Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ir izmaiņas rajona ģimenes ārstu pieņemšanas laikos

Veselības ministres Ingrīdas Circenes šovasar izdotais rīkojums par grozījumiem "Primārās veselības aprūpes un organizācijas apmaksas kārtībā" nosaka, ka ārstniecības iestādei, kurā sniedz primārās veselības aprūpes pakalpojumus, no..

Veselības ministres Ingrīdas Circenes šovasar izdotais rīkojums par grozījumiem "Primārās veselības aprūpes un organizācijas apmaksas kārtībā" nosaka, ka ārstniecības iestādei, kurā sniedz primārās veselības aprūpes pakalpojumus, no šā gada 1.septembra ir jābūt atvērtai ne mazāk kā astoņas stundas darba dienā. Līdz ar to ir radušās izmaiņas Alūksnes rajona ģimenes ārstu un feldšerpunktu pieņemšanas laikos.
"Šo astoņu stundu darba laiku cilvēki bieži vien jauc ar ārsta pieņemšanas laiku. Ārsta pieņemšanas laiks nedēļā ir 20 stundas tāpat kā līdz šim, bet astoņu stundu darba laiks dienā attiecas uz ārstniecības iestādi. Primārās veselības aprūpes ārsta prakse, atbilstoši normatīvajiem aktiem, ir iestāde. Tas nozīmē, ka šī iestāde pacientam ir pieejama astoņas stundas dienā kā iestāde, nevis ārsts astoņas stundas dienā pieņem pacientus. Astoņas stundas dienā prakses vietā ir jābūt iespējai sniegt neatliekamo medicīnisko palīdzību un pierakstīt pacientu uz pieņemšanu, ja viņš ir ieradies vai piezvanījis," skaidro Ziemeļaustrumu slimokases direktora vietnieks Artis Stuburs.
Viņš akcentē, ka pašlaik nav pieņemts vienots kritērijs, kas notiek ārstniecības iestādē laikā, kad tā ir atvērta, bet nav pacientu pieņemšanas laiks. "Ja, piemēram, šajā laikā ārsts ir devies mājas vizītē, jo nav pierakstīto pacientu, nevajadzētu būt tā, ka viņa palīgs vai medicīnas māsa pacientam, kas šajā laikā vēršas pēc palīdzības, atcērt, ka ārsta nav uz vietas," vērtē A. Stuburs.
Divām ārstēm Jjsamazina izbraukumi
Ziemeļaustrumu slimokases Alūksnes nodaļas vadītājs Jānis Žīgurs norāda, ka visām Alūksnes rajona ģimenes ārstu prakses vietām pieņemšanas laiki ir vai nu no pulksten 8.00 līdz pulksten 16.00 vai arī no pulksten 9.00 līdz 17.00.
"Lielākās problēmas jaunais rīkojums ir radījis dakterei Zitai Uzkliņģei Mālupes pagasta ģimenes ārsta prakses vietā un dakterei Aritai Prindulei Jaunlaicenes pagasta ģimenes ārsta prakses vietā, jo viņu pārziņā ir vairāki pagasti. Lai rīkojumu izpildītu, viņām vajadzēja samazināt izbraukumu skaitu uz tiem pagastiem, kur nav viņu prakses vietas juridiskā adrese - Veclaicenes, Ziemeru un Malienas pagastā. Abas mediķes audzina bērnus vecumā līdz trīs gadiem, tādēļ Darba likumdošana ļauj viņām izvēlēties strādāt īsāku darba laiku. Vietās, kur ģimenes ārstam ir vairāk nekā viens ārsta palīgs, piemēram, Gaujienā, būs vieglāk pielāgoties jaunajai kārtībai. Kopumā Alūksnes rajonā no 15 primārās veselības aprūpes ārstiem, diviem ir bērni līdz trīs gadu vecumam un divi ir otrās grupas invalīdi. To lūdzam ņemt vērā," akcentē J. Žīgurs.
Pacientu mediķis pieņems arī vakarā
Viņš stāsta, ka līgumi ar primārās veselības aprūpes ārstiem ir izmainīti. "Ģimenes ārstiem visu laiku periodiski palielina kapitācijas naudu, ko maksā par vienu reģistrētu pacientu. Tas notiek, jo valstī palielinās minimālā darba alga un speciālistu pakalpojumu izcenojumi, ko jāapmaksā ģimenes ārstam. Feldšerēm un medicīnas māsām, jo pamatā viņas ģimenes ārsta prakses vietā strādās šīs astoņas darba stundas, ir izmainīti darba līgumi un, ņemot vērā reģistrēto pacientu skaitu, ir aprēķināta darba alga. Ja uz prakses vietu ir mazāk par 1800 pacientiem, tad minimālā alga no šā gada 1.septembra ir 108 lati, bet, ja uz prakses vietu ir 1800 pacienti un vairāk, tad minimālā darba alga ir 115 lati," informē J.Žīgurs. Viņš uzsver, ka ārsta palīgs ir tiesīgs pacientam izrakstīt receptes zālēm un nosūtījumu pie speciālistiem, bet medmāsai šādu tiesību nav. "Aktualitāte ir ārstu pieņemšana vēlajās vakara stundās. Tas vairāk attiecas uz mediķiem, kas strādā Alūksnes poliklīnikā. Ar visiem ārstiem slimokase ir vienojusies, ja pacientam ir vajadzība mediķi apmeklēt vakarā, tad to vajadzētu iepriekš telefoniski saskaņot ar ārstu," saka J.Žīgurs.
