Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Izskatās kā īsta latvju zeltene

Mati: sniedzas līdz ceļgaliem. Alūksnes sākumskolas 1.b klases skolniece Linda Miķelsone ir neparasti garu un biezu matu īpašniece, viņas mati nedaudz viļņojas.

Mati: sniedzas līdz ceļgaliem
Alūksnes sākumskolas
1.b klases skolniece Linda Miķelsone ir neparasti garu un biezu matu īpašniece, viņas mati nedaudz viļņojas. Izlaisti mati sniedzas līdz pat mazās skaistules ceļgaliem.
Lindas mamma Leontīna Miķelsone stāsta, ka meitenei piedzimstot jau bijuši diezgan gari un melni mati. "Pusgada vecumā jau sējām astītes, lai mati nekristu acīs," atceras Leontīna. Mamma atklāj, ka līdz ar Lindas piedzimšanu viņa pati šķīrusies no gariem matiem. Arī abas Lindas vecmāmiņas ir garu matu īpašnieces. "Varētu teikt, ka tā mums ir ģimenes tradīcija," smej Leontīna.
Viņa stāsta, ka Lindas mati nav griezti no laika gala. Tos tikai divreiz gadā - pavasarī un rudenī - aplīdzina par pāris centimetriem. Linda ir iecienījusi vienu frizieri, kurai ir uzticīga. Frizierei Lindas matu aplīdzināšana ir samērā grūts un atbildīgs darbs, jo katru dienu negadās frizēt tik garu matu īpašnieces.
"Lai friziere tiktu klāt matu galiem un varētu tos aplīdzināt, viņa liek Lindai stāvēt kājās, citādi nav iespējams nolīdzināt," piebilst Leontīna. Mamma ir pateicīga pirmskolas izglītības iestādes audzinātājām un auklītei par sapratni un pacietību, rūpējoties par Lindas matiem, jo Linda reizēm mēdz pateikt: "Neķeries pie darba, kuru nemāki!"
No mammas Lindai ir saglabājušās daudzas un dažādas sprādzes un matu gumijas. "Šobrīd ir grūti nopirkt piemērotas matu sprādzes, jo šķiet, ka tās visas ir domātas plāniem un īsiem matiem, bet Lindas matos tās neturas," ar nožēlu saka Leontīna.
Gariem matiem ir vajadzīga speciāla kopšana. Tomēr Leontīna ir pieradusi un prot rūpēties par meitas skaisto rotu.
"Man patīk viņas garie mati. Es nespēju meitu iedomāties bez garajiem matiem. Protams, ja tie būtu plānāki, nebūtu vērts audzēt, bet biezus žēl griezt nost," norāda meitenes mamma. Viņa atzīst, ka šad un tad ar matiem gadās arī kādas ķibeles - mati spēlējoties kaut kur iesprūst vai aizķeras, vasarā, spēlējoties smilšu kastē, bize velkas pa zemi, tādēļ mati ir biežāk jāmazgā. Peldoties mati vienmēr ir jāsavāc, lai ūdenī nesamirkst, jo tie ilgi žūst. Skolā Lindu parasti rausta aiz bizēm, reizēm bizi piesien pie krēsla, bet meitene atzīst, ka viņai nesāpot. Lindai vienīgajai klasē ir tik gari mati, bet klasesbiedrenes viņu neapskauž, jo redz, ka nav nemaz tik viegli būt tik garu matu īpašniecei. Reizēm gadās arī kāds jokains gadījums. Lindas bizes gals ir redzams arī zem virsjakas. "Visi tad man saka, ka esmu uzaudzējusi astīti," smej Linda.
Nežāvē ar fēnu
Garu matu kopšana prasa ilgāku laiku un lielāku pacietību. "Linda ir ļoti pacietīga. Ja viņa nebūtu pacietīga, diezin vai mati būtu tik gari," saka Leontīna. Rītos Lindai ir jāceļas 10 līdz 15 minūtes ātrāk, lai paspētu pirms skolas sakārtot matus. "Rītos, kad nāk miegs un ķemmējot aizķeras mati, tie sāp visvairāk," smej mamma.
Mazgājot matus, mammai ar meitu ir izdomāta īpaša tehnoloģija. "Kopš dzimšanas matus mazgājam ar "Johnson"s Baby" šampūnu. Esam mēģinājušas arī šo šampūnu ar dažādām piedevām, bet esam secinājušas, ka tas neder. Matus nevar kārtīgi izskalot, tie kļūst nespodri. Arī šampūns "Krja - krja" izrādījās nepiemērots Lindas matiem," stāsta meitenes mamma. Viņa piebilst, ka reizēm izskalo Lindas matus ar nātru un dadžu sakņu novārījumu. Matus viņas parasti mazgā pirms gulētiešanas. "Matus pārliekam pāri gultas galam, bet no rīta tie jau ir sausi," saka Linda. Leontīna paskaidro, ka ar fēnu viņas matus nežāvē, jo uzskata, ka karstais gaiss bojā matus.
Grūti nopirkt cepuri
"No tik gariem matiem ir grūti veidot kādu frizūru. Veidojam copes, matu gali paliek pāri, izskatās, kā mezgls. Lai matus paceltu, izmantojam krāsainus "krabīšus". Uz svētkiem izlaižam. Izlaisti gari mati jau pati par sevi ir frizūra. Kādreiz uztinam uz ruļļiem, ar krāsojošo šampūnu nokrāsojam kādu šķipsnu," stāsta Leontīna. Uz skolu ejot, Lindas matus mamma parasti sapin vienā vai divās bizēs. Vasarā Linda biežāk maina frizūru. Ziemā garo un biezo bižu dēļ Lindai ir grūti nopirkt sev piemērotu cepuri, jo bizes spiež un tās nevar novietot zem cepures. Meitene pati vislabāk jūtas, kad mati ir izlaisti. Vasarā viņas mati kļūst gaišāki, jo saulē izbalē, bet ziemā - tumšāki.
Meitene dejo arī tautiskajās dejās. Ar garajām bizēm viņa izskatās, kā īsta latvju zeltene. Viņas bizes ir līdz svārku malai. Skolā iet Lindai īpaši nepatīk, jo rītos negribas agri mosties, bet vakaros gribas ilgāk palikt nomodā.
Audzēs ilgi
"Esam domājušas arī par piedalīšanos konkursos. Diemžēl mūsu pusē šādi konkursi nenotiek. Tukumā, kur dzīvo mana draudzene, nosaka garāko matu īpašnieku. Būs jāmēģina piedalīties šajā konkursā. Gribas kādreiz uzzināt, cik tad mati ir gari uz pārejo fona," spriež Leontīna.
Jautāta, cik ilgi viņa domā audzēt matus, Linda saka, ka īsti nezinot, bet pagaidām viņa nevēlas nogriezt matus. Arī mamma Leontīna domīgi groza galvu un nezina atbildi uz jautājumu, cik ilgi Linda tos audzēs. "Nāks tīņa vecums, tad skatīsimies, kā meita jutīsies. Gari mati ir ļoti skaisti. Šādā veidā var atšķirties no citiem," ir pārliecināta meitenes mamma.
Kādreiz Lindai patika savi mati, viņa teica - "lieli mati", bet šobrīd tie ir nedaudz apnikuši. Tomēr nogriezt tos viņa neplāno.

Citu datumu laikraksti