Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ja gribat skaistu dzīvžogu

Sākums 1.jūlija numurā Dzīvs žogs, vienalga, ir žogs. Un žogu latvietis vienmēr ir izvietojis kā norobežojošu kunstrukciju.

Sākums 1.jūlija numurā
Dzīvs žogs, vienalga, ir žogs. Un žogu latvietis vienmēr ir izvietojis kā norobežojošu kunstrukciju.
Dzīvžogi var kalpot kā robeža starp ielu un dārzu, starp dārzu un ēkas pamatiem (ja tie nav sevišķi glīti), kā arī - starp lauksaimnieciskās tehnikas braukšanas zonu un daiļdārzu, vai arī kapos norobežojot kapavietas.
Sējeņi neder
Dzīvžogs ir arhitektūra. Ja viena sētas "kolonna" būs sagāzusies uz vienu pusi, bet otra uz citu, tā vairs nebūs arhitektūra. Skaistu kociņu rindu no meža kadiķiem nevar izveidot, jo tie ir sējeņi, kur katrs citādāks. Tāpēc kadiķi ir jāpērk kokaudzētavās, ja gribam izveidot skaistu dzīvžogu. Cita lieta, ja gribam izveidot kadiķu audzi. Tad kadiķi var būt dažādi, kā uz izstādi – cits ar nokareniem zariem, cits ļoti blīvs kā ezītis, cits garš, slaids kā kolonna. Taču neiznāks laba arhitektūra, ja viena kolonna būs šķība, otra resna, trešā tieva. Jāņem vērā arī tas, ka kadiķi jaunā vietā nelabprāt aug. Kadiķim piemīt īpatnība – viņa viena garā sakne "dodas" meklēt labāku vietu. Un, kad to rokam ārā, saknes vietā ir tikai sprungulis, bet barojošā sakne dažkārt ir pat metru tālāk – ej nu satausti. Viņam dabā ir citādāka domāšana nekā kokaudzētavā augušajam, kas ir viegli pārstādāms.
Ietekmē āderes
Āderes nemīl rožu dzimtas krūmi – Kaukāza plūmītes, ērkšķrozītes, rievainā roze un citas rožu šķirnes, kā arī klintenes un vilkābeles. Tomēr uz āderēm šie augi vienīgi sākumā mazliet atpaliek garumā, vēlāk sastīgo un sakuplo pietiekami labi. Daži augi dzīvžogā gan var izkrist, bet pēc tam no blakus krūmu sānu atvasēm aizaug ciet.
Par cirpšanu
Krūmiem jaunie dzinumi ir jāapgriež vismaz divas reizes gadā – pirms Jāņiem un augustā. Ja gribam audzēt dzīvžogu no ogu krūmiem, tad regulāri no krūmu vidus jāizgriež vecie zari, izņemot cirptu ērkšķogu dzīvžogu. Visi krūmi ražo ogas ļoti bagāti līdz pat krūma viducim un neizgāžas, izņemot dažu šķirņu upenes, kas jāpiesien pie stieples vai jāieliek tajās. Upeņu šķirne ‘Titania’ ir ļoti stabila.
Klasisks, mazs žodziņš ēnainā vietā iznāk skaists no bukšiem, tāpat arī no mahonijām. Bukši labi ietur formu, tos vajag tikai nedaudz piecirpt. Mahonija ir plušķaināka, tāpēc to labāk atstāt brīvi augošu.
Cirptā žogā liek tos krūmaugus, kas ļaujas cirpties, kam ir pietiekami skaists lapojums un ziedi nav tik izteikti. Necirptus atstāj tos dzīvžogus, kas greznojas vai nu ar interesantu vainagu vai skaistiem ziediem.
Taču arī necirptos dzīvžogus pēc noziedēšanas vēlams frizēt. Japānas spirejām, kuras plaši izmanto zemajos dzīvžogos, sausais ziedu sēkliņu klājiens gar krūmu augšmalu neizskatīsies krāšņs. Ja, piemēram, Japānas spirejas pēc noziedēšanas nedaudz nocērp, tās nākamā gadā zied bagātāk un interesantāk. Tas pats attiecas uz klinšrozītēm. Svarīgi frizēt ir dzīvžogu krūmus, kam ir dekoratīvs, spilgts lapojums. Piemēram, spilgti dzeltenos krūmus vai balti rožaino gludmalu kārklu šķirni, – tad jaunie dzinumi aug vienādāki un ir spilgtāki.
Krūmiņš jāsāk cirpt, tiklīdz iestādīts, un jānocērp 15 centimetru augstumā no zemes, ja kokaudzētavā tas jau nav izdarīts. Krūmam uzreiz ir jādod ziņa: "Mīļais draugs, tu tiksi cirpts!" Tad tas pieņem zināšanai un saprot: "Esmu nokļuvis vietā kur kaut kādi naidnieki nāk mani apgrauzt", jo dabā krūmi ir pieraduši, ka tos apgrauž meža dzīvnieki. Tāpēc tie pieraduši savu vainagu atjaunot un dod jaunus dzinumus. Ja krūmu negriezīsiet, tas pieņems zināšanai, ka drīkst augt, kā patīk. Ja vēlāk to cirpsiet, krūms būs daudz lielākā stresā, nekā to regulāri piegriežot.
