Jaunajiem pedagogiem ir grūti atrast skolās darbu

Lai pētītu iemeslus, kādēļ jaunie pedagogi aiziet no skolām un meklētu problēmu risinājumu, Skolu atbalsta centrs ir uzsācis projektu “Jaunais skolotājs”.

Lai pētītu iemeslus, kādēļ jaunie pedagogi aiziet no skolām un meklētu problēmu risinājumu, Skolu atbalsta centrs ir uzsācis projektu “Jaunais skolotājs”. Tā īstenošanā uzaicināti piedalīties 20 jaunie pedagogi no visas Latvijas, kuru vidū diemžēl nav neviena jaunā skolotāja no Alūksnes rajona.
Skolu atbalsta centrā laikraksts noskaidroja, ka projektā izstrādās darbības modeli jauno skolotāju atbalstam. To piedāvās īstenošanai skolām un izglītības pārvaldēm, tādējādi veicinot jauno skolotāju palikšanu skolās un nodrošinot viņiem regulāru atbalsta sistēmu.
Valsts izglītības inspektors Alūksnes rajonā Staņislavs Vanags vērtē, ka pedagogu skolās netrūkst. “2003./2004. mācību gadā vairumā skolotāju ir ļoti liela slodze, tādēļ jaunie pedagogi skolās nevar atrast darbu. Manuprāt, skolās pastāv iekšējā politika, kura jaunajiem speciālistiem ierobežo iespējas iekļūt skolās. Acīmredzot tam ir arī pamatojums - pedagogu mazās algas. Līdz ar to skolotāji strādā lielāku slodzi,” secina S.Vanags.
Skolotāji ir pārslogoti
Pašlaik Latvijā 168 skolotāji strādā vairāk nekā 40 stundas nedēļā. Viena slodze skolotājiem ir noteikta 21 stunda nedēļā. “Šī būtu iespēja 168 jaunajiem skolotājiem atrast darbu. Protams, katrs vairāk vai mazāk vēlas piepelnīties. Daudzos gadījumos skolu direktori un viņu vietnieki pārsniedz atļauto darba apjomu. Arī tā būtu iespēja jaunajiem skolotājiem. Tieši Alūksnes rajonā 24 skolotāji strādā vairāk nekā 40 stundas nedēļā. Arī te desmit jauniem skolotājiem rajonā būtu darba iespējas. Septiņi šādi skolotāji ir Alūksnes vidusskolā un 13 - Alūksnes pilsētas sākumskolā, bet Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijā - četri. Manuprāt, te arī ir atbilde uz jautājumu, kādēļ jaunie pedagogi nevar atrast darbu. Ja gadā katrā rajonā darbu sāktu apmēram seši jauni pedagogi, tas būtu ļoti labi,” spriež S.Vanags.
Viņš norāda, lai arī skolotāji ir pārslogoti, Latvijā ir 166 vakantas skolotāju darba vietas. “Pieprasītākie ir angļu, latviešu valodas, literatūras, mūzikas, fizikas, astronomijas un vācu valodas pedagogi. Alūksnes rajonā trūkst tikai latviešu valodas skolotāju. Ja atslogotu skolotājus, kas strādā vairāk nekā 40 stundas nedēļā, noteikti būtu nepieciešami arī citu mācību priekšmetu skolotāji,” stāsta Valsts izglītības inspektors.
Daudzi fakti ir noslēpti
“Skolu direktoriem un pedagogiem saku, ka skolotājs, kas nedēļā strādā 40 stundas, ir bīstams. Protams, to nevēlas atzīt skolu vadītāji. Kā vecāks es negribētu bērnu vest pie skolotāja, kas strādā vairāk nekā 40 stundas, jo tās ir tikai kontaktstundas, ko viņš strādā skolā. Tikpat daudz laika pedagogam ir jāgatavojas stundām, ja viņš to dara nopietni. Nevar strādāt pēc vecmāmiņu pierakstiem, jo daudz kas pedagoģijā mainās. Tad var parēķināt, vai skolotājam vēl atliek laiks kaut kam citam,” akcentē S.Vanags.
Viņš vērtē, ka Alūksnes rajonā salīdzinājumā ar pārējiem Latvijas rajoniem, analizējot statistikas datus, situācija nav dramatiska. “Bet es pieļauju, ka tā nav reālā aina, jo daudzi fakti ir noslēpti. Mēs gribētu, lai katru gadu skolās ienāk jaunie skolotāji. Ir jāapzinās tas, ka daudzi skolotāji ir gados veci un drīz aizies pelnītā atpūtā, bet viņu vietā jaunie pedagogi netiek. Es to varu droši apgalvot, jo pie manis pavasarī ir vērsušies vairāki jaunie skolotāji, kas vēlas atrast darbu. Es zinu, ka viņi tagad skolās nestrādā. Es viņiem nevaru piedāvāt darbu, jo man nav tiesību norādīt, kur viņš būtu vajadzīgs. Šos skolotājus izglītības iestādēs nepieņem, lai gan stipri apšaubu, vai viņu darbs nav vajadzīgs. Būtu brīnišķīgi, ja skolās strādātu gados jauni skolotāji,” atzīst S.Vanags.
Fakti
Gandrīz 4000 Latvijas augstskolu studenti katru gadu iegūst kvalifikāciju vai grādu skolotāju izglītības un izglītības zinātņu programmās, taču skolās strādā mazāk nekā 10 procenti šo speciālistu.
Kanādas zinātnieki noskaidrojuši, ka trešdaļa jauno pedagogu pamet darbu skolā pirmo triju darba gadu laikā.

Citu datumu laikraksti

 • Vēsā rudens vakarā baudīsim karstu saldēdienu!

  Kamēr vēl augļos, ogās un dārzeņos vitamīnu ir papilnam, varam tos izmēģināt un nobaudīt dažādos ēdienos. Pagājušajā sestdienā piedāvājām pagatavot...

 • Nemeklē lielu laimi, bet atrod jaunas pārmaiņas

  Baltijas Tranzītu bankas Alūksnes filiāles direktore Ilze Merga ir kurzemniece, nāk no Kuldīgas. Pirmajā tikšanās reizē ar viņu nekas neliecina par...

 • Labas uzvedības ABC

  Piemērotas frāzes, ko komunikabls estēts var izmantot, aizgājis viesos.Piemērotas frāzes, ko komunikabls estēts var izmantot, aizgājis viesos. -...

 • Rajonā joprojām trūkst zobārstu

  Alūksnes rajonā joprojām aktuāla problēma ir zobārstu trūkums.Alūksnes rajonā joprojām aktuāla problēma ir zobārstu trūkums. Ar “Alūksnes Ziņu”...

 • Finišē kalnu velosipēdisti

  Pie Alūksnes ezera, Tempļakalna pakājē sestdien, 18.oktobrī, uz atklātā Alūksnes rajona čempionāta noslēguma sacensībām pulcējās 66 kalnu...

 • Vai tas ko mainīs?

  Aizliegts auglis vienmēr ir saldāks. Diemžēl tas ir neapgāžams fakts. Jo vairāk tev atkārtos, ka nedrīkst TO un TO, notiek gluži pretēji - roka...