Izmaiņas atvieglo autoīpašnieku ikdienu

Jaunajā gadā stājušies spēkā dažādi grozījumi likumdošanā, kas atvieglošot dažādu formalitāšu kārtošanu autoīpašniekiem.

Jaunajā gadā stājušies spēkā dažādi grozījumi likumdošanā, kas atvieglošot dažādu formalitāšu kārtošanu autoīpašniekiem.
CSDD (Ceļu satiksmes drošības direkcijas) reģionālā informācijas speciāliste Ilze Nogobode skaidro izmaiņas transportlīdzekļu reģistrācijas noteikumos, kas stājušās spēkā šajā gadā. Tagad noteikumi paredz iespēju pārtraukt reģistrāciju uz laiku, kad transportlīdzeklis netiek izmantots.
"Tas īpaši aktuāli cilvēkiem, kas ziemas sezonā vai arī ilgstošu remontu dēļ braucamo nelieto. Piemēram, daudziem zemniekiem ir šādas problēmas. Turklāt ikgadējā nodeva nav jāmaksā par laiku, kad transportlīdzekli nelieto," skaidro CSDD speciāliste.
Pase nebūs vajadzīga
Arī pasi turpmāk kā personu apliecinošu dokumentu vajadzēs uzrādīt, tikai reģistrējot transportlīdzekli īpašumā fiziskai personai, kā arī braucamā īpašnieka - fiziskās personas - adreses maiņas gadījumā. Veicot citas reģistrācijas vai pārreģistrācijas, kā personu apliecinošu dokumentu varēs uzrādīt vadītāja apliecību.
"Tagad arī reģistrācijas apliecībā norādītais transportlīdzekļa turētājs (persona, kas izmanto auto) bez īpašnieka rakstiska pilnvarojuma iesniegšanas varēs veikt visas ar transportlīdzekļa pārreģistrēšanu saistītās operācijas. Kā turētāju mašīnas īpašnieks reģistrācijas apliecībā var norādīt jebkuru sev vēlamo personu," informē I.Nogobode. Vienīgi šī persona nevarēs noņemt auto no uzskaites.
Atvieglota arī kārtība jaunu numurzīmju saņemšanai gadījumā, ja nozaudēta vai nozagta viena no numurzīmēm. "Līdz šim auto bija jāved uz CSDD agregātu numuru salīdzināšanai. Turpmāk tas vairs nebūs vajadzīgs. Īpašnieks iesniegs otru numurzīmi un reģistrācijas apliecību, un viņam iedos jaunus numurus, neprasot agregātu numuru salīdzināšanu un ierašanos ar auto CSDD," skaidro speciāliste.
Atcelts arī aizliegums, kas noteica, ka no ārvalstīm ievestu auto, kas nav vecāks par septiņiem gadiem, 15 dienu laikā aizliegts noņemt no uzskaites un pārdot. "Šobrīd Latvijā ar EUCARIS sistēmas palīdzību jau tiek veikta apmēram 85 procentu no Latvijā ievesto transportlīdzekļu pirmsreģistrācijas pārbaude attiecīgās ārvalsts transportlīdzekļu reģistrā un nav nepieciešams noteikt papildu termiņu," apstiprina I.Nogobode.
Palielinās nodeva
No vienas puses dzīve kļūst vieglāka, taču ar šo gadu autovadītājiem ir arī kāds ne tik tīkams jaunums - tiek palielināta ikgadējā nodeva ar mērķi palielināt valsts autoceļu un pašvaldību ceļu un ielu uzturēšanas finansiālo pamatu. Likumā teikts, ka nodevas ieņēmumi tiek sadalīti šādi: 70 procenti ieskaitīti valsts speciālajā budžetā - Valsts autoceļu fondā un 30 procenti pašvaldību speciālajos budžetos - pašvaldību autoceļu fondos.
Ja līdz šim nodeva vieglajam auto ar pilnu masu līdz 1500 kilogramiem bija jāmaksā apmēram septiņi, tad tagad - 12 lati. No nodevas maksāšanas tiek atbrīvoti pirmās, otrās grupas invalīdi un trešās grupas invalīdi, kam pieder speciāli aprīkotas vadības auto. Transportlīdzekļiem, kas izgatavoti pirms 20 gadiem un agrāk neatkarīgi no masas valsts nodeva - deviņi lati. Par motocikliem, tricikliem un kvadracikliem nodeva ir trīs lati.
Ceļus auditēs
Lai samazinātu satiksmes negadījumu skaitu uz Latvijas autoceļiem, šogad spēkā stājušies noteikumi par ceļu drošības auditu, kas paredz gan ar ielām, gan ceļiem saistīto būvprojektu, gan jau esošo ceļu drošības oficiālu un neatkarīgu pārbaudi. Audits šobrīd uzticēts CSDD. Ceļu auditēšana ir jaunums visā pasaulē, pirmā to uzsāka Anglija. Latvijas auditori ceļu drošības vērtēšanas sistēmu veido, balstoties uz citu valstu pieredzi. Ir paredzēts, ka ar laiku izdos ceļu audita rokasgrāmata, kurā būs analizētas situācijas konkrētos ceļa posmos un izskaidrots, kas jādara satiksmes drošības uzlabošanai.
Valsts autoceļu auditēšana jāuzsāk 2003.gadā. Rīgā jāauditē ielu krustojumi, kur gada laikā notikuši seši satiksmes negadījumi ar cietušajiem vai divi negadījumi ar bojāgājušiem. Valsts nozīmes pilsētās auditam jānodod ielu posmi ar vairāk nekā trīs negadījumiem ar cietušajiem un vienu bojāgājušo, bet citās apdzīvotās vietās attiecīgi divi negadījumi ar cietušajiem un vienu ar bojāgājušajiem.
2002.gadā auditam jānodod valsts galveno autoceļu būvprojekti, kuros ceļu posmu garums pārsniedz divus kilometrus un tāmes vērtība 200 tūkstošus, apdzīvotu vietu maģistrālām ielām jāauditē tie projekti, kuru vērtība pārsniedz 100 tūkstošus latu un ceļu posmu garums divus kilometrus.
"Audits nav policejisks rīkojums, tā ir rekomendācija, kas saskaņota ar ceļa īpašnieka reālajām iespēja," uzsver CSDD Sabiedrisko attiecību daļas vadītājs Jānis Aizpurs.
Transportlīdzekļu ikgadējās nodevas likmes
Vieglie auto, autobusi un kravas auto ar pilnu masu līdz 3500 kilogramiem:
līdz 1500 kilogramiem 12 lati,
no 1501 līdz 1800 kilogramiem 24 lati,
no 1801 līdz 2100 kilogramiem 45 lati,
no 2101 līdz 2600 kilogramiem 54 lati,
no 2601 līdz 3500 kilogramiem 72 lati.
Vieglie auto un autobusi ar pilnu masu virs 3500 kilogramiem:
no 3501 līdz 12 000 kilogramiem 78 lati,
virs 12 000 kilogramiem 102 lati.
Kravas auto ar pilnu masu virs 3500 kilogramiem:
no 3501 līdz 12 000 kilogramiem 102 lati,
no 12 001 līdz 20 000 kilogramiem 150 lati,
no 20 001 līdz 26 00 kilogramiem 200 lati,
no 26 001 līdz 30 000 kilogramiem 300 lati,
virs 30 000 kilogramiem 350 lati.

