Ir tikpat jauns kā pilsētas vēsture

Apenietis Bruno Lizums var lepoties, ka dzimis vienā gadā ar pilsētu, kurā dzīvo joprojām. Šogad gan Ape, gan tās ilggadējais iedzīvotājs svinēs savu 76. dzimšanas dienu.

Apenietis Bruno Lizums var lepoties, ka dzimis vienā gadā ar pilsētu, kurā dzīvo joprojām. Šogad gan Ape, gan tās ilggadējais iedzīvotājs svinēs savu 76. dzimšanas dienu.
Dīvaini, ka viņš dzimis Stacijas ielā, kurā dzīvo arī tagad, tikai citā ēkā. Mazajā pilsētā viņš pazīstot gandrīz katru iedzīvotāju, īpaši vecāka gadagājuma, kuru skaits paliekot aizvien mazāks. "Man šķiet, ka Ape laika gaitā stipri nav izmainījusies, daudz kas vēsturiski ir saglabājies," laikrakstam saka Bruno Lizums.
Dzīve viņam pašam esot bijusi raiba. Vienmēr aktīvi sekojis līdzi politiskajām norisēm valstī un piedalījies daudzos sabiedriski svarīgos notikumos. Skolas laikā bijis aktīvs mazpulcēns, Apē darbojies viens no vecākajiem mazpulkiem Latvijā - 96. Mazpulki sadalījās saimēs, Bruno bijis vienas saimes vecākais. Arī pirmo mazpulku darbība tāpat kā tagad bijusi saistīta ar lauksaimniecību un rudenī bijušas ražas skates.
"Mūs mācīja mīlēt darbu un savu zemi, šodien tā pietrūkst," secina kādreizējais mazpulcēns. Agrā jaunībā Bruno cietis pastāvošās varas dēļ - divus mēnešus vidusskolas gados viņš izbaudījis cietumnieka maizi Valkā, jo aktīvi darbojies pagrīdes organizācijā.
Partijai nepatika
Bruno divus gadus mācījies Gaujienas vidusskolā, taču bijis kara laiks, vienu gadu skola nav darbojusies. Nācies skolu absolvēt Alūksnē, jo Apē vidusskolas neesot bijis. Slimības pēc skolas gaitas ievilkušās, to absolvējis 1948.gadā. Jaunībā izlēmis studēt Universitātes Juridiskajā fakultātē, taču tajā iznācis mācīties tikai divus gadus.
"Mani izslēdza, jo nepatiku partijai. Mēs tādi bijām 14 jaunieši. Pēc tam aptvēru, ka nevajadzēja iet mācīties uz Universitāti, jo partija ļoti sīki iedziļinājās un piekasījās pie šīs profesijas," atminas sirmais vīrs. Ar to, ka nav ieguvis jurista profesiju, samierinājies. Darba gaitas lielākoties bijušas saistītas ar elektrosakaru jomu.
Partijas tikai ķīvējas
Deviņdesmito gadu sākumā darbojies Tautas frontē, ko uzskata par svarīgu sastāvdaļu latviešu tautas likteņgaitās, un iestājies zemessardzē. Viņš vērtē, ka cilvēkiem šodien trūkst saliedētības un vienotības. Bruno bijis pārliecināts antikomunists un piedalījies visās Tautas frontes manifestācijās, no kurām lielākā - Daugavmalā. Viņš velk paralēles ar šodienas notikumiem, kad valstī daudz kas notiek aplam, partijas savstarpēji ķīvējas un nedomā par valsts interesēm, tikai cīniņos iztērējot laiku un enerģiju. Viņu uztraucot arī novadu reforma un radot neizpratni, kā varēšot pastāvēt pašvaldība, ja attiecīgajā pagastā nebūšot ne bankas, ne notāra, ne citu iedzīvotājiem vajadzīgu pakalpojumu.
Citi tikai apbrīnoja
"Arī Kārļa Ulmaņa valdīšanas laikā Saeimā bija raksturīgas tādas nebūšanas kā tagad, taču valsts vadonis prasmīgi ar tām tika galā," atzīst apenietis. Bruno ir pārliecināts Einara Repšes piekritējs un uzskata, ka viņš bija prasmīgs valsts pārvaldītājs ar stingru mugurkaulu.
"Vai vēl kaut kur pasaulē ir tik atklāti valsts un mūsu tautas ienaidnieki kā Latvijā?" jautā sirmais vīrs. Viņš apgalvo, ka kopš bērnības esot pārliecināts savas valsts patriots. "Manu pašapziņu cēla arī tas, ka Latvijas armijas dižleitnants Papēdis skolēniem pasniedza fizkultūru un iedzina pamatīgu disciplīnu. Mums bija lieliska patriotiskā audzināšana. Citu skolu skolēni mūs par to tikai apbrīnoja, pēc stājas bijām paraugbērni," atceras Bruno.
Vienmēr kāda trūkst
Bruno spriež, ka laiks nepielūdzami skrienot uz priekšu. Satiekoties ar sava vecuma pazīstamiem cilvēkiem vai bijušajiem skolas biedriem vidusskolas salidojumos, bieži vēloties pajautāt, kur tad palikušas kādreiz jaunās un tik skaistās meitenes.
"Šādās tikšanās reizēs uzzinu, kuru no vienaudžiem vairs nav šajā saulē. Katrā salidojumā jau kāda pietrūkst," atzīst Bruno.
Tad arī vēloties kavēties atmiņās par aizgājušajiem laikiem un atcerēties dažādas dzīves epizodes. Bruno daudz zina stāstīt par Apes vēsturi. 1938.gadā Apē izcēlies ugunsgrēks, nopostot pilsētas centru. Tad arī nodedzis tautas nams un ugunsdzēsēju depo. Otrā Pasaules kara laikā Ape īpaši neesot cietusi, galvenokārt nopostīta Dzirnavu iela.
Vienmēr palīdz humors
Bruno uzskata, ka jaunības gadi katram cilvēkam esot skaistākie. Tiem ejot uz priekšu, prieku paliekot arvien mazāk. Viņš spriež, ka dzīves gaitās saticies ar jaukiem cilvēkiem. Viņam vienmēr paticis, ja cilvēkiem ir laba humora izjūta. Tas palīdzot dzīvē uz daudzām lietām skatīties citādāk. Ne mazāk svarīga īpašība ir labestība un godīgums. Brīvajā laikā arī darba gados Bruno allaž smēlies zinības grāmatu pasaulē. Esot pelnītā atpūtā, lasīšanai varot veltīt vēl vairāk laika. Bruno galvenokārt ielūkojoties dažādu autoru memuāros un sacerējumos. Jaunībā darbojies pašdarbībā, spēlējis akordeonu, ko nopircis par dažiem kilogramiem speķa no vācieša. To spēlējis arī Apē, kad ballītēs populāra bijusi ragu mūzika.

