Jāgatavojas apkures sezonai

Lai samazinātu apkures problēmu radīto ugunsgrēku skaitu un mazinātu to traģiskās sekas, pirms apkures sezonas, kas sākas no 1.novembra, ir jāveic dūmvadu tīrīšana, atgādina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Alūksnes daļas komandieris pulkvežleitnants Gints Ilva. Savukārt ilgdedzes cietā kurināmā apkures ierīces ir jātīra pirms apkures sezonas un vienu reizi apkures sezonā, kas ilgst līdz nākamā gada martam.

Ugunsgrēka iemesls - apkure
“Katru gadu desmitā daļa ugunsgrēku izceļas tieši apkures problēmu dēļ. Apkopotie statistikas dati par pēdējiem gadiem liecina, ka ar apkures problēmām saistīto ugunsgrēku skaits būtiski nemainās. 2012. un 2014.gadā reģistrēts lielākais apkures problēmu izraisīts ugunsgrēku skaits, bet 2015., 2016.gadā un šī gada sākumā – salīdzinoši mazāk. Apmēram 16% no visiem izsaukumiem ir bijuši saistīti ar apkures ierīču, dūmvadu drošības noteikumu neievērošanu. Valstī katru gadu ugunsdzēsēji glābēji dzēš vairāk nekā 500 ugunsgrēkus, kuros netīrītu skursteņu dēļ deg sodrēji. Alūksnes glābēji ugunsdzēsēji šogad jau devušies dzēst 12 šādus ugunsgrēkus, bet 6 ugunsgrēki izcēlušies apkures iekārtu dēļ,” stāsta G.Ilva.
Alūksnes ugunsdzēsēji glābēji šogad līdz oktobra vidum kopumā devušies dzēst 59 ugunsgrēkus. Diemžēl ugunsgrēkos šogad gājuši bojā trīs cilvēki. “Ugunsnelaimes lielākoties notiek, neuzmanīgi rīkojoties ar uguni, vai elektroinstalāciju īssavienojumu dēļ,” saka G.Ilva.

Pārkāpj noteikumus
Analizējot ugunsgrēku izcelšanās iemeslus, ugunsdzēsēji konstatējuši normatīvo aktu prasību pārkāpumus, kas ir saistīti ar apkures iekārtām un dūmvadiem. “Tās ir nepareizi mūrētas krāsnis vai samontētas kamīnu konstrukcijas, arī nepareiza dūmvadu izbūve, kas ir aktuāla problēma daudzdzīvokļu mājās. Bieži cilvēki padomju laikā celtajās daudzdzīvokļu mājās paši izbūvē krāsnis un pieslēdz dūmvadu pie ventilācijas, ko ir kategoriski aizliegts darīt. Ventilācijas kanāli nav paredzēti dūmu izvadīšanai. Šo problēmu esmu novērojis arī Alūksnes novadā. Ko darīt? Vispirms būvvaldē jāizņem būvatļauja par dzīvokļa rekonstrukciju, jāizstrādā tehniskais vai skiču projekts, jāsaskaņo ar būvvaldi. Tikai tad, kad ir izstrādāts attiecīgs projekts, var uzsākt ko darīt. Ir pieļaujams, ka dūmvadu izbūvē ēkas iekšpusē un ārpusē atbilstoši ugunsdrošības un būvnormatīvu prasībām ar ugunsdrošiem materiāliem,” norāda G.Ilva.

Nepārkurināt krāsni
Aukstā laikā ugunsgrēku izcelšanās iemesls ir arī apkures ierīču pārkurināšana. “Sākoties aukstam laikam, visi grib sildīties un tik met malku krāsniņā un pārkurina. Taču katrai apkures ierīcei ir noteikti parametri, cik daudz var siltuma dot. Vēl viena problēma – neatbilstoša kurināmā vai tam neparedzētu viegli uzliesmojošu šķidrumu izmantošana apkures iekārtas iekurināšanai,” stāsta G.Ilva.
Viņš arī atgādina, ka nevajadzētu uz apkures ierīcēm, krāsnīm un plītīm, novietot degtspējīgus materiālus – piemēram, likt žāvēt malku. Jāseko līdzi, lai krāsns durtiņas būtu tehniskā kārtībā un pašas no sevis nevirinātos. “Daži jautā, kādēļ jābalsina dūmvadi. Ne jau tikai skaistumam, bet lai redzētu, kur dūmvadā rodas plaisas,” saka G.Ilva. Viņš aicina apkures sezonai gatavoties laikus. “Nav tā, ka ziemas sezonas sākšanos ugunsdzēsēj gaida ar bažām, taču saprotam, ka vairāk izbraukumu būs. To varētu nebūt, ja cilvēki gatavotos ziemai un sekotu līdzi saviem īpašumiem. Nelaimju būtu mazāk. Iztīrot apkures iekārtas, sakopjot un varbūt arī saremontējot, ugunsgrēku būtu krietni mazāk,” skaidro G.Ilva.

