Jaungadu sagaida pie Āfrikas griestiem

Iecere doties uz Tanzāniju, lai uzkāptu Kilimandžāro kalnu virsotnē, radās 2001.gada nogalē.

"Iecere doties uz Tanzāniju, lai uzkāptu Kilimandžāro kalnu virsotnē, radās 2001.gada nogalē. Kopīgi ar Latvijas Alpīnistu un ceļotāju asociācijas biedriem plānojām maršrutu, sazinājāmies ar ceļojumu firmām, veidojām grupu, paredzot, ka Jaungadu sagaidīsim Āfrikā," tā stāstījumu par Tanzāniju, Kilimandžāro, Safari un Zanzibāras salu sāk Laimonis Aumeisters, kas uzskata, ka atvaļinājums tikai tad ir pa īstam izbaudīts, ja sasniegta atkal kāda virsotne.
Viņa vaļasprieku veido azarts, iekarotāja lepnums, sniegoto kalnu virsotņu vilinājums, izturība un spītība.
2001.gada 24.decembrī 45 cilvēki trīs grupās no Latvijas pirmo reizi devās uz Tanzāniju, lai mājās atgrieztos tikai 2002.gada 17.janvārī. Līdz ar šampanieti kādā no somām līdzi ceļoja arī dažus sprīžus gara eglīte, jo bez tās gadumijas svētku prieks nebūtu īsts.
Ziemassvētku vecīši mīt arī Āfrikā
"No Rīgas lidojām uz Londonu, kur pavadījām dienu, lai tālāk lidotu uz Daresalāmu - lielāko Tanzānijas pilsētu. Grupā bijām 17 cilvēku. Jaunākajam ceļotājam bija 18, vecākajam - 67 gadi. Uzkāpšana Kilimandžāro tehniski nav sarežģīta, tomēr bija jāparedz, ka vajadzēs nakšņot teltīs, ka virsotnē gaisa temperatūra būs zem nulles un tamlīdzīgi. Lai uzkāptu virsotnē, vajadzīgas vismaz sešas dienas," stāsta Laimonis. Daresalāmā viņš pārliecinājies, ka Ziemassvētku vecīši mīt ne tikai Lapzemē un Latvijā. Tikai Tanzānijā vecītim ir melna ādas krāsa, bet izrotātas, nelielas eglītes skatāmas viesnīcās. Lai nokļūtu tuvāk Kilimandžāro, no Daresalāmas ceļš ved uz Arušu, kur atkal notiek kalnā kāpšanas dienu plānojums.
Jāveic simts kilometri
Sešās dienās - 100 kilometri, lai kā uzvarētāji sasniegtu 5895 metrus augsto Kilimandžāro virsotni un atgrieztos tā pakājē. Ja minētais attālums mērojams pret kalnu, tad arī sešās dienās katra kilometra pieveikšana ir cilvēka izturības pārbaude, īpaši pārvarot apledojušās klintis kalna virsotnē.
"Pirms kāpšanas vienojāmies arī par gidiem - pavadoņiem. Samaksājot desmit ASV dolārus, varēja "noīrēt" nesēju. Atšķirībā no Nepālas, Tanzānijā nesējam atļauts nest 15 līdz 18 kilogramu nastas. Jau pirmajā dienā viens no nesējiem pazuda ar visām somām. To īpašnieks bija tuvu izmisumam, jo bez aprīkojuma kalnos nav ko darīt. Viss beidzās labi. Ja kalna pakājē bija vairāk nekā plus 20 grādi, tad virsotnē - mīnus septiņi. Augšā kāpām pa vienu, lejā - pa citu taku," Laimoņa stāstīto papildina krāsaini fotouzņēmumi, kur redzams, kā mainās dabas ainavas, bet augu valsts kļūst aizvien skopāka. Daļai grupas biedru retinātais gaiss licis izturēt pamatīgas galvassāpes. "Virsotnes pakājē ir izveidots Kilimandžāro parks, tāpēc par pārvietošanos tajā ir jāmaksā nauda. Parka teritorija ir sakopta. Vienīgi no tā izzuduši lielie dzīvnieki, atstājot vietu mazajiem grauzējiem. Skatāmi fantastiski ziedoši augi, trīsmetrīgas papardes un palmas," stāsta ceļotājs.
Naudu pelna pozējot
"Lai dotos izbraukumā pa Safari parku, jāmaksā 25 dolāri. Pārvietošanās notiek ar džipiem ar paceļamu jumta daļu, jo Tanzānija ar labiem ceļiem nelepojas. Mums solīja labākās mašīnas, bet viena no tām salūza, līdz Safari nenokļuvusi. Apstājoties pie suvenīru veikaliņiem, apkārt uzreiz sarodas vietējie iedzīvotāji, kam tūristu izrādītā laipnība ir lielākais peļņa avots. Aktīvas ir masaju sievietes, kas naudu cenšas nopelnīt, pozējot foto vai videokameras priekšā. Izrādās, ka "pērkamas" sievietes ir arī Āfrikā. Sievietēm ausīs ir pārsteidzoši daudz rotājumu, tāpēc pēc senas tradīcijas tajās izdara speciālus griezumus, lai ausis izstieptu iespējami garākas. Mūsdienās ausu graizīšanas tradīcija samazinās," Laimonis dalās iespaidos.
Sievas vērtība - astoņas govis
