Jāņu vainags vieno pagasta ļaudis

Līgotāji: sveiks 7 līgas un 33 jāņus. Trapenes pagastā jūtams Zāļu dienas tuvums. Ceļmalas un zālieni appļauti.

Līgotāji: sveiks 7 līgas un 33 jāņus
Trapenes pagastā jūtams Zāļu dienas tuvums. Ceļmalas un zālieni appļauti. Pēc lietus liekas, ka gaiss ir pilns ziedu smaržām. Katram zāles stiebram saulgriežos piemīt īpašs burvju spēks. Tomēr īstai svētku sajūtai ar to vēl ir par maz.
"Gatavošanās Jāņiem ir process. Tā nav tikai balle un līgošana vakarā, tāpēc jau 23.jūnija rīta pusē esam aicinājuši pamatskolā sieru siet, pīrāgus un cepumus cept, vainagus vīt un līgodziesmas mācīties. To paredz projekts, ko atbalstījusi Alūksnes rajona padome. Ieceri īstenot palīdzēs skolotāja Vilhelmīna Parce un viņas kolēģes. Tiesa, alus darīšanu nevar atlikt uz pēdējo brīdi. Rūta Zariņa būs pagatavojusi dzērienu no rabarberiem, bet Juris Puļļa - īstu miežu alu," stāsta projekta autore Emma Valija Šļukuma.
Siera siešanā un pīrāgu cepšanā pamatskolā var iesaistīties visi, kas vien vēlas. Vakarā visi jāņabērni varēs baudīt cienastu, kas kopīgi gatavots. Degustēs visi, bet īpašu vērtējumu ar apdziedāšanās humoru dos dramatiskās kopas dalībnieki. Pašmāju aktieri spēlēs fragmentus no "Skroderdienām Silmačos", dziedās sieviešu ansamblis un E.V.Šļukuma atgādinās Jāņu fenomena būtību.
"Kāpēc gadu simtiem pinam vainagus, kurinām ugunskurus, sienam sieru un darām alu? Vienalga, kādas varas bijušas, šie svētki ir saglabājušies," akcentē viņa.
Jāņu vainags ir vienotības simbols, tāpēc šie svētki ir kopā iešana un kopā būšana. Saskaņā ar tradīcijām cilvēki gāja no mājas uz māju, aplīgoja kaimiņus, visi pulcējās pie ugunskuriem zaļumballēs.
"Jāņu vainags un vienotība ir tas, kas mūsu tautu un tradīcijas ir saglabājis. Ugunskuru dedzam, lai gada īsākajā naktī saglabātu gaismu līdz saules lēktam," secina E.V.Šļukuma.
Pagasta 33 Jāņiem liks galvā ozollapu vainagus, bet septiņām Līgām - margrietiņu vainagus. Pašvaldības vadītājs Jānis Liberts ir viens no viņiem. Diemžēl pēdējos gados palicis par pieciem Jāņiem mazāk, tāpēc viņu piemiņai iedegs sveces.
Papardes ziedu meklē dārzā
"Man visskaistākās puķes ir rozes. Tās vienmēr ir pie mājas. Bet patīk arī košumkrūmi – tautā saukta "garā mīļā" ziedēs tieši uz Jāņiem. Sarkanā lazda jau tāpat ir koša. Zelta fizokarps lepojas ar baltiem ziediem, daudz ir ceriņu, arī dažādi koki manā mazajā parkā," rāda vienas no pagasta sakoptāko māju "Krustleju" saimniece Antoņina Mamedova. Jāņos pie viņas atbrauks trīs dēli ar vedeklām un mazbērniem. Tad varēs parādīt, kā Antoņina dejo senioru deju grupā, kas uzstāsies Līgovakarā.
Turpat kaimiņos ir cita tikpat sakopta un puķēm bagāta sēta "Jaunstūrīši". Rūtai Bērziņai vismīļākās esot pīpenes. Tās lielākos un mazākos puduros rotā zālienu. Tomēr tikpat mīļas esot arī citas puķes, tāpēc to ir ļoti daudz gan podos, gan dobēs.
E.V.Šļukuma joko, ka Rutu nevar laist veikalos, kur pārdod puķu sēklas, jo arvien tiek iegādātas jaunas. Pie mājas ir arī papardes, tāpēc to ziedu nebūs tālu jāmeklē.
"Pat grīslis zied uz Jāņiem!" saka R.Bērziņa. Pagājušajā gadā saulgriežos ielīgoja nojumi viņas pagalmā, bet ugunskuru kurina uzkalniņā. Tā apzaļumošana un pakājē ierīkotais baseins ir Rūtas lepnums.
Sien visgardāko jāņusieru
Trapeniešu Pāvulu ģimenē jūtams īpašs gaišums un siltums, tāpēc pat negaidītus ciemiņus tur sagaida ar prieku un sirsnību. "Sieru sienam ne tikai Jāņos. Gotiņa ir, tāpēc varam pienu izmantot," apgalvo Mārtiņš Pāvuls. Saimniece Skaidra atzīst, ka nepietiek naudas siera iegādei veikalā. Tomēr iespēja nogaršot viņas ražojumu liecina - neviens pirktais siers tam ne tuvu nestāv. Recepte esot žurnālā izlasīta.
"Taisu ar un bez ķimenēm, ar dillēm vai bez tām, kā katram labāk patīk. Vāru tādu un šitādu," atzīst S.Pāvula.
Abi znoti ir Jāņi, tāpēc gribētos līgot visiem kopā. Tomēr nevar zināt, kā būs, jo meita gaida mazulīti. Lai nu kā, siers būs, tad jau svinēt varēs.

Citu datumu laikraksti

 • Asinis nodevis 108 reizes

  Alūksnietis Aleksandrs Filatovs nākamnedēļ saņems Veselības ministra Rinalda Muciņa parakstītu Atzinības rakstu, jo ir Alūksnes rajona donors, kas...

 • Kļūdu labojums

  10.jūnija laikraksta informācijā „Vienīgā skola valstī saņem ASV atbalstu” nepareizi minēts, ka remontdarbiem Alūksnes sākumskolā paredzēti 3 miljoni...

 • Cilvēkiem palīdz nedomājot

  Alūksnietis Māris Voskis ir pārliecināts, ka ir jāpalīdz cilvēkiem, tādēļ arī viņš ir izvēlējies būt donors.Alūksnietis Māris Voskis ir pārliecināts,...

 • Spēj pierādīt, ka dzīvība ir stiprāka par nāvi

  Alūksnietei Edītei Baltiņai visa dzīve ir liels un smags pārbaudījums. Patiesībā tas veidojas no nepārtrauktiem sāpīgiem pārdzīvojumiem, kas palaikam...

 • Viesosies vācu tūristu grupa

  Alūksnes Novadpētniecības un mākslas muzejs saņēmis vēstuli par 20 vācu tūristu grupas ierašanos 21.jūnijā.Alūksnes Novadpētniecības un mākslas...

 • Rajona skolotājus nesveiks

  Starp pedagogiem, kurus par radošu, ilgstošu un veiksmīgu darbu ar Goda rakstiem un naudas balvām suminās Izglītības un zinātnes ministrija, diemžēl...