Apseko daudzdzīvokļu ēkas
Šoruden VUGD visā valstī apsekoja daudzdzīvokļu mājas, lai pārbaudītu ugunsdrošības prasību ievērošanu. Alūksnes pilsētā apsekoja piecas mājas. “Pārbaudījām koplietošanas telpas: pagrabus, kāpņu telpas, bēniņus. Privātajos dzīvokļos negājām. Pārkāpumus nekonstatējām nevienā mājā - zibensaizsardzība bija uz visām mājām, elektroinstalāciju mērījumi veikti, degošu materiālu koplietošanas evakuācijas ceļos nebija. Tikai vienā mājā pagrabā bija sakrauti dēļi,” stāsta G.Ilva. Apsekojot mājas, VUGD pārbaudījis, cik viegli ugunsdzēsēju mašīna var piekļūt pie daudzdzīvokļu ēkām. “Problēmu, ka pie kādas ēkas nevarētu nokļūt ugunsdzēsēju mašīna, nekonstatējām. Jāteic gan, ka pārbaudījām dienas laikā, kad daļa iedzīvotāju ir darbā un viņu automašīnu nav uz ielas vai pagalmos. Līdz šim, izbraucot uz notikuma vietu, Alūksnē neesam saskārušies ar piebraukšanas problēmām. Vienmēr esam visur tikuši,” stāsta G.Ilva.

Vai uzstādīt dūmu detektoru?
Lai nelaimes nenotiku, sākot ar 2020.gadu, obligāta prasība daudzdzīvokļu mājās dzīvojošajiem būs dūmu detektors. “Lēts vai dārgs, tam nav nozīmes, galvenais, lai tas pildītu savu funkciju. Vai uzticēties Ķīnas ražojumiem, ir katra paša ziņā. Dūmu detektors vispirms vajadzīgs savai drošībai, lai tas ziņotu par piedūmojumu telpās. Esmu dzirdējis detektoru brīdinošo signālu – troksnis ir liels un pamodinās ne vien dzīvoklī dzīvojošos, bet arī kaimiņus, un tas ir labi – ja saimnieka nav mājās, par nelaimi zinās kaimiņi. Sliktāk no tā nevienam nebūs, tādēļ iesaku visiem, ne tikai dzīvokļu, bet arī privātmāju īpašniekiem, uzstādīt detektorus. Vienīgais mans ieteikums būtu detektoru neizvietot virtuvē virs plīts, labāk, piemēram, koridorā. Sargāsim paši sevi!” teic G.Ilva.

— Agita Bērziņa

Citu datumu laikraksti

 • “Pienenītē” daudz jaunumu

  “Pienenītē” daudz jaunumu

  Alūksnes pirmsskolas izglītības iestādē “Pienenīte” jaunais mācību gads sācies ļoti darbīgi un radoši – tapušas ziedu un dārzeņu kompozīcijas,...

 • Kopīgi atzīmēs senioru dienu

  Alūksnes pensionāru biedrība “Sudrabs” sadarbībā ar Alūksnes novada pašvaldību sestdien, 30.septembrī rīko svinīgu pasākumu par godu Starptautiskajai...

 • Izglītot – skolotāju Jauniņu ģimenes aicinājums 7

  Izglītot – skolotāju Jauniņu ģimenes aicinājums

  (Turpinās no 1.lappuses)“Būt skolotājam jābūt dzīves aicinājumam. Ja nepatīk bērni vai skolotāja darbs, to nevar darīt,” ir pārliecināta alūksniešu...