“Jaunajam laikam” gandarījuma balva

Jaunā valdība ir izveidota, bet vai tā varēs veiksmīgi funkcionēt? Vai ar budžeta veidošanu pietiks, lai piepildītos jaunā ministru prezidenta Aigara Kalvīša vārdi par valdību, kura darbosies līdz 8. Saeimas pilnvaru beigām?

Jaunā valdība ir izveidota, bet vai tā varēs veiksmīgi funkcionēt? Vai ar budžeta veidošanu pietiks, lai piepildītos jaunā ministru prezidenta Aigara Kalvīša vārdi par valdību, kura darbosies līdz 8. Saeimas pilnvaru beigām? Vai Tautas partijas (TP) ambīcijas sadzīvos ar "Jaunā laika" (JL) misijas apziņu?
Lai gan Tautas partijas (TP) jaunais vadonis A.Kalvītis nepārtraukti skandēja, ka vispirms partijām ir jāvienojas par valdības mērķiem un jāizveido tās deklarācija, tomēr nedēļas garumā nebeidzās intrigas ap veselības un aizsardzības ministru portfeļiem. Galveno interesi par šiem amatiem izraisīja odiozās Latvijas politikas personības - Andris Šķēle un Einars Repše. TP dibinātājs kļuva par biedu JL, kas par katru cenu izvirzīja ministru amatam E.Repši. Neņemot vērā A.Kalvīša "izsmalcinātos" mēģinājumus atbrīvoties no E.Repšes, JL, izvirzot ultimātu, ka bez partijas vadītāja valdību neatbalstīs, piespieda TP piekāpties. Saprotams, ka TP nevēlējās vadīt jaunu mazākuma valdību, jo tāds nebija šīs partijas sākotnējais mērķis, gāžot Induļa Emša valdību. Tādējādi JL ieguvis vismaz gandarījuma balvu par to, ka premjera amatam netika izvirzīts viņu pārstāvis.
Aizsardzības ministrs ar monarha ambīcijām
Pagājušās nedēļas laikā izskanēja virkne zobgalību par E.Repši kā jauno aizsardzības ministru. Ventspils domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs izteicās, ka turēsies no E.Repšes starpkontinentālās raķetes lidojuma attālumā. Iespējams, ka A.Lembergam ir paveicies, jo pat gribēdams E.Repše nespēs piepildīt viņa bailes, viņš prot lidot ar helikopteru un lidmašīnu, nevis tēmēt raķetes. Nedomāju, ka JL vadītājs perina plānus, kā ieņemt Latvijas rietumu bagātāko mazpilsētu.
Domāju, ka E.Repše nonācis īstajā vietā, jo pēdējā laikā arī armijā ir redzamas korupcijas pēdas, tādējādi Latvijas bruņotie spēki, iespējams, iegūs tikpat pat staltu stāju un nelokāmu attieksmi kā pašam "jaunizceptajam" aizsardzības ministram. Domāju, ka jaunais aizsardzības ministrs ne tikai kontrolēs karavīru zābaku iepirkšanu, bet arī turpinās Latvijas armijas modernizāciju, jo šobrīd Nacionālie bruņotie spēki pārsvarā pārtiek ar ārvalstu lietoto militāro tehniku. Tikai ar profesionalitāti militārajās misijās nepietiek, nepieciešams arī moderns ekipējums.
Vardarbība pusaudžu vidū turpinās
Kautiņi pusaudžu vidū nav nekas neparasts, tā ir dzīves neatņemama sastāvdaļa. Kurš gan politiķis savā trakulīgajā jaunībā nav dabūjis kādu dunku vai pats kādam uzsitis zilu aci? Tomēr pusaudžu konflikti vairs neaprobežojas ar zilu aci vai pārsistu degunu, traumas jāārstē reanimācijā, sliktākajā gadījumā upuri vairs nav iespējams atgriezt dzīvē. Kaujas nevis krievi un latvieši, kā to vēlas ieskaidrot daži politiķi vai sabiedriskie darboņi, kaujas klasesbiedri un skolasbiedri.
Smagās sekas rodas nevis no tā, ka jaunatne iemācījusies labāk kauties, bet gan no tā, ka dūru vietā tiek lietoti daudz rafinētāki līdzekļi. Pēdējā laikā īpaša vieta savstarpējo rēķinu kārtošanā atvēlēta beisbola nūjai. Nedomāju, ka pusaudzis, kurš pagājušajā nedēļa lietoja šo "speclīdzekli" pret savu skolasbiedru, bija to iegādājies, lai nodarbotos ar beisbolu. Atkal ir iemesls runāt par vardarbību televīzijas ekrānos, kas negatīvi ietekmē jaunatni. Domāju, ka beisbola nūjas šādu pielietošanas veidu jaunietis bija ieraudzījis kādā Holivudas filmā. Protams, cenzūra un dažādi aizliegumi šo problēmu nevarētu atrisināt, bet vajadzētu padomāt, kā bērniem iemācīt līdzcietību un cilvēcību.
Valsts kontroliera meklējumos
Šonedēļ Valsts kontrolierim Raitim Černajam beidzas kārtējais pilnvaru termiņš. Vienpadsmit gadi augstā valsts amatā ir ļoti garš termiņš ierēdnim. Dažiem politiķiem nekas nebūtu iebilstams, ja R.Černajs vēl četrus gadus vadītu Valsts kontroli, tomēr pret šādu scenāriju kategoriski iebilst JL. Domāju, ka A.Kalvītis nevēlēsies riskēt ar valdības stabilitāti jau pirmajās tās darbības dienās. Droši vien, ka JL R.Černaju uzskata par pagātnes mantojumu, kas neiederas pašreizējos partijas uzskatos par korupcijas apkarošanu.
Turpretī R.Černajs uzskata, ka var turpināt savu darbu. Lai gan pašreizējais valsts kontrolieris ir bijusi viena no populārākajām personālijām valsts pārvaldē, tomēr jāievēro demokrātiskas valsts pārvaldes principi, ka viena persona nevar neierobežotu laiku atrasties vēlētā postenī. Domāju, ka R.Černaja profesionalitāte noderētu Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) vai arī citā šāda veida struktūrā.

Citu datumu laikraksti

  • Bērnības atmiņas

    “Putenis bija tik pamatīgs, ka ceļu uz skolu nevarēja redzēt, ar varenu spēku sniegs sitās acīs. Ar kājām sataustot iepriekš iemīto taciņu, kas veda...

  • Vecumdienas vēlas piepildīt ar mīlestību

    Trapeniete Mirdza Arkliņa nākamgad janvārī atzīmēs 78 gadu jubileju. Ilgajos mūža gados piedzīvots ne mazums skaistu un grūtu brīžu, iepazīti dažādi...

  • Eglīti var cirst bez speciālas atļaujas

    Ikviens var nocirst vienu eglīti valsts mežos, jo Ziemassvētki nav iedomājami bez zaļā un smaržīgā skuju koka.Ikviens var nocirst vienu eglīti valsts...