Ja vēlas, tad izdara par katru cenu

Trapenes pamatskolas direktoram Aivaram Maltavniekam līdz šim dzīvē tā iznācis, ka darbu katrā mācību iestādē mainījis ik pēc pieciem gadiem.

Trapenes pamatskolas direktoram Aivaram Maltavniekam līdz šim dzīvē tā iznācis, ka darbu katrā mācību iestādē mainījis ik pēc pieciem gadiem. Psihologa ieteikumu par darba maiņu ik pēc pieciem gadiem, lai neiesūnotu un attīstītos, viņš dzirdējis arī kursos. Bet ne jau tāpēc Aivara Maltavnieka dzīvē ik pa laikam notiek pārmaiņas.
Direktora amatā viņš ir vairāk nekā desmit gadus kopš 25 gadu vecuma - vispirms Lejasciema vidusskolā, pēc tam - Sikšņu pamatskolā, bet šis mācību gads ir pirmais Trapenes pamatskolas direktora amatā.
Trapenes pamatskolā pats savulaik bijis audzēknis, tāpēc kādreizējie skolotāji tagad ir kolēģi. Viņam esot grūti pateikt, vai senā pazīšanās palīdz, vai gluži otrādi - traucē. "No sākuma viņi varbūt no manis bijās, taču tagad esam sastrādājušies un atraduši kopīgu valodu. Es neesmu despots, protu viņus uzklausīt," laikrakstam stāsta Aivars Maltavnieks. Vairs nemēro attālumus
Ar pedagoģiju saistīts kopš 1986.gada, kad absolvējis toreizējo Daugavpils Pedagoģisko institūtu. Pēc specialitātes - fiziķis - matemātiķis. Patlaban raksta maģistra darbu par kultūrvidi laukos un mazo lauku skolu attīstības perspektīvu, kas viņu interesē. "Varbūt toreiz sistēma bija pareizāka, ka valsts atvēlētā nauda izglītošanai bija jāatstrādā. Pēc sadales es nokļuvu Lejasciemā, kur sāku strādāt par skolotāju," atceras A.Maltavnieks. Izvēles varianti gan bijuši vairāki, varējis doties uz Tukuma rajonu, jo sieva Ineta nāk no tās puses, taču pēdējā mirklī Maltavnieku ģimene izlēmusi doties tuvāk Aivara tēva mājām Trapenē.
Viņam, protams, esot bijis žēl iet projām no katras iepriekšējās skolas, kur ieguldīts liels darbs. Joprojām esot smeldzīgi, ka nācies šķirties no Sikšņu pamatskolas kolektīva, kas ir saliedēts un spēcīgs. "Tur visādi gāja. Bija grūti. Jo grūtāk klājās, jo vairāk žēl. Tāpēc ilgi svārstījos par iespēju strādāt Trapenē. Ir taču tāds teiciens, ka pravieti savā zemē neatzīst. Tomēr tagad ir vieglāk, jo vairs nav jāmēro attālums no darba līdz mājām, ceļā pavadot daudz laika."
Ģimenei ir atspaids
Tad, kad deviņdesmito gadu sākumā mainījās iekārtas, paralēli nodibinājis zemnieku saimniecību. Skolotājiem tolaik bijušas mazas algas, taču arī saimniekošana nav nesusi cerētos rezultātus. Lai būtu tuvāk mājām, izmēģinājis spēkus strādāt policijā un arī celtniecībā.
Skolas direktors savā saimniecībā divos hektāros audzē upenes, bet vienu hektāru aizņem zemenes. "Es to nevaru saukt par hobiju, kur es ielieku sirdi un dvēseli. Ģimenei tas ir neliels atspaids un vasarā ir ar ko nodarboties. Vienu gadu saimniekošana izdodas labāk, citu gadu - ne," spriež A.Maltavnieks. Viņš ir pārliecināts, ka darbs saimniecībā īpaši lielas zināšanas neprasa. Aivars iestājies Augkopības asociācijā, apmeklē dažādus seminārus. Netrūkstot ideju, kā šajā virzienā darboties turpmāk.
Ātro ideju piekritējs
Aivars uzskata, ka viņam ātrās, oriģinālās idejas īstenojas, ir reizes, kad lēmumu pieņemšanā nedrīkst vilcināties. Citādāk esot ar ilgtermiņa projektiem, piemēram, mājas sakopšanu un remontu, kurā nākas ieguldīt lielus līdzekļus. Būvniecības un galdniecības darbus mājās galvenokārt veicot pats. Kopš tā laika, kad sācis strādāt Sikšņu pamatskolā, var tam veltīt vairāk laika.
"Dzīve tā iegrozījusies, ka sieva un bērni vairāk dzīvo Lejasciemā, kur mums ir dzīvoklis, bet nedēļas nogalēs brauc uz Trapeni. Dzīvesbiedre māca mūziku skolēniem Trapenē un Lejasciemā." Sākotnēji viņš nemaz neesot vēlējies kļūt par pedagogu. Vēlējies mācīties Tehniskajā universitātē, elektrība, bet 10.klasē sapņojis, ka būs militārists.
Nav burta kalps
Tad, kad pēc pārtraukuma atgriezies izglītības sistēmā, juties kā zivs ūdenī. Darbs nav bijis svešs. "Strādāt nav viegli. Tad, kad sāku strādāt Lejasciemā, bija juku laiks. Tomēr direktors varēja uzdrīkstēties. Skolā ienāca demokrātija. Pa šo laiku daudz kas ir mainījies, tik daudz jauni likumi pieņemti. Tagad būtu sarežģītāk atsākt darbu skolā," spriež viņš.
Vadot skolas kolektīvu, viņš necenšas būt burta kalps. Ja cilvēks vienu reizi kaut ko neizdara, tad A.Maltavnieks nerājot. Ja tas notiek atkārtoti, tad ir dusmīgs. Spējīgs uz kardinālu rīcību, ja stipri nokaitina - rīcība ir bezatbildīga.
"Es nejūtu īpašu atšķirību, vai nākas vadīt sieviešu vai vīriešu kolektīvu. Drīzāk nereti kolektīvos notiek paaudžu noslāņošanās. Protams, ar vienaudžiem ir vieglāk strādāt, arī ar tādiem, kas klātienē mācījušies augstskolā. Klātienes studentu es nekad nemainītu pret neklātnieku," spriež A.Maltavnieks.
Interešu ir daudz
Par Aivaru var teikt, ka viņš ir cilvēks ar daudzpusīgām interesēm un visu ko prot. Darbīgs un enerģisks. Arī skolas laikā bijis noslogots, jo paralēli mācījies mūzikas skolā un spēlējis orķestrī. Brīvā laika praktiski neesot bijis vairāk kā tagad. Atšķirība, ka tagad to varot pats plānot. Toties novērojis, ka tas skrien aizvien ātrāk. "Es to plānoju gan lielākā mērogā, gan mazākā - pa nedēļām. Pagaidām pat varu nepierakstīt," saka A.Maltavnieks.
Par hobiju sauc muzicēšanu dažādos pasākumos. Viņš savulaik mūzikas skolā mācījies spēlēt trombonu, bet tagad aizrāvies ar ģitārspēli. Nu jau labu laiku trombons neesot kustināts. Arī tēvs un vectēvs kādreiz muzicējuši. "Ar tēvu kopā netikām spēlējuši, lai gan viņam bija ģimenes kapela. Mums jau arī ir ģimenes ansamblis, kurā spēlē sieva Ineta un meitas Zane (1.kursa studente) un piektklasniece Evelīna," skaidro Aivars. Dēlu - astotklasnieku Rūdolfu - mūzika īpaši neinteresē, viņš aizraujas ar tehniku un šajā jomā palīdz tad, kad notiek uzstāšanās.
Neiekrīt vienā vietā
Aivaram ir svarīgi, lai viņš nejustos piesiets vienā konkrētā vietā. Nestrādātu vienmuļu darbu. Tas tracina visvairāk. "Esmu sabiedrisks. Man vajag būt cilvēkos," saka viņš. Viņš nevarētu iztikt bez draugiem. Draugu pulkā visbiežāk rodas labas idejas. "Neko jaunu jau pats nevar izdomāt. Idejas rodas, paskatoties, kā dara viens, otrs vai trešais, pieliekot klāt savu izdomu," saka viņš.
Pēc rakstura neesot tik gluds, tas esot, kā saka, smags. Reālists, kas prot turēties pie zemes. Pēc horoskopa - Auns, kas atbilstot viņa būtībai. "Reizēm varbūt vajadzētu nogaidīt, bet es skrienu ar galvu sienā. Man to vajag par katru cenu," atzīst viņš.

