Ir svarīgi mācēt apdrošināties

Lai arī lielais vairums Latvijas reģionu iedzīvotāju par apdrošinājumu līgumiem ir tikai dzirdējuši, praksē neizmantojot iespēju apdrošināties, pilnīgi ignorēt šo jēdzienu neizdosies nevienam.

Lai arī lielais vairums Latvijas reģionu iedzīvotāju par apdrošinājumu līgumiem ir tikai dzirdējuši, praksē neizmantojot iespēju apdrošināties, pilnīgi ignorēt šo jēdzienu neizdosies nevienam.
Katrs, pat tāds, kas strādā neilgu laiku, tiek iesaistīts sociālajā apdrošināšanā, ja vien nav piekritis saņemt atalgojumu aploksnē, tādējādi nolemjot sevi diezgan bēdīgai situācijai darba zaudēšanas gadījumā.
Piespiedu brīvprātība
Ik mēnesi, veicot sociālās apdrošināšanas iemaksas, mēs un mūsu darba devējs sevi nodrošinām pret tādām nepatīkamām dzīves situācijām kā saslimšana, invaliditāte, apgādnieka zaudējums, negadījums darbā.
Arī pensijas un maternitātes pabalsta apmērus pēc pašreizējas likumdošanas rēķina, ievērojot sociālo iemaksu esamību un lielumus.
Ar apdrošināšanas sistēmu saskarties nācies arī visiem transportlīdzekļu īpašniekiem, veicot civiltiesiskās atbildības obligāto (OCTA) apdrošināšanu. Kurā no gandrīz 20 apdrošināšanas firmām, kas strādā Latvijā, to darīt, ir katra paša izvēle. Protams, klientu vienmēr interesē atlaides. OCTA tās mēdz būt visai dāsnas, jo provincē šis ir vienīgais apdrošināšanas veids, par kuru nopietni cīnās. Pārsvarā piedāvā 30 vai 35 procentu atlaidi vai pat 40, kā tas ir, piemēram, akciju sabiedrībā "BTA".
Apdrošina īpašumu
Tomēr visi esam informēti, ka bez šiem obligātajiem eksistē vēl citi apdrošināšanas veidi. "Bez OCTA gada sākumā pastiprināta interese ir par īpašuma apdrošināšanu. Kad dzird par ugunsgrēkiem, tad nu aizdomājas arī par savu īpašumu," stāsta Ilga, kas ir pieredzējusi apdrošināšanas aģente.
"Dzīvojamās ēkas un mantu neapdrošināt šodien ir nepiedodama vieglprātība," uzskata "Parex" apdrošināšanas kompānijas aģente. "Šis nav tas dārgākais maksājums, turklāt to iespējams veikt pa daļām, par ko netiek prasītas papildu piemaksas."
Zemākā summa, par ko nekustamo īpašumu apdrošina, ir 2500 lati. Parasti klienti gan izvēloties apdrošināt par faktisko vērtību, tomēr ir gadījumi, kad apdrošināšanas summas pamatā ir reālā ēku atjaunošanas vērtība.
Pirms aizpildīt polisi, apdrošinātāji vēlas novērtēt visus iespējamos riskus, uzzinot, no kāda materiāla ēkas būvētas, kur tās atrodas, kādi enerģijas veidi pievadīti, vai uzstādītas signalizācijas ierīces un tamlīdzīgi. Jūsu kompetencē savukārt paliek, pret kādiem riskiem savu īpašumu vēlaties apdrošināt. Ugunsgrēks tajos tiks iekļauts noteikti, pārējo izlemj klients. Iespējama arī kompleksā apdrošināšana. Ja jūsu īpašumā, piemēram, ir mūsu ēka pilsētā, ko vēlaties apdrošināt par 5000 latiem uz gadu, būs jāšķiras no aptuveni 20 latiem. "Toties klients iegūst pārliecību, ka nelaimes gadījumā nepaliks viens kā pirksts," komentē aģente.
Akciju sabiedrība "Balta" saviem klientiem īpaši iesaka komplekso apdrošināšanu, reizē ar ēkām un mantu apdrošinot arī namīpašnieka civiltiesisko atbildību un nelaimes gadījuma risku. Ja neesat mājas īpašnieks, šo daļu iespējams aizstāt ar jums piederošo telpu remonta riska apdrošināšanu.
Bet AAS "Balva" klientiem, kas īpašumu apdrošina atkārtoti, lai arī iepriekš tas darīts citā kompānijā, atvēl līdz pat 40 procentu atlaidi.
Dodoties ceļojumā
Trešais populārākais apdrošināšanas veids ir medicīnisko izdevumu apdrošināšana, izbraucot uz ārzemēm.
"Negaidīti saslimt vai ciest negadījumā var jebkurš, bet apmaksāt pat pašus minimālākos veselības stabilizēšanas tēriņus ārzemēs bieži vien nozīmē šķirties no visa, kas tev pieder," skaidro Ilga. "Mūsu cilvēki to saprot."
Naudas summa, ko maksāsiet apdrošinātājiem, būs atkarīga no ceļojuma dienu skaita un apdrošinājuma summas, ko izvēlēties. Piemēram, ja kompānija uzņemas atbildību par 25000 eiro 10 dienu ceļojumam, klients apdrošinoties samaksā piecus eiro. Summu dubultojot tikpat ilgam ceļojumam - seši eiro. "Ja brauc pa vienam vai nelielās kompānijās, izvēlas pēdējo apdrošināšanas veidu, ja lielākā grupā - lētāko, kaut arī iemaksas atšķirība ir neliela," vērojumos dalās aģenti.
Veselības apdrošināšana
Veselības apdrošināšanas polises fiziskās personas var iegādāties tikai slimokasē un apdrošināšanas akciju sabiedrībā (AAS) "Ergo Latvija". "Tā vairs nav īsti apdrošināšana, drīzāk palīdzība, jo šīs polises simtprocentīgi iegādājas tikai tie, kam tās būs vajadzīgas. Mūsu sabiedrība ne ekonomiski, ne psiholoģiski nav izaugusi līdz situācijai, kad veselību vēlētos apdrošināt jebkurš," situāciju skaidro "Parex" aģente.
Bet AS "Baltikums" aģente ir ar mieru sīkāk izskaidrot dažādu veselības polišu plusus un mīnusus. "Mēs neņemam vērā cilvēka vecumu. Parastā polise pensionāram uz gadu maksā 32, strādājošam - 35 latus," stāsta Ļuba, uzsverot, ka vislabāk tomēr par piedāvājumu interesēties pašam klātienē.
"Juridiskām personām šādu pakalpojumu piedāvā vairākas apdrošināšanas sabiedrības. "Provincē ir ne mazums darba devēju, kas apdrošina savu strādājošo kolektīvu veselību," ir pārliecināts AS "Balta" aģents.
"Uzskatu, ka jābūt ārsta zināšanām, lai pareizi izvēlētos cilvēkam nepieciešamo un visizdevīgāko polisi," atzīst AAS "AK Alianse" aģente.
Ir arī jaunumi
"Viss jaunais varbūt ir labi aizmirsts vecais," pēc šīs atziņas vadoties, AAS "Ergo Latvija" uzsākusi piedāvāt studiju un audzināšanas finansējuma apdrošināšanu.
"Būtība mēs apdrošinām vecākus, bet uzkrāto kapitālu saņems bērns," skaidro filiāles vadītāja Iveta Pelēģe. "Šis apdrošināšanas veids sniedz drošību arī apgādnieka zaudējuma gadījumā jau pirms studiju sākuma, turklāt tad tiek maksāts arī audzināšanas pabalsts 50 procentu apmērā no apdrošinātā studiju pabalsta. Vēl viens ieguvums ir garantētais uzkrāto līdzekļu pieaugums. Jebkurā gadījumā cilvēks galu galā saņems vairāk nekā ieguldīs."
Līdzīgi apdrošināt piedāvā arī privātās pensijas, studijas un pabalstus.
Tirgū vietas pietiek
Lai arī ikdienā liekas, ka apdrošināšanas tirgus pat reģionos ir piesātināts, paši apdrošinātāji tā neuzskata.
"Darba pietiek visiem. Domāju, ir vēl pietiekami daudz cilvēku, kurus nesaista neviens apdrošināšanas līgums," vērtē "Parex" apdrošināšanas kompānijā. "Klienti ir stabili, nemainās. Svarīgi ir piedāvāt arī ko jaunu," saka I.Pelēģe. Viņasprāt, provinces galvenais un svarīgākais trūkums ir ražošanas uzņēmumu neesamība. Ja klients nevar pierādīt stabilus ikmēneša ienākumus, viņam liegti vairāki apdrošināšanas veidi, kaut arī būtu vēlēšanās tos izmantot.
"Vidējais" apdrošināšanas speciālistu klients esot cilvēks, kas meklē iespēju mazāk maksāt, bet noslēgt līgumu par iespējami lielāku summu, neizvērtējot apdrošināšanas sabiedrības drošumu, ienākumus, neanalizējot tās darbu. Un tā tas būs, kamēr Latvija nemainīsies.

