • Svaigu puravu salāti

  Puravu salātu pagatavošanai nepieciešams: puravs, vidēja lieluma gurķis, ābols, puscitrons un nedaudz sīpolloku.Puravu salātu pagatavošanai...

 • Puravus dēvē par vitamīnu banku

  Pēc garšas maigākos sīpolu "radiniekus" puravus pamatoti var dēvēt par vitamīnu banku.Pēc garšas maigākos sīpolu "radiniekus" puravus pamatoti var...

 • Ko mēs esam uzzinājuši no kinofilmām?

  Ja uz vientuļa ceļa mašīnai saplīst riepa vai gadās kāda cita ķeza, arī mobilajam nosēdīsies akumulators vai nebūs zonas.Ja uz vientuļa ceļa mašīnai...

 • Latvijas ierēdņi kalpos Latvijai

  – Vai Latvijas ierēdņiem būs jāstrādā pēc Latvijas vai pēc ES likumiem?– Vai Latvijas ierēdņiem būs jāstrādā pēc Latvijas vai pēc ES likumiem? - Pēc...

 • Medniecības noteikumi daudz nemainīsies

  – Vai mainīsies medniecības noteikumi? Ja jā, tad - kas tieši?– Vai mainīsies medniecības noteikumi? Ja jā, tad - kas tieši? Kur ar tiem var...

 • Eiropas Savienības valstīs glābj purvus

  Pārsteidzoša ir Eiropas kultūras daudzveidība ar trokšņainajām ielām Romā, modernajiem muzejiem Berlīnē un slavenajiem Lisabonas tramvajiem.Pārsteidzo...

 • Annijas bode

  Viņa vienkārši bija sev iestāstījusi, ka tā ir viņas svētā misija - viņai tas ir uzlikts no augšas. Jo - kāpēc tad viņi meklē tieši ceļu pie Annijas?...

 • Alkohola un cigarešu pārdošana tirgū nav problēma

  Pašvaldību ministrs Ivars Gaters pievienojas iekšlietu ministra Māra Gulbja iniciatīvai aizliegt tirgos pārdot cigaretes un alkoholu.Pašvaldību...

 • Vai kečups ir labs?

  Žurnālā "Veselība" maijā lasiet: numura intervija: LTV ziņu raidījuma vadītāja Ilva Liepiņa cenšas kļūt par optimisti.Žurnālā "Veselība" maijā...