Izrādē piepilda senu sapni

Svētdien Alūksnes tautas namā notika Ulda Sedlenieka Alūksnes Tautas teātra “Slieksnis” pirmizrāde iestudējumam “Intervija ar kādu aktrisi”.

Svētdien Alūksnes tautas namā notika Ulda Sedlenieka Alūksnes Tautas teātra "Slieksnis" pirmizrāde iestudējumam "Intervija ar kādu aktrisi". Tajā Maijas Laukmanes dzeju vienotā veselumā sakārtojusi režisore Daiga Bētere, galvenās varones lomā Vera Sedleniece.
"Dzeja ir mana sirdslieta," saka Ulda Sedlenieka Alūksnes Tautas teātra "Slieksnis" aktrise Vera Sedleniece, kuras interpretācijā deklamētie Maijas Laukmanes dzejoļi savijas dziļi personīgā stāstījumā. Monoizrāde dzejas formā V.Sedleniecei bijis ilgi lolots sapnis, kas realitātē īstenojies tikai tagad - brīdī, kad apritējuši jau četri gadu desmiti, kopš viņa darbojas kā amatierteātra aktrise. Apaļā jubileja bijusi arī viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc šī izrāde tapusi, atklāj režisore Daiga Bētere. Zinot V.Sedlenieces kluso vēlēšanos, kuru līdz pat šim brīdim viņai nebija izdevies īstenot, izrāde veidota, atzīmējot dubultus svētkus - mākslinieces apaļo jubileju kā amatierteātru aktrisei, kā arī dzīves lielo jubileju, kas svinēta septembrī. "Parasti lielajiem māksliniekiem ir tā saucamās benefices. Verai apaļā jubileja tuvojās, taču sapratu, ka veidot izrādi, kur viņa būtu viena no daudziem, - tas nebūtu tas, ņemot vērā, ka tie tomēr ir četrdesmit gadi, kas pavadīti, spēlējot amatierteātrī, un domāju, ka viņa arī bija pelnījusi viena pati parādīt, ko spēj izdarīt," saka D.Bētere.
Uz jautājumu, kāpēc izrādes veidošanā izmantota tieši Maijas Laukmanes dzeja, D.Bētere atbild, ka, pārlasot vienu no pēdējām dzejnieces grāmatām, tajā bijis dzejolis, kurš viņu ļoti uzrunājis tieši saistībā ar plānoto monoizrādi. "Šis dzejolis ir iekļauts arī izrādē. Man viņš tīri personīgi saistījās ar Veru un Uldi. Sāku lasīt arī pārējo dzeju un sapratu, ka Maija Laukmane būs īstā izvēle šajā gadījumā - vienkārši teksti likās pieņemami pašai Verai, kā arī atklāja to, ko gribēju pateikt es," apgalvo izrādes režisore. Arī V.Sedleniece atzīst, ka atrast dzeju šāda veida izrādei bijis grūti. "Es visu laiku meklēju dzeju, kura derētu izrādei. Ar Maijas Laukmanes darbiem līdz tam nebiju iepazinusies, taču, kad man to piedāvāja kā vienu variantu, es apskatīju to dzejoļu krājumu un piekritu. Tā nav dzeja, kas būtu ņemta no tādiem augstiem plauktiem, taču sirdij tā man likās ārkārtīgi piemērota," saka V.Sedleniece.
Viņasprāt, M.Laukmanes dzeja ir tāda, kas var piesaistīt jebkuru cilvēku. Katram esot savi prieki, bēdas, ieguvumi vai zaudējumi, un tieši par tiem esot šī dzeja, kā arī izrāde. "Patiesībā šī dzeja ir ļoti intīma. Tā ir vairāk lasāma vienatnē, jo ir dziļi dvēseliska. Tieši šā iemesla dēļ tā ir tik piemērota monoizrādei - šos dzejoļus ir viegli savirknēt vienā veselumā. Ir cilvēki, kas domā: "Nu, kas tad ir dzeja, kas ir dzeja - savirknē vienu dzejoli pie otra, saliek citu aiz cita. Nav interesanti." Bet patiesībā, kad visu saliek notikumu secībā, sanāk vesels stāsts par cilvēka dzīvi. Par to tad arī ir šī izrāde. Par sievietes dzīvi, viņas pārdomām un dzīves gājumu," uzskata V.Sedleniece. Tiesa, D.Bētere atklāj, ka līdz ar šo sievietes dzīves gājuma atspoguļošanu dzejas izrādes veidā nekas nebeigsies. Viņa stāsta, ka šo monoizrādi varētu uzskatīt par pirmo ciklu no kādām citām, daudz lielākām iecerēm. "Skaļi man neko negribas teikt, jo ir grūti prognozēt, vai tas vispār izdosies. Atklāšu tikai to, ka tā saistīta ar lielu tuvojošos jubileju un Ulda Sedlenieka aktieriem," saka viņa.

Citu datumu laikraksti

  • Apmāca konfliktu risināšanā

    E.Glika Alūksnes Valsts ģimnāzija un Alūksnes vidusskola pagājušajā nedēļā piedalījās Bērnu un ģimenes ministrijas rīkotajā konferencē...

  • Sākas pieteikšanās konkursam

    Sākot ar šo nedēļu, Sabiedrības veselības aģentūra aicina 7.-8.klašu skolēnus pieteikt savas klases dalību projektam „Nesmēķējošā klase...

  • Pavāru klase gatavo Mārtiņdienas mielastu

    Mārtiņdiena 10.novembrī iezīmējas ar rudens beigām un ziemas sākumu, bet tradīcijas vēsta, ka šie svētki svinami jau visu nedēļu.Mārtiņdiena...