Citu datumu laikraksti

 • Runās par veselību

  Alūksnes pilsētas pensionāru padomes sēde notiks 2.martā pulksten 11.00 Alūksnes Sociālās palīdzības centrā.Alūksnes pilsētas pensionāru padomes sēde...

 • Vieglatlēti kopvērtējumā izcīna 3.vietu

  Latvijas jaunieši, starp kuriem bija arī Alūksnes vieglatlēti, Baltijas valstu komandu sacensībās vieglatlētikā jauniešiem un pieaugušajiem...

 • Interese par Eiropas Savienību palielinās

  Eiropas Savienības informācijas centra darbinieks Rinalds Konovaļenko otrdien apmeklēja Alūksnes pilsētas bibliotēku, kur atrodas ES informācijas...

 • Premjera kandidāts ir, bet kārtības nav

  Pateicoties mūsu prezidentei Vairai Vīķei - Freibergai, šobrīd ir zināms potenciālā premjera Induļa Emša vārds. Jāpateicas Satversmei, kas prezidenta...

 • Iepazīsti Alūksnes rajonu!

  Šodien publicējam konkursa “Iepazīsti Alūksnes rajonu!” 6.kārtas jautājumus, ko sagatavojis Jaunannas pagasta tūrisma informācijas punkts. “Konkursa...

 • Biatlona distancē uzvar alūksnietis

  Divas dienas Alūksnē “Mežinieku” sporta bāzē meža darbinieki sacentās meža biatlonā. No 86 dalībniekiem distanci pabeidza 81.Divas dienas Alūksnē...