Arī nākamajos divos gados ir jāīsina puse no krūma jaunā pieauguma. Dzīvžogi noteikti jācērp trapeces formā. Krūms dabā parasti izveido puskupolu – lapotne izvietojas pretī saulei, katra lapiņa "pabāž degunu" ārā un ķer saules gaismu. Bet tur, kur saules stari (blīvi cirptā krūmā) klāt netiek, lapas gaismu nedabū un krūms tās nobirdina. Lai visas krūma lapas dabūtu drusciņ sauli, uz leju krūmu cērp platāku, bet uz augšu - šaurāku. Ja krūmu necirpsiet trapeces veidā, bet taisni, vai vēl trakāk – "V" burta formā, - tā apakšdaļai saules gaisma nepiekļūs, lapas un zari nokaltīs un paliks "cepure" krūma augšdaļā.
Siets pret postītājiem
Jebkuru dzīvžogu var ieaudzēt sietā. Tas var noderēt gan dzīvžoga sākumperiodā, kad krūmi vēl mazi, gan vēlāk, ja lietoti mīkstu zarojumu krūmi. Siets pasargās dārzu no klaiņojošiem dzīvniekiem un izbradāšanas. Tas var būt no plastikāta vai rūsējošais siets. Mazam dzīvžogam siets nav vajadzīgs. Ja dzīvžogs ir no skujkokiem, sietam vajadzētu būt zaļam, bet lapkoku dzīvžogam sietu izvēlas pelēku vai brūnganīgu.
Padomi suņumīļiem
Nākas redzēt skujeņu dzīvžogus, kuriem apakšējie zari ir brūni uz mūžīgiem laikiem. Tāpēc, ka tos apčurājuši suņi.
Suņumīļiem iesaku iegādāties "elektrisko ganu" – tas ir labs risinājums dārzā. Mazajā, speciālajā siksniņā, ko apliek sunim ap kaklu, ir ierīkots mazs elektroimpulsu devējs. Zemē jāierok elektriskais vads, kuram tuvojoties, suns sajūt nelielas strāvas sitienu. Suns šo nepatīkamo sajūtu atceras visu turpmāko dzīvi. Bet, ja dzīvžogs jāpasargā no klejojošiem kaimiņu suņiem, ieteicams ap skujeņu žogu apstādīt nelielu ērkšķukrūmu žogu, jo sunim nekādu prieku nesagādā celt kāju pret ērkšķi.
Suns dārzam izdara daudz ļauna. Tāpēc tiem, kuri ir iecerējuši skaistu daiļdārzu un jauku suni, ir jāizvēlas neliels, dekoratīvs sunītis, turklāt kucīte, jo kucītes kāju neceļ, bet pietupjas zālienā. Savukārt, lai zālienu pasargātu no izkritušiem, brūniem pleķiem, kuci var iemācīt iet uz kādu dārza stūri, kur ir speciāli ierīkots grantslaukumiņš. Bet tas jāpaspēj ieskaidrot jau pirmajos suņa dzīves mēnešos.
Vecie dzīvžogi
Vecos, pāraugušos dzīvžogus, kuri sākotnēji nav pareizi griezti un kuriem augšdaļā ir izveidojies "lietussargs" vai "V" burts, bet apakšdaļa ir tukša, vajag nogriezt līdz zemei. Dažos gadījumos, piemēram, Kaukāza plūmēm un vilkābelēm, atstāj 10-15 centimetrus augstus celmus. Sevišķi svarīgi ir nogriezt līdz zemei vecās dzīvžogu sugas, piemēram, klintenes un alpu jāņogas, lai krūmu atbrīvotu no kaitēkļiem un slimībām. Pēc tam zemi uzirdina, izrok gar abām malām tranšeju lāpstas dziļumā un ieber komposta zemi – tādējādi ļauj atjaunoties arī saknēm. Sakņu sistēma krūmiem ir spēcīga, un ātri vien atkal ataugs tīri, jauni dzinumi.
Izvēloties žogu, pirmkārt, jāņem vērā mājas arhitektūra, otrkārt, ielas kopskats. Ja vienam kaimiņam ir divmetrīgs mūris, otram – šķidrais sietiņš, trešajam – kolonādes ar rimbulīšiem, bet ceturtajam – kvadrātiņi ar barokāliem metālkalumiem, kopskats būs kā lupatu deķis.
Kā dekoratīvu elementu žogam varam piestādīt klāt kādu skujeni vai ļaut pārkārties pāri vītenim, kurš katru vakaru "sagaida" pie vārtiņiem. Taču vienīgais veids, kad mākslīgajiem žogiem audzē virsū pinumus, ir stiepļu žogi, kuriem vajadzētu būt zaļā krāsā. Visiem pārējiem blīvajiem vai pusblīvajiem žogiem taisīt blakus dzīvžoga rindu nevajag. Ja gribam žogu skaisti apaudzēt ar krūmiem, – nav vērts likt koka vai metāla žogu. Var iztikt tikai ar zaļo dzīvžogu. Atšķirība būs vienīgi tā – vai izvēlēsimies sienu no mākslīga vai dabīga, dzīva materiāla.