Citu datumu laikraksti

 • Kokam ļauj dzīvot otru mūžu

  Viktors Černoglazovs ir Latvijas Amatnieku kameras biedrs, kas pērn ieguvis koka virpotāja meistara diplomu. Par sevi viņš saka, ka esot viens no...

 • Visu, ko vēlies sasniegt, dari pats

  "Es sapņoju par lietām, kuras var piepildīties, ja pats to ļoti gribu. Šobrīd mani lielākie sapņi ir pabeigt un izturēt šo spēli. Satikt ģimeni un...

 • Darba devējs atbild par darbiniekiem

  Jau 6. jūlijā pieņēma jauno "Darba aizsardzības likumu", tomēr spēkā tas stājās no šā gada 1. janvāra. Šāds laiks tika dots, lai izdotu Ministra...

 • Jaunā gadā jaunu dzīvi!

  Jauna gada sākums vienmēr ir mazliet trauksmains neziņas un cerību pilns laiks, kad tiek novilkta robeža, aiz kuras palicis viss sasniegtais un...

 • Izteicieni

  Glupība kā caureja, kura neturas iekšā. Iebāz galvu spainī!Glupība kā caureja, kura neturas iekšā. Iebāz galvu spainī! Šiten nav ko ilgi...

 • Dzīvot, dzīvot un vēlreiz dzīvot

  Viktorija Prokofjeva ir 12.klases skolniece vidusskolā. Viņa aktīvi darbojas skolas domē, bieži apciemo arī E. Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas MK un...

 • Gulbenes - Alūksnes bānītim jauns saimnieks

  Darbu sācis jauns pašvaldību dibināts uzņēmums - bezpeļņas organizācija SIA "Gulbenes - Alūksnes bānītis".Darbu sācis jauns pašvaldību dibināts...

 • Mācības visas dzīves garumā iekaro pozīcijas

  Astrologi pareģo, ka Zirga gads esot īpaši labvēlīgs izglītībai. Viņiem piebalsot Saeimas vēlēšanu gadā mēģina arī valsts, pērn budžetā apstiprinot...

 • Lauku darbi

  6. janvāris. Mēness fāzes maiņa pulksten 5.56 (pēdējais ceturksnis.6. janvāris. Mēness fāzes maiņa pulksten 5.56 (pēdējais ceturksnis). 8.-12....