Izaudzē visu, kas nepieciešams galdam

SIA “Vidzemes sēklas” veikalos Alūksnē pircēji iegādājas dārzeņu un puķu sēklas audzēšanai vairumā. Ir īstais laiks tās sēt kastītēs, lai pēc tam stādus dēstītu siltumnīcās.

SIA "Vidzemes sēklas" veikalos Alūksnē pircēji iegādājas dārzeņu un puķu sēklas audzēšanai vairumā. Ir īstais laiks tās sēt kastītēs, lai pēc tam stādus dēstītu siltumnīcās.
"Pašlaik vispieprasītākās ir tomātu un gurķu sēklas. Katrs nedaudz izmēģina jaunas šķirnes, bet to iegādē parasti ir piesardzīgi. Apmēram 80 procentiem stādījumu izmanto pārbaudītas sēklas. Vieni no iecienītākajiem ir tomāti "Delfīne F1", "Cunero F1" un "Maļinovij ožarevskij F1". Tās ir siltumnīcu tomātu šķirnes ar bagātīgu ražu un labu augļu garšu, kā arī izturīgas pret slimībām. Daudzi izvēlas gurķu šķirnes "Vilma F1" vai "Carine F1" un "Mirabella F1". Par to ražību un garšas īpašībām pircēji ir jau pārliecināti vairākus gadus, tāpēc izvēlas," stāsta SIA "Vidzemes sēklas" veikala vadītāja Solveiga Miezīte.
Šīm pašauglīgām gurķu šķirnēm nav nepieciešama kukaiņu apputeksnēšana. Tas nozīmē, ka var ražot jebkuros apstākļos - virtuvē uz loga vai balkonā, siltumnīcā vai arī uz lauka. Jāievēro tikai, ka sēklas jāsēj 70 centimetru attālumā viena no otras. "Gurķim ir vajadzīga vieta, kur izplesties. Tam vajadzīga saules gaisma. Sēklas nedīgst, ja ir mitra un auksta zeme. Tad tās sapūst. Lai tā nenotiktu, šķirnes veidotāji iesaka sēt, kad zeme sasilusi līdz plus 20 grādiem un vairāk, turklāt gaisa temperatūrai jābūt izlīdzinātai dienā un naktī," konsultē S.Miezīte. Arvien vairāk ir to, kas iegādājas sīksīpolus sīpolu audzēšanai savam patēriņam. Tā ir vienkāršāk, turklāt ir pietiekami dažāda izvēle. Diemžēl divi iepriekšējie gadi ir bijuši nelabvēlīgi sīksīpolu audzētājiem, tāpēc viņi tirgotājiem nevar piegādāt līgumos paredzētos daudzumus. S.Miezīte iesaka iegādāties sīksīpolus ziemas mēnešos, kamēr tie ir pietiekamā daudzumā. Tiesa, var iegādāties arī sīpolu sēklas. No tām ražu iegūst jau pirmajā gadā.
Veikals realizējis vairākus maisus sīpolu lociņu audzēšanai. Daži alūksnieši ieguvuši arī pirmo kressalātu ražu. Tie izaug dažās dienās. Var likt uz sviestmaizes vai pie salātiem. Ir arī salātu šķirnes, ko sēj jau janvārī vai februārī. Daži pircēji atklājuši, ka ļoti garšīgi ir amerikāņu brūnie lapu salāti. Tiesa, tie nav tik izskatīgi. Bet garšas īpašības to atsver. Kastītē var izaudzēt Pekinas kāpostus, kas izmantojami lapiņās nevis galviņā, un garšaugu dēstus. S.Miezīte atgādina, ka selerijas sēklas nedrīkst pārsegt ar augsni. Tās tikai izsēj un nedaudz pieblīvē. Viņa ievērojusi, ka arvien vairāk pircēju iegādājas un arī lieto garšaugus.
Visvairāk jaunumu ir puķu sēklu izvēlē. Tie saistīti ar iepirkumu no vācu firmas "Benary". šīs šķirnes esot piemērotas Latvijas apstākļiem. Alūksnē var iegādāties daudzgadīgo delfīniju, lobēliju, nokareno petūniju, begoniju, verbenu un ledus puķu sēklas. "Varbūt labāk būtu iepirkt sēklas tikai no valstīm, kas ir Latvijai ziemeļos. No Sanktpēterburgas, piemēram, iegādājas kāpostu sēklas. Tomēr pieredze liecina, ka te labi aug arī Polijā, Holandē un Vācijā audzētas sēklas," komentē S.Miezīte. Viņa atzīst, ka tas ir brīnišķīgi - izaudzēt visu, kas nepieciešams galdam.

Citu datumu laikraksti

  • Samazinās individuālā darba veicēju skaits

    Alūksnes rajonā pašlaik ir 304 individuālā darba veicēji, no kuriem gandrīz puse savu darbību veic Alūksnē.Alūksnes rajonā pašlaik ir 304 individuālā...

  • Apstiprina pagasta padomes budžetu

    Jaunalūksnes pagasta padomes budžets 2004.gadā būs 287 023 lati, kas ir nedaudz vairāk nekā pērn.Jaunalūksnes pagasta padomes budžets 2004.gadā būs...

  • Palīdz maznodrošinātām ģimenēm

    Šajā gadā pirmā ģimene saņēmusi vienreizēju finansiālu palīdzību no Zviedrijas sabiedriskās organizācijas “Bridge Builder Latvia - Sundsvall”.Šajā...