Izņemsim nervu un tīrīsim kanālus

Gadu mijā, kad Latvijā valdīja garās brīvdienas, dežurējošajiem stomatologiem darba bija pilnas rokas, jo zobu sāpes gluži kā likteņa ironija visbiežāk cilvēkus piemeklē vēlās vakara stundās, brīvdienās vai svētku dienās. Regulāri zobārsta apmeklējumi ļauj izvairīties no daudzām nepatīkamām lietām, tostarp zobu sāpēm, labošanas, kanālu tīrīšanas un pat zoba izraušanas.


Ja zobs ir caurs, bet nav sāpīgs, pastāv cerība, ka stomatologa vārdi: «Tīrīsim kanālus», ko medicīniski dēvē par endodontiju, ies secen. Sakņu kanālu ārstēšana ir viena no ārstēšanas metodēm zobārstniecībā, un, visu izdarot precīzi, rezultāts vairumā gadījumu ir labvēlīgs un zobs tiek saglābts.

«Gan jau pāries» – neder
«Ne visos gadījums, kad iesāpas zobs, būs jātīra sakņu kanāli, bet, ja sāpes nerimst jau vairākas dienas un ir stipras, visticamāk, infekcija iekļuvusi dziļi zoba saknē un kanāli būs jātīra,» stāsta stomatoloģe Dace Taube, atgādinot, ka ar zobu sāpēm nedrīkst jokot un cerēt: gan jau pāries.
Tas, ko tautas valodā sauc par nerva izņemšanu, visbiežāk saistīts ar kanālu bojājumu un infekcijas lokalizēšanu. Katra zoba saknē atrodas pa kanālam, priekšzobiem to ir mazāk, bet dzerokļiem sakņu skaits var atšķirties, sasniedzot pat piecus zarus. Savukārt katrā saknē ir pa kanālam, kas pildīts ar pulpu – tā pacientam vairāk pazīstama kā zoba nervs. «Pulpas sastāvā ir ne tikai nervu šķiedras, bet arī saistaudi un sīki asinsvadi. Zobam iekaistot, kanāli jāiztīra un pulpa jāizņem. Ja nav sarežģījumu, sakņu kanālu ārstēšana parasti notiek divos piegājienos,» piebilst stomatoloģe.
Iekaisums ne vienmēr uzreiz sāp. Process norit hroniski un sākotnēji bez simptomiem. Zobs sāk sāpēt, kad mikrobi jau savairojušies un skāruši sakni vai arī, piemēram, pazeminoties cilvēka imunitātei, stresa apstākļos, sasirgstot ar vīrusu. 

Zoba glābiņš
Zoba sakņu kanāla ārstēšana ir neizbēgama, ja pacients vēlas saglābt zobu. «Vienīgā alternatīva ir izraut, kas savukārt vēlāk var izraisīt blakuszobu pārvietošanos, sabīdīšanos vai novirzīšanos rindā un apgrūtināt košļāšanas funkciju,» stāsta Stomatoloģijas institūta stomatoloģe Arta Bandere. Pacients vienmēr saglabā arī tiesības kanālu neārstēt, bet zoba izraušana ir viens no vieglākajiem un ātrākajiem iekaisuma ārstēšanas veidiem.
Ārstēšanas prognoze var atšķirties ne tikai no kanālu ārstēšanas procedūras, bet arī mutes dobuma higiēnas, kvalitatīvas iepriekšējās zobu labošanas. Ja kāds no šiem faktoriem ir nekvalitatīvs, palielinās iekaisuma risks, piebilst A.Bandere.
«Ja jāārstē sakņu kanāli, procedūra parasti notiek vietējā anestēzijā un vairumā gadījumu ir nesāpīga, bet, ja iekaisums ir nopietnāks un zobs sāpējis vairākas dienas, kanāla tīrīšanas laikā var arī izjust diskomfortu. Īpaši, ja pulpa aizgājusi bojā un saknes galā jau ir abscess, tādējādi veidojas tūska. Sastrutojuma dēļ anestēzija līdz iekaisuma vietai var nenokļūt un kanāla tīrīšanas laikā pacients var just nelielas sāpes,» skaidro D.Taube.
Pēc anestēzijas talkā tiek ņemts urbis, lai atvērtu kroņa daļu un iztīrītu zobu no inficētajiem audiem. Sakņu kanālus tīra ar speciālu instrumentu, kas atgādina tievu vīlīti, – tā procesa laikā noārda arī saknes iekšējo slāni. Pēc zoba atvēršanas un pulpas izņemšanas pirmajā reizē kanālos tiks piepildīti medikamenti ar antibakteriāla iedarbību, kas palīdz sadziedēt bojāto vietu, un uzlikta pagaidu plomba. Jau nākamajā vizītē, ja zobs būs vesels, kanāli tiks vēlreiz iztīrīti, izskaloti, sapildīti ar pastāvīgu materiālu un zobs aizplombēts. Zobu nav iespējams glābt, ja iekaisums ir ļoti liels, tas sastrutojis vai no tā maz kas palicis pāri, piebilst stomatoloģe.