Masajieši zemi uzskata par svētu, tāpēc akas te nerok un zemi neapstrādā. Galvenais pārtikas avots ir lopkopība. Laimonis stāsta, ka govis atgādinot kaulainus, nekad nepaēdušus dzīvniekus. "Ļaudis dzīvo ciematos, kurus veido no smilts un govju mēsliem celtas mājiņas. To iekārtojums ir trūcīgs. Vidū izveidota ugunskura vieta. Zēni guļ kopā ar tēvu vienā, meitas ar māti - otrā pusē. Ciemata teritoriju norobežo sēta, pasargājot no savvaļas dzīvniekiem. Par cilts bagātību liecina lopu skaits. Ja masajietis ir bagāts, viņam varbūt vairākas sievas, jo sievas vērtība ir astoņas govis. Samaksājot piecus dolārus, varējām apciemot ģimeni, kur vīram astoņas sievas un 22 bērni. Visi dzīvo kopā, tikai katrai sievai un bērniem ir sava mājiņa. Ūdens ir liels retums, tāpēc masajieši dzer govs pienu, kam pievieno liellopu asinis.
Vīrieši visur ņem līdzi šķēpu, lai aizsargātos pret plēsīgajiem dzīvniekiem vai tos medītu. Apģērbu veido krāšņu audumu gabali. Ja puisim iepatīkas meitene, tad viņš dodas uz tās būdu, kuras priekšā dejo. Mums deja līdzinājās lēkāšanai. Gudrākie masajiešu bērni palīdz vecākiem saimniecībā. Tos, kas pat lopus neprot ganīt, sūta mācīties uz lielākajiem ciematiem, kuros dzīvo apmēram 70 procenti masajiešu. Agrāk par īstu masajiešu vīru uzskatīja to, kas izaicinājis un uzvarējis lauvu. Šodien masajiešu puiši 15 gadu vecumā ģērbjas melnās drānās, izkrāso seju melnā un baltā krāsā un dodas projām no ģimenes, lai mācītos izdzīvot," Laimonis īsumā raksturo masajiešu dzīvesveidu.
Pērtiķi čiepj pusdienas
Safari, Tarengiri un Ngorongoro parkos ceļotājiem bijusi izdevība tuvumā apskatīt dažādus dzīvniekus, kas cilvēkus te uzskata par nekaitīgiem un nebaidās no džipiem.
"Pērtiķi ir tik bezkaunīgi, ka pamanījās grupas biedrei nočiept trauku ar pusdienām, ko viņa bija uzlikusi uz džipa jumta. Zebras, ziloņi, lauvas, pērtiķi, žirafes, baobabi, metriem augsti kaktusi - visu ir neiespējami nosaukt. Biju pārsteigts, ka, piemēram, žirafes mūžs ir tikai desmit gadu," Laimonis stāsta un atzīst, ka tās bijušas visai iespaidīgas un neatkarīgas.
Savukārt Zanzibāras sala, kas 18.gadsimtā bijusi melno vergu tranzīta vieta uz Arābu valstīm, viņam paliks atmiņā ar pārsteidzošo augu valsti un iespējām iepazīt dažādas garšvielas, jo tūristiem piedāvā garšvielu kūres. Zanzibāras sala ir lielākā krustnagliņu eksportētāja pasaulē. Te sastopams džeka auglis, kas ir lielāks par cilvēka galvu. Un kur tad vēl kakao auglis, papaija, doriāns, mango, ananasi, banāni un dažādu šķirņu kafijas pupiņas.
"Zanzibāras salā augļi garšo daudz labāk nekā tie, ko mēs pērkam veikalos," vērtē Laimonis. Par ceļojumu uz Tanzāniju viņš var stāstīt ilgi, bet tas nekad neatstās tādu iespaidu, kā paša acīm skatītais.
Fakti
Tanzānija atrodas Austrumāfrikā uz dienvidiem no ekvatora. Robežojas ar Keniju, Ugandu, Ruandu, Burundi, Zairu, Zambiju, Malāvi un Mozambiku. Uz Rietumu robežas atrodas lielie Āfrikas ezeri - Viktorijas, Tanganjika un Njasas. Austrumos apmēram 900 kilometru gara Indijas okeāna krasta līnija.
Platība - 945,1 tūkstotis kvadrātkilometru. Galvaspilsēta Daresalāma, ko pārceļ uz Dodomu. Oficiālā valoda - svahilu un angļu. Naudas vienība - Tanzānijas šiliņš. 900 šiliņu - viens ASV dolārs.
Iedzīvotāji - pieder pie galvenokārt pie bantu tautām ( ņamvezi, bahaji, svahili, makondi), nilotu (masaji, luo) un kušītu grupas. Pilsētās dzīvo arī arābi un eiropieši. Daļa iedzīvotāju ir kristieši, mazliet musulmaņi. Puse iedzīvotāju ievēro vietējos ticējumus.
Eksportkultūras - sizala agaves, nagliņkoki, kokospalmas, kafijkoki, kokveida tējaskrūmi, anakardijas, piretras, tabaka. Tanzānija ir pirmajā vietā pasaulē sizala un krustnagliņu ieguvē. Nozīmīga kafijas un kešjuriekstu piegādātāja.
Masaji nodarbojas ar klejotāju lopkopību. Lauksaimniecības attīstību kavē ūdens trūkums un cecemušu izplatība.