Citu datumu laikraksti

 • Afiša

  18.janvārī pulksten 23.00 Alūksnē atpūtas klubā "Jolanta" dejas spēlē DJ Juris.18.janvārī pulksten 23.00 Alūksnē atpūtas klubā "Jolanta" dejas spēlē...

 • Ar vitamīniem pretī pavasarim

  Silta vai auksta ziema - aptiekās pircēju gana, jo tas ir gadalaiks, kad ikviens rūpīgāk pievēršas veselībai.Silta vai auksta ziema - aptiekās...

 • Bataljonā sākas “Sporta spēles 2002”

  Ar slēpošanas sacensībām sporta bāzē "Mežinieki" sākušās Alūksnes Mobilo strēlnieku bataljona virsnieku, virsdienestnieku un obligātā militārā...

 • Kokam ļauj dzīvot otru mūžu

  Viktors Černoglazovs ir Latvijas Amatnieku kameras biedrs, kas pērn ieguvis koka virpotāja meistara diplomu. Par sevi viņš saka, ka esot viens no...

 • Visu, ko vēlies sasniegt, dari pats

  "Es sapņoju par lietām, kuras var piepildīties, ja pats to ļoti gribu. Šobrīd mani lielākie sapņi ir pabeigt un izturēt šo spēli. Satikt ģimeni un...

 • Darba devējs atbild par darbiniekiem

  Jau 6. jūlijā pieņēma jauno "Darba aizsardzības likumu", tomēr spēkā tas stājās no šā gada 1. janvāra. Šāds laiks tika dots, lai izdotu Ministra...