Nedzīvs, bet sāpīgs
Pēc nerva izņemšanas zobs kļūst nedzīvs, bet tas nenozīmē, ka nekad mūžā vairs nesāpēs. «Ja reiz saknes galā bija izveidojies iekaisums, tad, iztīrot kanālus, tos sapildot, iekaisums var pilnībā izzust, taču dažkārt tas tur nemanot «iesēžas» un saglabājas, bet nelabvēlīgos apstākļos var akūti uzliesmot un zobs sāpēt. Tad kanāli būs jāārstē atkal. Zobu saknes var būt perfekti taisnas, platiem kanāliem, ko viegli iztīrīt, bet var būt arī izliektas, ar šauriem kanāliem, vairākiem sīkiem blakus kanāliņiem, ko sarežģīti iztīrīt, un infekcija var «iesēsties» tajos,» skaidro D.Taube. Ar nedzīvo zobu iespējams dzīvot, kamēr tas nolietojas.

No balta pelēks
Zobs, kuram izņemts nervs, ar laiku var mainīt krāsas pigmentu. «Ja saknes ir kvalitatīvi iztīrītas, sapildītas, tad krāsu zobam nevajadzētu mainīt. Bet nereti ārsts nevar saskatīt vai tikt klāt, lai iztīrītu sīkos sāna kanāliņus, tur paliek kādas paliekas, un ar laiku tās zobam dod tumšāku pigmentu,» skaidro stomatoloģe.
Ja tomēr zobs pēc kanālu ārstēšanas pārkrāsojies tumšāks, nedzīvu zobu iespējams balināt, īpaši tas ir aktuāls priekšzobiem. Ir situācijas, kad ar laiku nedzīvs zobs kļūst tumšāks, jo pārkrāsojas tā gaišā plomba – tad plomba būtu jāmaina. ◆ 


Šogad vakcinējas vairāk
Gripa ◆ Slimību profilakses un kontroles centra apkopotie dati liecina, ka pagājušā gada septembrī, oktobrī un novembrī salīdzinājumā ar iepriekšējiem četriem gadiem ievērojami palielinājies pret gripu vakcinēto iedzīvotāju skaits. Potēšanās kāpumu iespējams saistīt ar aizvadītās gripas sezonas dramatiskajām sekām, kad no gripas vīrusa izraisītajām komplikācijām nomira 79 cilvēki. Gandrīz visiem bija viena vai vairākas hroniskas saslimšanas vai cits veselības stāvoklis, kas veicina smagu gripas norisi un komplikācijas, piemēram, hroniskas sirds un asinsvadu slimības, cukura diabēts, liekais svars. Neviens no mirušajiem nebija vakcinēts un līdz ar to nebija pasargāts no saslimšanas un smagiem veselības sarežģījumiem.