Citu datumu laikraksti

 • Jāiesniedz gada ienākumu deklarācija

  Pamatojoties uz LR likumu “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” fiziskajām personām, kuras taksācijas gada laikā guvušas ienākumus no saimnieciskās vai...

 • Nodokļu parāds jānomaksā laikus

  Viens no valsts funkcionēšanas priekšnosacījumiem ir sekmīga nodokļu administrēšana. Nodokļu administrēšana un iekasēšana ietver sevī arī parādu...

 • Pagastā nodeg dzīvojamā māja

  Jaunalūksnes pagasta apdzīvotā vietā Tereški vakarrīt pulksten 4.56 dega vienstāva dzīvojamā māja “Miezāji”. Ugunsgrēkā cietusi 72 gadus veca...

 • Komunisma rēgs turpina klīst pa Latviju

  Šobrīd Latvijas valstī darbojas mazākuma valdība. Jau pirmajās tās darbības dienās novērojam interesantus notikumus. Izrādās, ka Latvijai joprojām ir...

 • Novada “Zvirbulis” - Madara Boka

  Alūksnes, Balvu, Gulbenes un Madonas rajona 24 labākie daiļrunātāji tikās Austrumvidzemes zonas konkursā “Zvirbulis”, kas notika Alūksnē.Alūksnes,...

 • Olimpiādei veidos rajona komandu

  Alūksnes rajona padomē ceturtdien paredzēta saruna par pārstāvniecību Latvijas olimpiādē, kas no 2. līdz 4.jūlijam notiks Ventspilī. Uz to aicināti...

 • “Baltā puķe” pulcē ilzenietes

  Ilzenes pagasta dāmu kluba “Baltā puķe” dalībnieces nākamajā nedēļā dosies uz Valmieras Drāmas teātri vērot izrādi “Sādžu dakteris”.Ilzenes pagasta...

 • Luterāņu draudze Apē vēlas celt baznīcu

  Aprīlī apritēs desmit gadi, kopš Apē darbojas evaņģēliski luteriskā draudze. Kopīgi nolemts, ka jubileju draudze plašāk atzīmēs vasarā, kad paredzēts...

 • Aicina nodot kaitīgos medikamentus

  Pēdējo dienu laikā ir konstatēti jauni saslimšanas gadījumi, ko izraisījusi Baltkrievijā ražotā medikamenta “Askofēns P” sērijas 010104 lietošana....