Izklaides vietās katrs trešais ir pamēģinājis narkotikas

Daudziem Alūksnes rajonā šķiet, ka narkotisko vielu lietošana mūsu pusē nav aktuāla problēma, turpretī citi uzskata, ka tās lieto katrā izklaides vietā.

Daudziem Alūksnes rajonā šķiet, ka narkotisko vielu lietošana mūsu pusē nav aktuāla problēma, turpretī citi uzskata, ka tās lieto katrā izklaides vietā. Uztraukumam ir iemesls, jo jaunākajam narkotiku izplatītājam Alūksnē, ko policijai izdevies aizturēt, ir tikai 14 gadu, viņš ir skolnieks.
Neoficiāla informācija liecina, ka Alūksnē sabiedrībā, kas regulāri apmeklē izklaides vietas, katrs trešais zina, kas ir narkotikas, jo pats ir pamēģinājis. Tas ir ārkārtīgi daudz. Diemžēl procedūra, lai pierādītu narkotiku tirgoņu vainu un tiesā par viņiem tiktu pieņemts attiecīgs lēmums, ir laikietilpīga un sarežģīta.
"Ja policijas darbiniekiem ir aizdomas, ka cilvēks lietojis narkotiskas vielas, viņš ir jāaizved pie mediķa, kur paņem asins un urīna analīzes. Analīzes sūta pārbaudīt uz Rīgu, pēc tam policija saņem atbildi. Kad aizdomās turamajam uzdodam jautājumu: "Kā tev tā gadījās?", nākas dzirdēt dažādas atrunas. Narkomāni palikuši tik nekaunīgi, ka melo, acīs skatīdamies. Viņi narkotiskās vielas parasti lieto kopā ar alkoholu, lai noķeršanas gadījumā visu "norakstītu" uz alkohola reibumu," saka Alūksnes rajona policijas pārvaldes kriminālpolicijas priekšnieks Ēriks Gross.
Skaitļi neatspoguļo patieso ainu
2004.gadā Alūksnes rajonā ir ierosinātas piecas krimināllietas par narkotisko vielu realizāciju un viena - par transportlīdzekļa vadīšanu narkotisko vielu iespaidā. Pērn ir izņemti 9,1611 grami marihuānas un 19 MDMA tabletes. Par atrašanos narkotisko vielu iespaidā ir uzrakstīti septiņi protokoli - četriem alūksniešiem un trīs citu rajonu iedzīvotājiem.
Savukārt 2003.gadā Alūksnes rajonā ir ierosinātas piecas krimināllietas par narkotisko vielu realizāciju. Ir izņemti 53,4277 grami marihuānas un 1,0652 grami MDMA tablešu. Ir uzrakstīti pieci protokoli par atrašanos narkotisko vielu iespaidā - četriem alūksniešiem un vienam Alūksnes rajona iedzīvotājam. Ē.Gross uzsver, ka šie skaitļi nerāda patieso ainu, kāda ir Alūksnes rajonā.
"Lietu, kas saistītas ar narkotikām, izskatīšana ir garš process. Liecinieki nevēlas iesaistīties un tiesas procesā nereti sniedz pretējas liecības. Pirms diviem gadiem Alūksnes pilsētas svētku laikā Organizētās noziedzības biroja darbinieki aizturēja trīs narkotisko vielu izplatītājus no Alūksnes. Tikai šāgada februārī pēdējais ir notiesāts uz pieciem gadiem. Vienam piespriests cietumsods uz astoņiem gadiem, bet trešajam par tiesas spriedumu nepildīšanu nosacītais sods nomainīts pret reālu brīvības atņemšanu. Pēdējie izplatītāji - divas personas - Alūksnes rajonā tika aizturēti pagājušā gada nogalē. Viens ir 14 gadus vecs skolnieks. Pašlaik tiek izskatītas vēl trīs lietas par narkotiku tirgoņiem no Alūksnes," klāsta Ē.Gross.
Viņš atzīst, ka pēc izplatītāju aizturēšanas 2003.gadā Alūksnē uz pusgadu "bija iestājies miers". Tomēr tukša vieta jau nepaliek. Pēc zināma laika viņu vietā uzradās citi. Turklāt narkotisko vielu tirgoņi nav no nelabvēlīgām ģimenēm.
Tirgoņi ir tur, kur nauda
Pašlaik tiek izskatīta lieta par narkotisko vielu lietošanu un izplatīšanu Strautiņu sociālās korekcijas izglītības iestādes audzēkņiem. Problēmas ir arī Gaujienas un Liepnas internātpamatskolā. Ja rajonā nebūtu šo trīs skolu, nepilngadīgo noziedzības līmenis Alūksnes rajonā būtu zemāks, tagad - ar katru gadu palielinās.
Alūksnes policijas darbinieki par narkotiku lietošanu bieži aiztur iebraucējus. Nesen par narkotiku lietošanu uzrakstīja protokolus trīs balveniešiem, kas bija atbraukuši uz Alūksni. Pērn aizturēja divus rīdziniekus. Abiem ierosināta krimināllieta par atkārtotu narkotiku lietošanu. Pērn krimināllietu par narkotiku lietošanu ierosināja arī kādam Liepnas internātpamatskolas audzēknim.
Ē.Gross atzīst, ka narkotiku tirgoņi ir sastopami tur, kur cilvēkiem ir vairāk naudas. Alūksnes rajonā tas ir Alūksnē. Viņš uzsver, ka Alūksnē izplatītākā narkotika ir marihuāna, arī "Exstasy" tabletes, amfetamīns.
