Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jau gadu ir ziemas “pirmās formulas” stūmējs

Nākamajā sezonā Latvijai būs trīs starta vietas Pasaules kausa izcīņas posmos bobslejā.

Nākamajā sezonā Latvijai būs trīs starta vietas Pasaules kausa izcīņas posmos bobslejā. Var nešaubīgi atzīt, ka Latvija ir bobsleja lielvalsts un tā ir pielīdzināta Vācijai un Šveicei, jo kopā ar pilotiem Sandi Prūsi un Gati Gūtu, nākamgad Pasaules kausā startēs arī bobsleja juniori - jaunā zvaigzne pilots Jānis Miņins un stūmēji Juris Latišs, Māris Bogdanovs un gulbenietis Normunds Arama.
N. Arama kopā ar komandas biedriem uz goda pjedestāliem kāpuši Austrijā, kur Eiropas kausā guvuši trešo vietu, Vācijā arī gūta trešā vieta, Itālijā - pirmā vieta. Kopvērtējumā J.Miņina pilotētais četrinieks un divnieks Eiropas kausā ieguvis otro vietu, bet Latvijas čempionātā - trešo vietu.
Lauku puiši ir perspektīvi
"Sandis Prūsis mēdz teikt, ka labākie stūmēji ir "meža veči" jeb dabas bērni. Piemēram, Krievijas komandas stūmēji ir no Sibīrijas. Puiši, kas lodi grūž 20 metrus. Lauku puiši ir perspektīvi, jo visu laiku ir fiziski strādājuši, saņēmuši svaigu gaisu un veselīgu uzturu. Jauni puiši stūmēji ir vajadzīgi, lai attīstītu bobsleju Latvijā. Būs lielāka konkurence un stūmējam būs jādara viss iespējamais, lai nosargātu savas pozīcijas. Vairs nevarēs laisties pašapmierinājumā," secina N.Arama.
Viņš uzskata, ka pagaidām spēcīgākie stūmēji ir Jānis Ozols, Inesis Zaporožecs un Gunārs Bumbulis. Normunds, J. Miņins un abi komandas stūmēji ir juniori. Bobslejā līdz pat 26 gadiem skaitās juniori. "Būtu jauki, ja arī no Gulbenes un Alūksnes kāds vēl sadūšotos un kļūtu par stūmēju. Sacensībās būtu laba sajūta, ja blakus būtu vēl kāds savējais," secina Normunds.
Bobslejā nokļūst nejauši
N. Arama mācījās K. Valdemāra pamatskolā, Rīgas Dzelzceļa tehnikumā. To pabeidzis, iestājās Sporta akadēmijā. Sports viņam nebija svešs. Paralēli mācībām nodarbojās ar handbolu un boksu. 2002. gadā, drauga mudināts, piedalījās bobsleja atlases testā. Normunds spēja uzņemt lielu ātrumu un kopā ar trim puišiem no Sporta akadēmijas kļuva par stūmējiem. "Handbols ir rupja spēle. Boksā dauza pa galvu, un arī bobslejā. Tomēr atšķirība ir un pa gadu esmu pie bobsleja ārkārtīgi pieradis," saka N.Arama.
Panākumu ķīla - veselība
Normunds atzīst, ka aktīvā sportošana dod neaizmirstamas izjūtas un emocijas. Tomēr panākumu ķīla veselība. Reizēm bobslejisti, īpaši stūmēji, sūdzas par muguras sāpēm. Visu laiku jānotur fiziskā sagatavotība. Diēta sportistiem nav jāievēro. Jo lielāka masa, jo labāk. "Tomēr ir cita problēma. Masu var uzdzīt, bet līdz ar to sportists kļūst lēns. Zināms, ka bobslejā viens no svarīgākajiem ir starts - ja tas bijis ātrs, tad var cerēt uz labu rezultātu," stāsta sportists.
Normunds ir metru un 84 centimetrus garš un 84 kilogramus smags. Viņš brauc četrinieku bobā un tur stūmēji sēž pēc izsvarojuma. Pilotam ir 100 kilogrami, J.Latišam - 105, M.Bogdanovam - 98 un N.Aramam - 84 kilogrami. Normundam jākompensējas ar pilotu J.Miņinu. Par pēdējo stūmēju izvēlas bobslejistu, kas spēj uzņemt vislielāko ātrumu. "Es esmu pēdējais stūmējs un man startā visvairāk jāskrien. Kad jau bobā ielec pilots, pirmais un otrais stūmējs, es vēl viens divus soļus stumju pilnu bobu. Tas ir it kā pēdējais grūdiens, ko no sevis atdodu labam startam," saka Normunds.