Mazie pacienti
iedvesmos olimpiešus
Akcija ◆ Četri Latvijas riteņbraucēji - Kārlis Plakans, Kārlis Bardelis, Kaspars Škinčs un Roberts Draugs - apņēmušies ar velosipēdiem doties uz trīs tūkstošus kilometru tālo olimpisko spēļu galvaspilsētu Sočiem, kur norisināsies XXII ziemas olimpiskās spēles. Latvieši Sočos nogādās Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas mazo pacientu zīmējumus un laba vēlējumus mūsu olimpiskajai komandai. Plānots, ka braucienā tiks pavadītas aptuveni 18 dienas un riteņbraucēji Sočos ieradīsies 7. februārī, olimpisko spēļu atklāšanas dienā. Šis brauciens veltīts gan mazo pacientu, gan olimpiešu drosmei un izturībai.

Superlīme sirds audu sastiprināšanai
Zinātne ◆ Līdz šim sirds audu dziedēšanai izmanto tradicionālās šuves un speciālas skavas, taču Hārvarda Universitātes zinātnieki pierādījuši, ka veco tehnoloģiju vietā var nākt jaunas – daudz efektīvākas. Piemēram, medicīniskā līme, ar ko novērst sirds audu traumas, piemēram, pēc infarkta. Jaunā sirds audu līme ultrasarkano staru ietekmē polimerizējās jeb sacietē dažu sekunžu laikā, izveidojot uz sirds muskuļu sieniņām vai asinsvadiem elastīgu, bet drošu ielāpu. Superlīmes pamatā ir vielas, kas atrodamas dažu molusku sugu organismos. Apvienojot šo vielu ar ķīmiskiem elementiem, zinātniekiem izdevies radīt, iespējams, revolūciju sirds medicīnā. Pagaidām ar jauno sirds superlīmi veiksmīgi veikti izmēģinājumi ar cūkām.

Citu datumu laikraksti

 • Sirdsmāsiņa – mīļa kā mamma

  Sirdsmāsiņa – mīļa kā mamma

  Ar svinīgu pieņemšanu pie Valsts prezidenta Andra Bērziņa vakar beidzās akcija “Meklējam sirdsmāsiņu”. Sirdsmāsiņas titulu saņēma 30 bērnu māsas,...

 • Dzejniece apbrīno un krāj pūces

  Dzejniece apbrīno un krāj pūces

  Virešu pagasta novadpētniecības telpās līdz 31.janvārim var apskatīt dzejnieces Kornēlijas Apškrūmas pūču kolekciju. Tajā ir vairāk nekā 200 pūces,...

 • Vista apelsīnu sulā

  Vista apelsīnu sulā

  Nepieciešams: 4 vistas stilbiņi, 4-5 apelsīni, tējkarote ķimeņu, tējkarote sāls, tējkarote olīveļļas. Vistas stilbiņus apsāla, pieliek ķimenes,...

 • Bejā uzbur klēti no jauna

  Bejā uzbur klēti no jauna

  Bejas novadpētniecības centrā beigusies klēts rekonstrukcija, iegūstot skaistu ēku jaunu ekspozīciju veidošanai un esošā krājuma izvietošanai. “Ideja...

 • Gads sola veiksmi zirgiem 3

  Gads sola veiksmi zirgiem

  Zilā koka zirga gads pēc ķīniešu horoskopa sāksies 30.janvārī, taču mēs par jaunu sākumu un ar to saistītajām pārmaiņām domājam un spriežam ierastajā...

 • Banānu kūka

  Banānu kūka

  Vajag: 150 g sviesta, 20 g baltā un 20 g brūnā cukura, 150 g miltu, 20 g mannas, vārītā kondensētā piena bundžu, 3 banānus, 0,5 litrus saldā krējuma,...

 • Iespēja aplūkot bērnu darbus 2

  Iespēja aplūkot bērnu darbus

  Vēl šodien līdz pulksten 18.00 iespējams doties uz Alūksnes mākslas skolas atvērto durvju dienu noslēgumu. Audzēkņu darbu izstāde būs skatāma arī...