Izveido rokrakstu izstādi

Alūksnes zonālajā valsts arhīvā ir apskatāma interesanta un savdabīga izstāde “Rokraksti, rokraksti”. Tajā var vērot glītus un skaistus rokrakstus, gan arī tādus, kurus praktiski nav iespējams izlasīt.

Alūksnes zonālajā valsts arhīvā ir apskatāma interesanta un savdabīga izstāde "Rokraksti, rokraksti". Tajā var vērot glītus un skaistus rokrakstus, gan arī tādus, kurus praktiski nav iespējams izlasīt.
"Arhīvs ir vieta, kur vienkopus var apskatīt tūkstošiem rokrakstu, kādēļ tos neparādīt arī citiem? Arhīva darbinieces, tos lasot, bieži pamana kaut ko savdabīgu, tādēļ radās ideja par šādu izstādi. Tajā apskatāmi ārstu, tiesnešu, skolotāju un citu profesiju pārstāvju rokraksti. Apšaubu, vai paši autori tagad varētu izlasīt to, ko kādreiz rakstījuši, jo vietām uz lapas redzami tikai aplīši un svītriņas. Ir aplūkojami arī pazīstamu novadnieku rokraksti - Ojāra Vācieša, Jāņa Selgas, Viktora Ķirpa, Eduarda Žeidura," stāsta Alūksnes zonālā valsts arhīva dokumentu izmantošanas un saglabāšanas daļas vadītāja Anita Rutka.
Viņa atzīst, ka reizēm kāda rokraksta atšifrēšanā jāsauc palīgā citi arhīva darbinieki. "Ir grūti lasīt rokraksta tekstu krievu valodā, jo šīs valodas burti ir specifiski un, ja vēl rokraksts nav glīts, tad reizēm ir ļoti grūti izlasīt. Ir grūti lasīt arī tiesnešu rakstītos spriedumus, jo tie ir specifiski. Ir kolhozu laikos tapuši protokoli, kas rakstīti skaistā rokrakstā. Arī pašvaldību sekretāru rokraksti ir skaidri un salasāmi," vērtē A.Rutka.
Izstāde "Rokraksti, rokraksti" apskatāma līdz maijam arhīva otrajā stāvā, foajē. Arhīvā vēl ir apskatāma arī izstāde "Ak, mūsu valodiņa!", kurā apkopoti kuriozi izteicieni no dokumentiem. Šī izstāde apskatāma arhīva pirmajā stāvā.

Citu datumu laikraksti

  • Kartupeļu audzētājiem bija grūts gads

    Vidzemes zonas zemnieki aizvadījuši 2004.gadu jau kā pilntiesīgi ES dalībnieki, ir saskārušies ar ES prasībām un solītajiem labumiem.Vidzemes zonas...

  • Aukstais laiks neietekmē skolu apmeklējumu

    9.februārī no rīta gaisa temperatūra daudzviet Alūksnes rajonā bija mīnus 20 grādu un zemāka. Tādā laikā skolēniem, kuriem vēl nav 12 gadu, nav...

  • Evakuē no degošas mājas

    Otrdien, 8.februārī, pulksten 18.25 Alūksnē, Pils ielā 50, pašvaldības divstāvu ēkas bēniņos izcēlās ugunsgrēks. Dega cauruļvadu un griestu...