Jaunie laiki Dālderkalnā

44. “Tev, dēls, nauda tēriņiem turpmāk jānopelna pašam,” viņa kādu vakaru, kopā ar Mārtiņu mašīnā braucot, ierunājas.

44.
"Tev, dēls, nauda tēriņiem turpmāk jānopelna pašam," viņa kādu vakaru, kopā ar Mārtiņu mašīnā braucot, ierunājas.
"Tagad pat pieaugušajiem nav darba un likums jau arī neļauj bērnus manā vecumā nostrādināt? Vai tad tev žēl, ka man vieglāka dzīve nekā savā laikā Kārlim?"
"Tas nav nekāds žēlums. Tas ir kārtības un principa jautājums. Man jārūpējas, lai tu neizaudz par liekēdi un patērētāju. Vēlāk tu pats pārmetīsi, ka neko negribi darīt, un es tad jutīšos vainīga. Baltrocītis tu nebūsi, es pie tā tagad stingri piedomāšu. Mācībās arī tev varētu būt labākas sekmes."
"Uz deviņi un desmit no puikām neviens nezina, es arī nebūšu nekāds izlēcējs," Mārcis nosaka un, pleijera austiņas ausīs iebāzis, cenšas no turpmākās sarunas izvairīties. Mūzikas ritmā klanoties un lokoties, viņš uzdzen mātei dusmas.
"Tu man valdies! Vairs pat piezīmes nedrīkstēšu tev izteikt? " Larisa, no dusmām piesarkusi, izrauj plejiera austiņas: "Klausies, ko es saku un nekaitini mani ar to bezjēdzīgo muzikas skandināšanu. Man liekas, ka tu no tā visa paliec kurls."
Viņi brīdi klusē. Puika izskatās sabozies, reizēm palūr caur pieri uz mātes pusi, pleijera austiņas uz kakla uzkārtas. Arī šī mūzika, ja to tā var nosaukt, maitā jaunatnes gaumi, kaut kādi nenormāli ritmi... Plejieris, protams, pats modernākais, tāda Mārtiņa klasē nav nevienam. Larisa pieķer sevi, ka bieži mātes mīlestību pauž ar dārgām dāvanām. Larisa klusē un domā savu: kas jaunāko dēlu padarījis tādu - pret viņu vēsu un savrupu? Protams, bērnība, kamēr viņa atsēdēja piespriesto... Tā bija viņas vaina, ka zēns nejuta ģimenes siltumu. Labi, ka Kārlis tik ātri viņu atrada un prata no bērnunama izpestīt. Tās bija patiesas brāļa rūpes. Bet agrajā bērnībā bijušo par nebijušu padarīt Larisa nevar. Arī tagad viņas nevaļa nav nekāda sabiedrotā dēla audzināšanā: iela, draugi, viņas sagādāta pārticība.
Reizēm par to puika atmaksā ar nesavaldību un kūtrumu. Aug patērētājs! To Larisa nepieļaus! Viņa galvā izstrādā dēla audzināšanas programmu. Patērētājs no Mārča rakstura ir jāpadzen. Nekādas vasaras nometnes par dārgu naudu, nekādas ekskursijas, kā viņš jau mēnešiem kauc, nebūs! Ja puika labosies, tad redzēs.
Kad Larisa to pasaka, reakcija ir eksplozīva: plejiers atkal tiek iebāzts ausīs, un puika ir savā pasaulē, kur māte nav nekas. Tas nu Larisai liekas par daudz! Ar labo roku, kas noņemta no stūres, viņa veikli izrauj Mārcim no ausīm pleijera austiņas: "Tu turpmāk dzīvosi citādi. Es ar tevi runāju! Vai par pieklājību vairs neko nezini? Klausies, ko es runāju, un ievēro - nekādas zīzerēšanās, nekāda slinkuma! Dīkdienība mūsu ģimenei nepiestāv."
Mārtiņš nu atkal sēž sabozies, tomēr mūziku neklausās: lai jau māte pasaka, ko iedomājusies no viņa iztaisīt... Tik dusmīgu viņš māti sen nav redzējis. Pēc brīža Larisa turpina: "Man vajag veikalā, kur strādā Apsīšu Dzidra, palīgu. Vajag sakopt apkārtni, tas ir tavos spēkos. Darbs dažas stundas dienā, maksa lats par kārtīga darba stundu, tā priekš tevis būtu ļoti laba peļņa. Ja neesi ar mieru, salīgšu citu."
"Kas tur būs jādara?" Mārcis ieinteresēti vaicā.
"To tu redzēsi uz vietas. Taču es vēl teikšu lūk, ko: ja mums būs kādas domstarpības par darbu vai klausīšanu, ar skūteri tu nebrauksi. Nekādus nepelnītus latiņus tu neredzēsi! To es pasaku šodien un neatkārtošu!"
"Ja man nebūtu tevis doto latu, ko izmaksāt, puikas mani tā paša braucamā dēļ ne tikai apskaustu un par memmīti apsaukātu, bet arī savādāk izrēķinātos, kā tas ir bijis agrāk. Bet es labošos!" Mārcis piemetina, mātes mašīnai plaši "Lejaskrogos" garāžas durvis atvērdams.
Kā izlīdzinādama mazo strīdu, Larisa piemetina: "Esi gan, dēliņ, prātīgs! Es jau tevi arī saprotu. Taču nekas nav nācis bez darba. Kārlis arī visu laiku strādā."
"Kas tad viņam, studentam, pieaudzis cilvēks! Viņam tik vien tagad bēdas, kā Apsīšu Lindu lenkt. Es gan uz tāda āķa neķeršos. Vispār, sievietes tikai dzīvi samaitā..."
"Kad pienāks laiks, gan tad redzēsi, cik liela nozīme ģimenē ir pareizajai sievietei, kura jāatrod katram pašam. Skaties, kur Silvija iet pēc malkas, aizej un palīdzi! Tu taču zini, ka viņa bērniņu gaida, un tad ir fiziski ļoti grūti," Larisa dēlam no mugurpuses nosaka.

Citu datumu laikraksti

  • Sapņu ķērāja noslēpums

    Esmu dzirdējusi par sapņu ķērāju. Arī sarunās paziņas stāsta, ka viņiem esot sapņu ķērājs. Gribētu uzzināt par to kaut ko vairāk."Esmu dzirdējusi par...

  • Godinās labākos tirgotājus

    4.februārī notiks konkursa “Latvijas labākais tirgotājs 2004” noslēguma pasākums, kura finālā piedalās 110 dalībnieki - 39 uzņēmumi no Rīgas un 71 -...

  • Vētra radījusi 120 000 latu zaudējumus

    Alūksnes rajonā zaudējumi rēķināmi vismaz 120 000 latu apmērā. Tāda informācija nosūtīta Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijai.Alūksne...