"Tās ir vielas, kas cilvēkam uz laiku dod milzu enerģiju. Pēdējā laikā nav gadījies atklāt gadījumus, ka narkotikas šļircina vēnās. Pirms apmēram 10 gadiem Alūksnē atklājām, ka to dara agrāk sodītie. Viņi mājas apstākļos ieguva solutānu. Tagad vairs nav aktuāli gatavot vielas mājas apstākļos, jo gatavas preces netrūkst. Tā saucamo "vieglo" narkotiku devu cenas ir tādas, ko jaunieši var atļauties. "Stiprās" narkotikas ir dārgas. Dienā narkomāns var iztērēt līdz pat simts latiem "stipro" narkotiku iegādei. Problēmas Alūksnē sāksies, kad "vieglo" narkotiku lietotāji nonāks līdz atkarībai un viņiem vajadzēs "stiprās" narkotikas. Tad līdzekļu ieguvei viņi izdarīs pat sevišķi smagus noziegumus," atzīst Ē.Gross.
Sabiedrībai ir zudusi atbildība
Ē.Gross ir pārliecināts, ka pret narkotiku izplatību ir jācīnās visai sabiedrībai kopumā. Policija ir pēdējā, represīvā institūcija, kas cīnās ar sekām. Sākt vajadzētu ar cēloņiem. Par narkotiku kaitīgumu ir jāuztraucas visai sabiedrībai, nevis jāsaka: "Mani tas neskar!" Par to ir daudz jārunā skolā un ģimenē.
"Būtu nepieciešams sniegt vairāk informācijas par narkotiku kaitīgumu un sekām. Personīgi pie manis ir vērsušies tikai trīs vecāki, kas dalījās aizdomās, ka bērns lieto narkotiskas vielas," uzsver Ē.Gross.
Alūksnes policija regulāri rīko reidus jauniešu iecienītākajās izklaides vietās, arī spēļu zālēs Alūksnē. To laikā visbiežāk atklāj gadījumus, kad nepilngadīgie atrodas ārpus mājas vēlās vakara stundās, ir aizturēti arī narkotisko vielu lietotāji. Pārkāpējus atklāt nav viegli, jo mobilie saziņas līdzekļi ir visiem, pilsēta maza, redzams katrs policijas darbinieku solis. Arī sabiedrībai diemžēl ir zudusi atbildības izjūta.
"Rodas iespaids, ka daļu vecāku neinteresē, kur ir viņa bērns vēlā vakarā un ko viņš dara. Pašlaik situācija ir tāda - ir vienaldzīgie un gādīgie vecāki. Ja gādīgais vecāks bērnu nelaiž no mājas ārā vēlā vakara stundā, tad bērns, redzot, ka citi vienaudži - vienaldzīgo vecāku bērni - dodas uz ballītēm, jūtas aizvainots un ģimenē rodas konflikts - galvenokārt ar pusaudžiem. Jauniešus vairāk vajadzētu nodarbināt ar sportu, jaunradi un pašdarbību," saka Ē.Gross.
***
Krimināllikuma 249.pants nosaka:
* par narkotisko vai psihotropo vielu ražošanas, iegādāšanās, glabāšanas, uzskaites, izsniegšanas, pārvadāšanas vai pārsūtīšanas noteikumu pārkāpšanu - soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar arestu;
* par tādām pašām darbībām, ja tās izdarītas atkārtoti vai ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās - soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem.
Krimināllikuma 251.pants nosaka:
* par pamudināšanu lietot narkotiskās vai psihotropās vielas vai telpu nodošanu šo vielu lietošanai - soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no viena līdz pieciem gadiem;
* par tādām pašām darbībām, ja tās izdarītas atkārtoti vai pret nepilngadīgo, psihiski slimo vai personu, kas pakļauta narkoloģiskai ārstēšanai, vai kas atradusies materiālā vai citādā atkarībā no vainīgā, vai ja narkotiskajām vai psihotropajām vielām pievienotas tādas vielas, kas pastiprina to iedarbību - soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz astoņiem gadiem.
Iespējamās pazīmes, kas var liecināt par narkotiku lietošanu:
* ārējā izskata izmaiņas - nevīžība, netīrība, nolaidība; šauras vai platas, uz gaismu nereaģējošas acu zīlītes; novājēšana; sejas ādas bālums, sausums; miegainība, nedrošas kustības, runas traucējumi;
* uzvedības izmaiņas - noslēpumaina, bieža atrašanās ārpus mājas; izolēšanās slēgtās telpās; krasas garastāvokļa svārstības; koncentrēšanās un darbspēju zudums; mācību un darba kavējumi; interešu maiņa, zudums; attieksmes maiņa pret ģimeni, draugiem, jauni draugi; naudas aizņemšanās, dažādu mantu pārdošana, mantu pazušana.

Citu datumu laikraksti

  • Plāno atcelt ienākumu nodokļa maksāšanu

    Paredzams, ka meža īpašniekiem vairs nebūs jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis par to īpašumā esošā meža pārdošanu izciršanai un darījumiem ar tajā...

  • Mācības pielāgos reālās dzīves prasībām

    Nākamajā mācību gadā būs izmaiņas pamatizglītības mācību saturā.Nākamajā mācību gadā būs izmaiņas pamatizglītības mācību saturā. Notiks pārmaiņas...

  • Nedēļas nogalē kļūs aukstāks

    Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas aģentūra sola, ka nedēļas nogalē kļūs aukstāks. Gaisa temperatūra sestdienas un svētdienas naktī būs no...