Ir nodrošināti ar vidējo medicīnas personālu
A.Stuburs atzīst, ka, salīdzinājumā ar citiem Latvijas rajoniem, Alūksnes rajonā ir proporcionāli liels gadījumu skaits, kad ģimenes ārsti izbrauc uz pagastiem.
Ziemeļaustrumu slimokases ārste - eksperte primārās veselības aprūpes jautājumos Evita Zušmane apgalvo, ka lauku teritorijas Ziemeļaustrumu slimokases astoņos rajonos ir labi nodrošinātas ar vidējo medicīnas personālu.
"Mums vienam ārstam vidēji ir 1,7 medicīnas personāla darbinieki, kas ir labs rādītājs, ņemot vērā to, ka pacientu skaits atsevišķās vietās ir niecīgs un nesasniedz pat tūkstoti. Jāpriecājas, ka arī iedzīvotāja skaita ziņā mazajos pagastos ir feldšeris, kura darbību palīdz nodrošināt pašvaldības. Alūksnes rajons ir viens no retajiem, kur arī mazam cilvēku skaitam ir medicīnas darbinieks. Tas ir tikai pašvaldību nopelns," saka E.Zušmane.
Gimenes ārsti izmaiņas vērtē pretrunīgi
Ģimenes ārste Rūta Vanaga uzskata, ka šāds darba laiks - astoņas stundas dienā - ir bijis visu laiku, varbūt pat garāks.
Citādās domās ir ģimenes ārste Ausma Mininga. "Mana darbdiena ilga sešas līdz desmit stundas. Pēc pierakstīto pacientu skaita man pieņemšanas laikam vajadzētu būt piecas stundas dienā - no pulksten 8.00 līdz 13.00, bet parasti tā ieilga par divām, trim stundām. Tagad pieņemšanas laiks ir noteikts līdz pulksten 14.00. Te parādās arī ārsta cilvēktiesības - ja dienā strādāju 10, 12, 14 vai 16 stundas, tad tagad veselības ministres rīkojums paredz, ka man ir tiesības strādāt astoņas stundas dienā. Visus gadus savu darba laiku esmu pārstrādājusi. Varbūt tagad tas vairs tā nebūs," norāda A.Mininga.
Ģimenes ārste Lidija Jukse, kuras pārziņā ir Zeltiņu, Ilzenes un Kalncempju pagasts, neslēpj, ka par jaunajām izmaiņām nepriecājas. "Mana ārsta palīdze ir Kalncempju pagasta feldšere Mārīte Vērse, kura strādā Kalncempjos un Zeltiņos. Pēcpusdienās, kad beidzies pacientu pieņemšanas laiks, varētu doties mājas vizītēs, bet nav cilvēka, kas tajā brīdī paliek ārstniecības iestādē Zeltiņos. Labi, ka mājas vizīšu nav daudz, tomēr tagad veidojas situācija, ka mājas vizītēs varu doties pēc pulksten 17.00, kad beidzas darbalaiks. Jaunā kārtība liedz man braukt uz Kalncempjiem divreiz mēnesī kā līdz šim , bet gan vairs tikai vienu reizi," stāsta L.Jukse.
Viņa secina, ka gados vecie cilvēki vēlas, lai ārsts aizbrauc uz pagastu.
"Līdz šim mājas vizītēs braucām vakarpusēs un arī brīvdienās. Tagad dienā strādāsim astoņas stundas, bet mums taču arī ir ģimene! Sāp sirds, ja ārstu neuzskata par cilvēku un zvana par sīkumiem. Slimnieku pieņemšana ir tikai trešdaļa no visa darba, jo vēl ir jāraksta dokumentācija," saka L. Jukse.

Citu datumu laikraksti

  • Iedzīvotājus neapmierina dabas lieguma ierobežojumi

    Veclaicenes pagastā Latvijas dabas fonda pārstāvji tikās un diskutēja ar iedzīvotājiem, kuru īpašumi atrodas dabas lieguma Korneti - Peļļi...

  • Policija informē

    Apzog lauku mājas. Alsviķu pagastā naktī uz 7.oktobri uzlauzta māja, nozagtas dažādas mantas un pase.Apzog lauku mājas Alsviķu pagastā naktī uz...

  • Reģistrēti dzimušie septembrī

    Alūksnes pilsētā - Edgars Voroņins, Laura Zitāne, Margita Lancmane, Ričards Tarantenkovs, Daniela Dantiņa, Reinis Liepiņš, Emīls Nils Hamanis, Alise...