Daugavas starta estakādē gandrīz visu vasaru bobslejisti mācās ieskrējienu, saskaņo darbību startā. Rudenī visi četri puiši devušies uz Vācijas starta estakādi. Tur viņi guvuši vērtīgas iemaņas un sastrādājušies.
Apņēmības pilns trenēties tālāk
Četrinieka bobs, ieskaitot komandu, maksimāli drīkst svērt 630 kilogramus un tas ir trīs metrus un 80 centimetrus garš. Normunds kopā ar J. Miņinu divniekos nebrauc tādēļ, ka viņam nav vajadzīgā ķermeņa svara. Ja divnieka bobs ir pārlieku viegls, tajā jāievieto smaguma svari, lai trasē tas spētu uzņemt lielāku ātrumu. "J. Miņinam kopā ar J. Latišu ir 200 kilogrami un tas ir labs svars. Salīdzinoši Gatim Gūtam un Intaram Dīcmanim kopā ir mazāk kilogramu un viņu bobs ir krietni smagāks. Startā vieglāku bobu var ātrāk iestumt, tomēr trases lejasdaļā tas ir krietni lēnāks," saka bobslejists.
Sezonas laikā Normunds mājas redzēja reti. Tagad sezona ir veiksmīgi beigusies, ir gūti labi rezultāti, un Normunds līdz maijam var nedaudz atpūsties. Tomēr grožus atlaist nedrīkst. Normunds var apmeklēt basketbola komandas "ASK/Buki - Gulbene" svaru zāli. "Pirmā sezona bijusi veiksmīga un esmu apņēmības pilns trenēties un uzlabot fizisko sagatavotību," saka Normunds. Viņš studē Sporta akadēmijas trešajā kursā. Sportošana nedaudz "iegriezusi" mācībām un pavasarī būtu jāsasparojas, lai var iedzīt nokavēto.
Izmēģinās spēkus boba priekšgalā
Kad 23. februārī Siguldas trasē noslēgsies Pasaules kauss kamaniņu sportā, Normunda rīcībā uz trim dienām nodos trasi un bobu, un viņš varēs izmēģināt spēkus vadīt bobu. "Kad piedalījos Latvijas čempionātā, viens no pilotiem man teica: "Kas ir stūmējs? Melnā darba darītājs. Viņus reti piemin un arī sporta mūžs viņiem ir gaužām īss, maksimums desmit gadi". Tie bija pareizi vārdi, jo stūmējs kā jebkurš sportists visus spēkus atdod, nodzen sevi kā mašīnu, bet pretī saņem tikai nedaudz. Citādāk ir pilotam. Viņš pārredz trasi un vada bobu, tādēļ arī saņem visu slavu," domā Normunds.
Līdz šim Normunds nekad nav izjutis, kā ir krist ar bobu. Tie bobslejisti, kas kaut reizi ir krituši, atzīst, ka nokrītot sāpes nejūt, jo adrenalīna līmenis tajā brīdī ir ļoti augsts. Sāpes parādās vēlāk. Sportisti ir guvuši smadzeņu satricinājumus, aizmugurējie stūmēji parasti sasit plecu. Piemēram, viena no bīstamākajām bobsleja trasēm ir Kortinā, Itālijā. Tā ir veca trase, un ātrums ir liels. Un, ja gadās krist, tad tas ir tā, kā ar ātrumu 90 kilometri stundā šļūkt ar plecu pa asfaltu.
Bobslejam ir īpašas skaņas. Kliedzieni, zvaniņu šķindoņa, citu uzmundrinājumi, troksnis, ko rada boba slieces, slīdot pa gludo ledu. Un ātrums, kuru mēra nevis stundās vai minūtēs, bet sekundēs, sekundes simtdaļās un tūkstošdaļās.
***
Aicinājums
Trešdien, 5.martā, pulksten 11.00 Rīgā, Daugavas stadiona vieglatlētikas manēžā notiks kārtējā bobsleja stūmēju atlase. Aicināti spēcīgi puiši ar labām ātruma un spēka īpašībām, kuru personiskais svars arī nav mazais. Bobslejā var startēt no 18 gadu vecuma, bet trenēties var uzsākt arī nedaudz ātrāk. Stūmēju atlasē būs jāveic: 30 metru skrējiens, 60 metri no pusaugsta starta, tāpat arī boba – trenažiera stumšana. Pretendentiem līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments, sporta tērps un labāku rezultātu sasniegšanai vēlamas arī vieglatlētikas naglenes. Stūmēju atlase notiks Daugavas stadiona vieglatlētikas manēžā zem galvenajam tribīnēm (Rīgā, Augšielā 1).
Latvijai ir vajadzīgi jauni bobsleja stūmēji, nāc, piedalies un, iespējams, startē Turīnas Olimpiskajās spēlēs 2006.gadā!

