Ir izmaiņas sociālajā apdrošināšanā

LR Saeima 2005.gada 17.martā ir pieņēmusi grozījumus likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kurš stājās spēkā 2005.gada 1.aprīlī.

LR Saeima 2005.gada 17.martā ir pieņēmusi grozījumus likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", kurš stājās spēkā 2005.gada 1.aprīlī.
Likuma pārejas noteikumos iekļauts 26. un 27.punkts, kas paredz jaunu apdrošināšanas periodu noteikšanas kārtību darba ņēmējiem un personām, kuras bijušas iesauktas obligātajā aktīvajā dienestā, kas ņemami vērā tiesību noteikšanā uz pensiju, bezdarbnieka pabalstu un to aprēķināšanā.
2005.gada 1.aprīlī stājās spēkā grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", kas nosaka ieskaitīt cilvēka apdrošināšanas stāžā laika periodu no 1991.gada 1.janvāra līdz 2001.gada 13.martam, kura laikā darba devējs nebija veicis sociālās apdrošināšanas iemaksas.
Sakarā ar likuma izmaiņām cilvēkiem, kuri vēl tikai pensionēsies, problēmu vairs nebūs, jo pensijas aprēķinā jau ņems vērā apdrošināšanas stāžu no 1991.gada 1.janvāra līdz 1995.gada 31.decembrim un personas apdrošināšanas periodu no 1996.gada 1.janvāra neatkarīgi no sociālās apdrošināšanas iemaksu faktiskās veikšanas. Veiktās sociālās apdrošināšanas iemaksas tiks pārbaudītas tikai tajos periodos, kad personai pašai bija jāveic sociālās apdrošināšanas iemaksas (mācību periodi, bērna kopšanas periodi un individuālā darba periodi) no 1991. gada 1.janvāra līdz 1995.gada 31.decembrim. Par šiem cilvēkiem visa informācija ir reģistrēta VSAA datu bāzē.
Esošiem pensionāriem, lai tiktu izskatītas tiesības uz piešķirtās (pārrēķinātās) pensijas pārrēķināšanu, kuriem nodarbinātības laiks no 1991.gada līdz 2001.gada 13.martam apdrošināšanas stāžā nav ieskaitīts, jāiesniedz pieprasījums Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras nodaļā atbilstoši dzīvesvietai. Ja persona jau iepriekš nav iesniegusi dokumentus par darba vai obligātā aktīvā militārās dienesta laiku no 1991.gada līdz 1995.gada 31.decembrim, tad pieprasījumam jāpievieno šos periodus apliecinoši dokumenti. Pensijas pārrēķini, papildinot apdrošināšanas periodus, tiks veikti no šīs normas spēkā stāšanās dienas (2005.gada 1.aprīļa) - neatkarīgi no tā, kad iesniegts pārrēķina pieprasījums. Tiesības pārrēķināt ir pensijas, kuras ir piešķirtas pirms 2005.gada 1.aprīļa un arī tiesības uz pensiju nav zudušas līdz šim datumam.
No 1996.gada 1.janvāra līdz 2001.gada 13.martam personas apdrošināšanas periodi, par kuriem bija jāveic sociālās apdrošināšanas iemaksas, ir reģistrēti Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā. Personas apdrošināšanas iemaksu alga, kas izmantojama pensijas aprēķināšanā, ir VSAA reģistrētie darba ņēmēja ienākumi, no kuriem aprēķinātas veicamās sociālās apdrošināšanas iemaksas.
Gadījumos, kad persona ir darba ņēmēja statusā un tai VSAA ir reģistrēts apdrošināšanas periods, bet nav aprēķināti ienākumi, no kuriem jāveic sociālās apdrošināšanas iemaksas, tās aprēķinās, pamatojoties uz Ministru kabineta noteikto minimālo algu, kāda bija noteikta attiecīgajā laika periodā.
Arī lai pārrēķinātu bezdarbnieka pabalstu, cilvēkiem ir jāiesniedz pieprasījums Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras nodaļā pēc savas dzīvesvietas. Tiesības uz pārrēķinu ir tikai tiem klientiem, kuri 2005.gada 1.aprīlī bija bezdarbnieka pabalsta saņēmēji, tas ir, kuriem bija piešķirts bezdarbnieka pabalsts pirms 2005.gada 1.aprīļa un pabalsta termiņš turpinās pēc šā datuma. Savukārt bezdarbnieka pabalsti, kuriem izmaksas termiņš beidzies pirms 2005.gada 1.aprīļa, netiks pārrēķināti.
Ieinteresējošās personas lūdzam vērsties Valsts Sociālās apdrošināšanas aģentūras Alūksnes nodaļā Alūksnē, Baložu bulvārī 3.

Citu datumu laikraksti

 • Bērniem un jauniešiem rīko estrādes konkursu

  Kultūras portāls SVLV (www.sv.lv) sadarbībā ar Ozolnieku tautas namu un Ozolnieku novada domi 14.maijā organizēs trešo bērnu un jauniešu estrādes...

 • Pašvaldībā ir jauna sekretāre

  No šodienas, 12.aprīļa, Zeltiņu pagasta padomē sekretāres pienākumus veiks Anita Gasperte.No šodienas, 12.aprīļa, Zeltiņu pagasta padomē sekretāres...

 • Aizdegas ventilācijas iekārta

  10.aprīlī pulksten 6.03 Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Alūksnes brigāde saņēma izsaukumu uz SIA “Alta S” maizes kombinātu.10.aprīlī...

 • Balvā saņem baseina apmeklējumu

  Ar peldēšanu: stimulē lasīt grāmatas.Ar peldēšanu: stimulē lasīt grāmatas. Alūksnes bibliotēkas bērnu literatūras nodaļa sadarbībā ar Alūksnes...

 • Alūksnē viesos Ministru prezidents

  Rīt Alūksnē ieradīsies Ministru prezidents Aigars Kalvītis. Viņš tiksies gan ar Alūksnes pilsētas un rajona padomes vadību, gan arī apmeklēs sporta...

 • Notāru darbu paralizē valdības neizdarība

  Uz pāris dienām valdība bija paralizējusi notāru darbu, jo Ministru kabinets nebija apstiprinājis noteikumus par zvērinātu notāru taksēm, bet...