Citu datumu laikraksti

 • Saullēkta krāsās

  Vietām koši zaļa lapotne, citur sudrabaina un pelēcīga, citur tumši zaļa vai jau dzeltēt sākusi.3. Vietām koši zaļa lapotne, citur sudrabaina un...

 • Piedāvā dažādus kultūras pasākumus

  Apes pilsētai - 75. 23. un 24.augustā - Apes pilsētas 75 gadu jubilejas pasākumi.Apes pilsētai - 75 23. un 24.augustā - Apes pilsētas 75 gadu...

 • Armijas formas tērpā prot saglabāt sievišķību

  Alūksniete Dzintra Andrejeva sevi raksturo kā cilvēku, kam vienmēr vajagot darboties un kam piemīt neizsīkstoša enerģija. Viņai vienmēr gribas...

 • Laika ziņas

  Šodien īslaicīgs lietus, pērkona negaiss. Dienvidrietumu, dienvidu vējš 5 - 10 m/s. Gaisa temperatūra naktī no +8 līdz +13, dienā no +20 līdz +25....

 • Saullēkta krāsās

  Viņš ļoti labi zināja, ka sievu kaitināja Normunda nesaprotamie joki, brīžiem sarkasms un cinisms. Nē, tam nu gan viņa neļausies! Vienkārši- jāprot...

 • Digitālie prieki un rūpes

  Divdesmit pirmais gadsimts Latvijā ienācis ar vispārēju digitalizācijas zīmi. Digitālās fotokameras, videokameras, mūzikas atskaņotāji un cita...

 • Lauku darbi

  12. augusts. Ar ceru dalīšanu pavairo ziemcietes - peonijas, astilbes, īrisus.12. augusts. Ar ceru dalīšanu pavairo ziemcietes - peonijas, astilbes,...

 • ES atbalsta «ābece» un «aritmētika»

  Latvijas lauku attīstības galvenais mērķis ir konkurētspējīgas lauksaimniecības, spēcīgi attīstītu lauku, daudzveidīgi bagātas un ilgtspējīgas lauku...

 • Jūlijā eiroatbalstītāju skaits samazinās

  Firmas «Latvijas fakti» nesen veiktās aptaujas dati liecina, ka pēc pēdējos mēnešos reģistrētā stabilā pilsoņu atbalsta paaugstinājuma Latvijas...