Izmanto dažādus risinājumus, lai cīnītos ar nepilngadīgajiem smēķētājiem

Vēl joprojām Alūksnes rajona izglītības iestādēs aktuāla problēma ir skolēnu smēķēšana. Lai arī skolas teritorijā to ir aizliegts darīt, jaunieši atrod veidus, kā noteikumus apiet.

Vēl joprojām Alūksnes rajona izglītības iestādēs aktuāla problēma ir skolēnu smēķēšana. Lai arī skolas teritorijā to ir aizliegts darīt, jaunieši atrod veidus, kā noteikumus apiet. Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolā šogad par noteikumu pārkāpšanu piemēro sabiedriskos darbus.
“Šogad skolas iekšējās kārtības noteikumos ieviesām papildu nosacījumus, nosakot nelielas soda sankcijas - ja ir konstatēta skolēna smēķēšana skolas teritorijā, tad par vienu smēķēšanas reizi ir jānostrādā sabiedriskajos darbos skolas labā viena stunda. Ja audzēknis pieķerts atkārtoti, tad sabiedriskajos darbos jāstrādā divas stundas. Pašlaik bijis viens gadījums, kad skolnieks ir atklāts smēķējot,” stāsta D.Ozoliņa Apes vidusskolas direktore Mirdza Karro.
Viņa norāda, ka skolas dežūrklase un darbinieki cenšas ar fotoaparātu fiksēt brīžus, kad skolēni smēķē. “Citādāk jau to nevar pierādīt. Pašiem audzēkņiem ir vieglāk fiksēt šos mirkļus. Ar skolēniem nemitīgi izveicam pārrunas gan paši, gan aicinām medicīnas darbiniekus, kas stāsta par smēķēšanas kaitīgumu. Manuprāt, šī problēma ir samilzusi ģimenēs, jo cigarešu iegādei taču ir nepieciešama nauda. Smēķēšanas problēma visaktuālākā ir 8. un 9.klasēs. Redzēs, cik efektīga būs mūsu skolas kolektīva izdomātā soda metode - darbs sabiedriskā kārtā. Ja smēķējot audzēkņi pieķerti vairākkārt, tad šīs lietas izskatīšanu nododam Apes pilsētas administratīvajai komisijai, kur viņiem jāierodas kopā ar vecākiem,” saka M.Karro.
Alūksnes pilsētas sabiedriskās kārtības noteikumi nosaka, ka nepilngadīgām personām pilsētas teritorijā ir aizliegts smēķēt. Pašvaldības policijas darbinieki regulāri veic reidus pie pilsētas izglītības iestādēm, jo gan no Alūksnes vidusskolas, gan Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas ir saņēmuši pedagogu sūdzības, ka audzēkņi regulāri smēķē skolas teritorijā.
“Abās skolās par smēķēšanu ir sodīti vairāk nekā desmit audzēkņi. Vairumā gadījumu sodu uzliekam, kad skolēns jau ir saņēmis vienu brīdinājumu par smēķēšanu sabiedriskā vietā,” saka Alūksnes pilsētas pašvaldības policijas priekšnieks Ardis Tomsons.
Viņš norāda, ka nepilngadīgos par smēķēšanu sabiedriskās vietās var administratīvi sodīt ar naudas sodu līdz 10 latiem. “Es saprotu, ka ar soda uzlikšanu nevar jauniešus atradināt no smēķēšanas. Viņiem pašiem ir jāizvērtē tā lietderīgums un sekas veselībai. Problēmas sagādā tas, ka smēķēšanas faktu ir jāpierāda. Tagad ir vērojama situācija - ja izglītības iestādei tuvojas pašvaldības policijas automašīna, tad no kaktiem jaunieši izlido uz visām pusēm,” secina A.Tomsons.
“Bieži dzirdam atrunas - es jau nesmēķēju, mani draugs uzcienāja. Ja tas ir darīts kompānijā, tad diemžēl jaunieši vairs neuztver šo pārkāpumu kā savu atbildību. Ja pārkāpums ir izdarīts, jaunietim kopā ar vecākiem ir jāierodas pašvaldības policijā. Bieži vien vecākiem ir vairāk kauns nekā pašam bērnam,” spriež A.Tomsons.
Arī Liepnas vidusskolas direktors Aivars Delpers atzīst, ka smēķēšana skolā ir aktuāla problēma, ar ko grūti cīnīties. “Ir aizliegums, ka nedrīkst smēķēt skolas teritorijā, bet jaunieši ir atraduši vietu ārpus skolas teritorijas, kur to darīt. Šo problēmu vajadzētu risināt galvenokārt ģimenei, nevis skolai. Pedagoga darbs nav izsekot smēķētājus,” ir pārliecināts A.Delpers.

Citu datumu laikraksti

 • Vēsā rudens vakarā baudīsim karstu saldēdienu!

  Kamēr vēl augļos, ogās un dārzeņos vitamīnu ir papilnam, varam tos izmēģināt un nobaudīt dažādos ēdienos. Pagājušajā sestdienā piedāvājām pagatavot...

 • Nemeklē lielu laimi, bet atrod jaunas pārmaiņas

  Baltijas Tranzītu bankas Alūksnes filiāles direktore Ilze Merga ir kurzemniece, nāk no Kuldīgas. Pirmajā tikšanās reizē ar viņu nekas neliecina par...

 • Labas uzvedības ABC

  Piemērotas frāzes, ko komunikabls estēts var izmantot, aizgājis viesos.Piemērotas frāzes, ko komunikabls estēts var izmantot, aizgājis viesos. -...

 • Rajonā joprojām trūkst zobārstu

  Alūksnes rajonā joprojām aktuāla problēma ir zobārstu trūkums.Alūksnes rajonā joprojām aktuāla problēma ir zobārstu trūkums. Ar “Alūksnes Ziņu”...

 • Finišē kalnu velosipēdisti

  Pie Alūksnes ezera, Tempļakalna pakājē sestdien, 18.oktobrī, uz atklātā Alūksnes rajona čempionāta noslēguma sacensībām pulcējās 66 kalnu...

 • Vai tas ko mainīs?

  Aizliegts auglis vienmēr ir saldāks. Diemžēl tas ir neapgāžams fakts. Jo vairāk tev atkārtos, ka nedrīkst TO un TO, notiek gluži pretēji - roka...