Citu datumu laikraksti

 • Piedāvā semināru uzņēmējiem

  Alūksnes rajona Tūrisma informācijas centrs aicina lauku tūrisma pakalpojumu sniedzējus un citus interesentus 2., 3., 9. un 10.maijā piedalīties...

 • Aicina apmeklēt Pavasara zemi

  Alūksnes rajona Tūrisma informācijas centrā līdz 19.aprīlim vēl ir iespējams pieteikties braucienam uz Pavasara zemi Monistē, Igaunijā.Alūksnes...

 • Šķirnes kazas ir ātraudzīgas un pienīgas

  Alūksniete Gaida Romanovska apgalvo, ka kazu ganāmpulks ir labs atbalsts ģimenes iztikai.Alūksniete Gaida Romanovska apgalvo, ka kazu ganāmpulks ir...

 • Apliecība ir bez maksas

  Vai par auto reģistrācijas apliecības maiņu, tādēļ ka agrāk CSDD nebija tajā ierakstījusi pilnu masu un pašmasu, ir jāmaksā vai arī tā būtu...

 • Telefonu ierīko piecu dienu laikā

  Kas jādara, lai mājā ierīkotu telefona līniju? Cik tas maksā?Kas jādara, lai mājā ierīkotu telefona līniju? Cik tas maksā? SIA "Lattelekom" klientu...

 • Ir atvieglojumi auto reģistrācijā

  Vai ir paredzēti maksāšanas atvieglojumi auto reģistrācijai, tehniskās apskates veikšanai invalīdiem, represētām personām, Černobiļas avāriju seku...

 • Fen - šui filozofija

  Izveidot harmonisku vidi, pareizi organizējot dzīves apstākļus - tāds ir ķīniešu filozofijas fen šui mērķis.Izveidot harmonisku vidi, pareizi...

 • Piedāvā atpūtu dažādām gaumēm

  Kultūras pasākumi Madonas kultūras namā 20.aprīlī pulksten 21.00 kafejnīcas vakars "Dāmām un kungiem" (ar "groziņiem").Kultūras pasākumi Madonas...

 • Vēl par solāriju

  Solārijs ir kā profilaktisks un norūdošs līdzeklis veseliem cilvēkiem, tas mazina saules deficītu, uzlabo imunitāti.Solārijs ir kā profilaktisks un...