Citu datumu laikraksti

 • Zog un uzvedas huligāniski

  Vīrietis no Alūksnes informēja Alūksnes rajona Policijas pārvaldi, ka naktī no 14. uz 15.februāri caur logu ir iekļūts SIA "Dions" telpās, kur...

 • Autovadītāji brauc pārdroši

  Alūksnes rajona policijas pārvaldes ceļu policisti brīdina automašīnu vadītājus nepārsniegt ātrumu.Alūksnes rajona policijas pārvaldes ceļu policisti...

 • Vairāk avāriju – ielu krustojumos

  No 1.līdz 18.februārim Alūksnes rajonā bijuši 20 ceļu satiksmes negadījumi. 12 avārijas izraisītas Alūksnes pilsētā, un puse no tām – ielu...

 • Aicina pretendēt uz subsīdijām

  Turpinājums. 3) veic 1. un 2.punktā minētās produkcijas pirmās pakāpes apstrādi.Sākums 11.februāra laikrakstā 3) veic 1. un 2.punktā minētās...

 • Cik maksās malka?

  - Cik pēc iestāšanās Eiropas Savienībā maksās kubikmetrs malkas? Latvijas iestāšanās ES tiešā veidā neietekmēs malkas cenas tirgū.- Cik pēc...

 • Ūdeni no krāna varēs dzert droši

  - Cik ilgā laikā lauku rajonos būs ES standartiem atbilstoša dzeramā ūdens kvalitāte?- Cik ilgā laikā lauku rajonos būs ES standartiem atbilstoša...

 • Dabas kļūda

  Nupat vēl pirms dažām dienām dzīve Artim likās tik vienkārša un labi nokārtota.Nupat vēl pirms dažām dienām dzīve Artim likās tik vienkārša un labi...

 • Par vai pret?

  Es tāpat kā vairums cilvēku, protams, negribu karu. Negribu, lai karā iesaistītos mēs, lai karotu citi. Tas ir cilvēcīgi, un tādas izjūtas visticamāk...

 • Var patikt vai nepatikt, bet otru tādu nav

  Šo mākslinieku talanta dzirksts katra par sevi Latvijā ir oriģināla, tomēr neatkārtojams ir tieši viņu tandēms, kad publikas priekšā divi Māri stājas...