Izrotā māju un sētu

Piecus gadus alūksnietes Lanas Markus ģimenē, sākoties pirmajai adventei, rotā ne vien mājas  iekštelpas, bet arī pagalmu. Māja Ošu ielā 2 pamanāma jau no tālienes - iebraucot pilsētā no Alūksnes slimnīcas puses, kreisajā pusē redzams skaists, vizuļojošs pagalms.
Šajās mājās katru gadu iegādā kādu jaunu virteni, papildinot rotājumu klāstu. Pagājušajā gadā iegādātas lampiņas, kas uzliktas gar mājas jumtu. Šogad rotājumu klāstam pievienojies Salavecis, kas rāpjas augšup pa šūpolēm. Otro gadu ar lampiņām izgaismota arī pagalmā augošā eglīte. Gaismu virtenes – zaļas, zilas, sarkanas - ap ābelēm dārzā, mirdzošas zvaigznes un burvīgā sniega sega tikai papildina ģimenes pagalma idilli.
Par dekoru uzstādīšanu atbildīgi ģimenes vīrieši - vīrs Ivars un dēls Matīss, taču par mājās iekštelpu rotāšanu gādā visi kopā. Namamāte Lana saka, ka mājas rotāšana ir sava veida tradīcija, kas priecē visu ģimeni un rada svētku sajūtu. Ivars piebilst: “Man gribas, lai ir skaisti, lai pašiem prieks un bērniem patīk. Dēls arī ļoti aktīvi iesaistās pagalma rotāšanā un noformējuma radīšanā.”
Ģimenē uzskata, ka Alūksne ir skaista un izrotāta, taču pārsteidz iedzīvotāju zemā rotāšanas aktivitāte. “Salīdzinājumā ar Smilteni un Valmieru Alūksnē ir maz izrotātu pagalmu,” saka Lana. Ivars pieļauj, ka māju pagalmi ir tumšāki, jo cilvēki vairāk ieslīguši savos darbos. “Ja rotājumus iegādājas pamazām, katru gadu, tad izdevumi nav lieli. Diemžēl daļa cilvēku uzskata: lai pašvaldība greznojas, ko tad mēs te darīsim. Tomēr mēs uzskatām, ka rotāšana un savas apkārtnes izgaismošana vien jau rada priecīgāku skatu uz dzīvi. Tā ir iespēja pasmaidīt, gūt siltumu un prieku!”
Mājās svētku egle jau izrotāta, arī dekori savās vietās. “Katrā adventē cenšamies izcept piparkūkas un dzeram karsto dzērienu. Ziemassvētku vakarā atbrauc tuvākie. Pirmajos Ziemassvētkos dodamies pie maniem vecākiem un gūstam kopības sajūtu,” saka Lana. Ivars piebilst: “Agrāk nebija tādas iespējas un vispār nebija Ziemassvētku, tāpēc prieks, ka varam svinēt un baudīt šos ģimeniskos svētkus. Svētkos vēlam, lai iedzīvotāji vairāk izrotā mājas un kļūst priecīgāki! Šķiet, ka daļa cilvēku ir par daudz sadrūmuši, ielīduši mājās un noslēgušies. Kas nerīko sev svētkus, tiem to arī nav.”

— Teksts un foto: Loreta Jargane

Citu datumu laikraksti

  • Karstais temats

    Alūksnes novadā šobrīd viena no aktuālākajām sarunu tēmām ir par gaidāmo skolu tīkla reformu. Paredzamās izmaiņas ir ļoti skarbas – par to “Alūksnes...

  • Laiks labdarībai

    Svētdien būs pirmā advente, kad sākam gaidīt Ziemassvētkus. Šis parasti ir laiks, kad cilvēki vairāk atver savas sirdis, nododas pārdomām un sniedz...

  • Skolu liktenis vēl nav skaidrs

    Laikraksts “Alūksnes Ziņas” jau rakstīja par Alūksnes novada pašvaldības ziņojumu, kas paredz izmaiņas novada skolām. Nelielā skolēnu skaita dēļ ir...