Uzņēmumi, kuru darbiniekiem nepieciešamas profilaktiskās apskates, sociālās aprūpes centri, pansionāti un pašvaldības, ir galvenie pakalpojuma izmantotāji, liecina mobilā rentgena pirmais darbības gads.
“Pansionātos jau ir pavisam cita darba organizācija, tur var apkalpot arī divreiz vairāk, bet parasti dienas darbs ir piecdesmit cilvēku,” stāsta Tuberkulozes un plaušu slimību valsts aģentūras direktora vietnieks finanšu jautājumos Jānis Gailāns.
Maksa par pakalpojumu ir atkarīga no vairākiem apstākļiem – kāds ir prognozētais cilvēku skaits, cik tālu jābrauc, vai iespējams uz vietas nodrošināt elektropieslēgumu, lai nav jāizmanto automašīnas ģenerators. Vidēji tie ir septiņi astoņi lati. Lētākais izbraukums bijis Rīgā, kur pārbaudīti 50 darbinieki – uzņēmumam tas izmaksājis apmēram 350 latus. Līgums tiek slēgts ar juridisku personu, kas uzņemas izdevumus, parasti cilvēkiem pašiem nav jāmaksā.
“Ja rodas aizdomas, ka ar plaušu veselību kaut kas nav kārtībā, bildes elektroniski tiek nosūtītas speciālistiem, tās tiek aprakstītas, un cilvēks tiek informēts. Cilvēks saņem arī ārsta konsultāciju,” skaidro J.Gailāns.
Kā atzīst Tuberkulozes un plaušu slimību valsts aģentūras direktors Jānis Leimans, projekts ir strādājis labi. Turpmāk jādomā par mobilā rentgena darba intensitātes palielināšanu, jo aparatūras potenciāls ir daudz augstāks. Viena no mērķauditorijām ir pašvaldības, kas šādi varētu nodrošināt bezmaksas plaušu rentgena izmeklējumus sociāli maznodrošinātām iedzīvotāju grupām, kas arī ir viena no riska grupām saslimšanai ar tuberkulozi. Šāds izbraukums uz pagastu, iespējams, sanāk lētāk, nekā vizināt uz rentgena pārbaudi pilsētā pa diviem un trim pašvaldības automašīnā.