Jābūt iedvesmai, lai kaut ko paveiktu

Katrs cilvēks ir kā milzīga dārgumu lāde, kurā katru gadu tiek iebērta jauna riekšava dzīves gudrības, kurā dalīties, ar ko lepoties.

Katrs cilvēks ir kā milzīga dārgumu lāde, kurā katru gadu tiek iebērta jauna riekšava dzīves gudrības, kurā dalīties, ar ko lepoties. Apenietes Ilzes Jankas dzīvesgudrību lādē 1.jūlijā iebira 60. riekšava.
Atceroties bērnību un jaunības dienas, I.Janka domīgi lūkojas tālumā. Šķiet, viņa ir atgriezusies tajās senajās dienās.
Mācījās krievu valodā
I.Janka ir dzimusi 1944.gada 1.jūlijā Valmierā. "Kad man bija nedaudz vairāk par trīs gadiem, mammu ielika cietumā. Viņa nevarēja nomaksāt nodokļus par saimniecību. Mani savā apgādībā paņēma krustmāte," atceras Ilze.
Pēc tam nāca izsūtījumu laiks. Mazo Ilzi izsūtīja uz Habarovskas apgabalu. Tur viņa dzīvoja svešā ģimenē, līdz izdevās atgriezties dzimtajā Latvijā.
"Izsūtījumā pabeidzu četras klases. Lai gan klasē lielākoties bijām latviešu bērni, mēs mācījāmies krievu valodā. Vēlāk atgriežoties dzimtenē, turpināju mācīties latviešu skolā. Sākotnēji man gāja grūti, es runāju kļūdaini, tomēr ātri vien atkal sāku brīvi runāt latviski. Tā taču ir mana dzimtā valoda," stāsta sieviete, piebilstot, ka viņa nespēj saprast tos cilvēkus, kas Latvijā nodzīvojuši visu mūžu, bet tā arī nav spējuši iemācīties valsts valodu. Ļāva rīkoties
Pēc skolas absolvēšanas I.Janka turpināja mācības Smiltenes tehnikumā. Viņa apguva zootehniķes specialitāti.
"Pēc tehnikuma mani norīkoja strādāt uz Api. Te aizritēja viss mans mūžs," stāsta Ilze, kura visu laiku strādāja par kolhoza galveno zootehniķi. Viņas pārziņā bija lopkopības vadīšana kolhozā "Padomju dzimtene".
"Reizēm šķita, ka darbs ir grūts un es nespēšu to padarīt, bet pārvarēju grūtumu, un viss bija kārtībā. Liela nozīme, protams, bija arī cilvēkiem, ar ko kopā strādāju," vērtē kādreizējā zootehniķe, sakot, ka visi viņas darbabiedri bija sirsnīgi, labestīgi, vienkārši un strādīgi ļaudis, ar kuriem bija viegli strādāt kopā.
"Kad sāku strādāt, priekšnieks man ļāva rīkoties pēc saviem ieskatiem. Bija jau, protams, jaunam cilvēkam grūti atrast pareizo pieeju, bet tā bija laba pieredze, kas noderēja turpmākajos darba gados," spriež sieviete.
Daudz jāmācās
Sākot strādāt Apē, I.Janka iepazinās arī ar savu nākamo vīru Adoni. Ilzei kā galvenajai zootehniķei bija jāpārrauga visu kolhoza fermu darbība. Adonis savukārt bija kolhoza šoferis. Veicot darba pienākumus, viņi iepazinušies un uzsākuši kopīgas dzīves gaitas. Viņu ģimenē dzimuši divi bērni - meita un dēls.
"Bērniem ir desmit gadu starpība. Tas tādēļ, ka mācījos Jelgavas Lauksaimniecības akadēmijā," skaidro Ilze. Viņa stāsta, ka uzreiz pēc tehnikuma absolvēšanas viņa nav domājusi studēt, bet vēlāk sapratusi, ka akadēmijā gūtās zināšanas varētu noderēt.
"Es it nemaz nenožēloju tos piecus studiju gadus, ko pavadīju akadēmijā. Lai gan studēt vajadzēja sešus gadus, cītīgi mācoties, visu varēja apgūt piecos gados," stāsta sieviete.
Viņa atklāj, ka jāmācās bijis daudz, tomēr viņas kurss bija tāds, kurš vienmēr turējās kopā un neļāva kādam atpalikt. Šajā laikā viņai daudz palīdzēja mamma.
Brauc lēnām
Ilze stāsta, ka dzīvē viņai lielākoties blakus bijuši izpalīdzīgi un labi cilvēki.
"Kamēr strādāju, to tā neizjutu, bet šobrīd, pārdomājot dzīvi, saprotu, cik tas ir bijis nozīmīgi," secina I.Janka. Viņa saka, ka viņai paticis strādāt ar cilvēkiem. "Es biju sabiedriska, man patika atrasties cilvēkos. Arī tagad man nepatīk būt vienai," atklāj kādreizējā zootehniķe.
Lai arī Ilze profesijā nestrādā no 1995.gada, darba gados gūto pieredzi viņa izmanto, saimniekojot savā nelielajā saimniecībā. "Uz saimniecību, kura atrodas trīs kilometrus no mājām, dodos ar savu daudz pieredzējušo žiguli," stāsta sieviete.
Izrādās - Ilzes autovadītājas stāžs ir vairāk nekā 20 gadi. "Es nevarētu iztikt bez automašīnas. Tā man šobrīd ir dzīves nepieciešamība," apgalvo autovadītāja. Viņa saka, ka ir prātīga braucēja.
"Es nesteidzos, braucu lēnām, bet man patīk braukt," atzīst I.Janka. Viņa atceras, kā kādreiz visa ģimene ar žiguli devās ekskursijās pa visu Latviju. Viņi ir apceļojuši arī Lietuvu un Igauniju. Daudzās vietās Ilze pabijusi, braucot ekskursijās no darbavietas. Par šiem braucieniem tagad atgādina neskaitāmas fotogrāfijas, kuras sieviete bieži vien pārcilā.
Tiksies jubilejā
Pēdējā laikā Ilzes aizraušanās ir dārzs. Jūtams, ka sieviete strādā ar lielu atdevi. Droši vien mīlestību sajūt arī augi. I.Janka apgalvo, ka, lai paveiktu kaut ko labu, vienmēr jābūt iedvesmai.
Pa vasaru pie vecmammas ciemojas arī divus gadus vecā mazmeita un četrus gadus vecais mazdēls. "Lai arī mazus bērnus nav viegli auklēt, man ir interesanti. Es atceros jaunības dienas, kad mani bērni vēl bija mazi," saka vecmamma.
Viņa mīl mazbērnus un lutina viņus, gatavojot dažādus gardumus. Ilzei patīk gatavot ēst. "Man patīk izdomāt dažādas interesantas receptes. Bieži vien eksperimentēju arī ar žurnālos un televīzijā redzētajām receptēm," saka I.Janka. Svētku mielasts jāgatavo arī rītdienas svinībām, kad Ilzi jubilejā nāks sveikt kādreizējie darbabiedri. "Mēs tiekamies visās jubilejās. Tagad ir tik patīkami satikties un atcerēties sen aizmirstus notikumus," atzīst jubilāre.

Citu datumu laikraksti

 • Skolēni sakopj pagasta teritoriju

  Ziemeru pamatskolas rīkotajā vasaras darba un atpūtas nometnē “Vasara, cik jauki tas!” 40 bērni ne tikai sakopa Ziemeru pašvaldības teritoriju, bet...

 • Bērni ar īpašām vajadzībām rīko popielu

  Bērni ar īpašām vajadzībām no Alūksnes rajona desmit dienas pavadīja interesantā un atraktīvā nometnē “Saulessvece 2004”, ko organizēja Latvijas...

 • Brīvdienas un vēlme strādāt

  Šis gads ar brīvdienām neskopojas, teju visu pagājušo nedēļu liela daļa sabiedrības varēja nodoties vasarīgām baudām.Šis gads ar brīvdienām...

 • Svinēs dižvītola simtgadi

  Apenieši: jūtas atbildīgi par koka likteni. Pirmo reizi nākamnedēļ Apē rīkos Dižvītola svētkus, lai atzīmētu Dzenīšu dižvītola 100 gadu...

 • Baronu dzimtas pārstāve interesējas par senčiem

  Alūksnes Jauno pili un parku, kas kādreiz bijis baronu Fītinghofu īpašums, apmeklēja Kristina Sibilla Johanna Dīringa (dzimusi Fītinghofa). Viņas...

 • Sāksies pagastu konkurss

  No 1.jūlija sāksies konkurss “Sakoptākais Alūksnes rajona pagasts 2004”, kura nolikumu apstiprināja Alūksnes rajona padomes jūnija sēdē.No 1.jūlija...

 • Latvijas premjeram daudz darba

  Uzticības balsojums valdībai Saeimā pierādīja, ka valdošā politisko partiju koalīcija šobrīd ir imūna pret “Jaunā laika” un “Tēvzemei un...

 • Bibliotēka saņem jaunas grāmatas

  Kultūrkapitāla fonds ir atbalstījis divus Veclaicenes bibliotēkas projektus, kas paredz iegādāties jaunas grāmatas.Kultūrkapitāla fonds ir...

 • Dārznieka jāņuzāles ir rododendri

  Alūksnietis Jānis Mukstiņš gandrīz pusi no dzīves gadiem audzē rododendrus.Alūksnietis Jānis Mukstiņš gandrīz pusi no dzīves gadiem audzē...