Jaunieši runā par atkarību no datorspēlēm

Latvijā pēdējo gadu laikā datora lietotāju skaits starp bērniem un jauniešiem strauji pieaug. Tehnoloģijas, to attīstība un iespējas ieņem nozīmīgu vietu dzīvē.

Latvijā pēdējo gadu laikā datora lietotāju skaits starp bērniem un jauniešiem strauji pieaug. Tehnoloģijas, to attīstība un iespējas ieņem nozīmīgu vietu dzīvē. Pārmērīgu jauniešu aizraušanos ar datoru  var redzēt, pavērojot vienmēr pilnos datorsalonus, aptaujājot narkologus, psihologus un psihoterapeitus.
Arvien biežāk jaunieši lieto datorus izklaidei, taču tie vienlaikus nes līdzi arī dažādas ar veselību saistītas problēmas. Pasaulē datorus plaši sāka lietot ar 1970.gadu, un zinātnieki pievērsa uzmanību elektromagnētiskā lauka izpētei. Ilgstošie pētījumi pierādīja, ka starojuma intensitāte nepārsniedz pieļaujamās normas robežas un neietekmē veselību. Vēlāk sāka parādīties pētījumi par atsevišķu skeletamuskuļu sistēmas daļu pārslodzi, paaugstinātu nogurumu, kā arī par redzes traucējumiem, kas radušies regulāras datora lietošanas gadījumā.
Datorspēle ir izplatīts izklaidēšanās veids, izmantojot videosistēmu vai datoru interaktīvā režīmā. Datorspēles aptver plašu interešu loku - sākot no alfabēta mācīšanas maziem bērniem līdz šaham. Atšķirībā no tradicionālajām galda spēlēm, kāršu spēlēm un sporta spēlēm daudzas datorspēles ir paredzētas spēlēšanai vienatnē. Dators automatizē gandrīz visus tradicionālo spēļu uzdevumus, piemēram, kauliņu mešanu, figūru pārvietošanu un punktu skaitīšanu. Daudzās datorspēlēs ir skaņa, mūzika, animācija un videoklipi. Datorspēles fenomens ir piesaistījis daudz jauniešu, un ir grūti teikt, kur beidzas aizraušanās un kur sākas nopietna saslimšana, ko dēvē par atkarību no datorspēlēm.
Datorspēļu vietā izvēlas draugus
Alūksnes pilsētas sākumskolas 4.klases skolniece Eva Kokareviča pirmo reizi datoru izmantoja pirms gada. Eva pirmās apguva datorspēles, kas pieejamas portālā "www.inbox.lv". Pašlaik Eva datorspēles spēlē reizi nedēļā aptuveni divas līdz trīs stundas, taču viņa ir ievērojusi, ka starp klasesbiedriem datorspēles ir kļuvušas ļoti populāras.
"Manuprāt, dators kaitē redzei, tāpēc ilgi pie tā neuzturos. Datoru izmantoju izklaidei un lietoju internetu, jo mācību vajadzībām tas vēl nav nepieciešams. Pazīstu cilvēkus, kuri pie datora pavada pārāk ilgu laiku, spēlējot spēles, un uzskatu, ka tā jau ir slimība. Es datorspēļu vietā labāk dodos pastaigāties, peldēties vai satikties ar draugiem," viedokli par atkarību no datorspēlēm izsaka alūksniete.
Eva ir saskārusies ar gadījumu, ka kāds paziņa nevēlējies pavadīt laiku ar viņu, tā vietā izvēloties palikt pie datora un turpināt spēlēt datorspēles. "Datorspēles cilvēkiem aizņem daudz laika, tās vajadzētu spēlēt tikai tad, kad nav citu svarīgāku darbu. Esmu redzējusi arī pieaugušus cilvēkus, spēlējot datorspēles, un man tas šķiet bērnišķīgi," uzskata Eva un priecājas, ka viņas vecākā māsa Monta neaizraujas ar datorspēlēm.
Ja Evai tiktu dota brīva diena un pieeja datoram, lai spēlētu datorspēles, viņa dotu priekšroku atpūtai ar draugiem pie dabas.
Piecas stundas dienā datorspēlēm - pieņemami
Annas pagasta 20 gadus vecais iedzīvotājs Didzis Kuzņickis darbu ar datoru uzsāka Annas pamatskolas pēdējās klasēs. Pirmo Didzis apguva rakstītprasmi, vēlāk - dažas datorprogrammas. Didzis spēlēja arī datorspēles, kā darīja liela daļa viņa klasesbiedru. Didzim nav sava datora, tāpēc pašlaik viņš datorspēles spēlē ļoti reti.
"Datorspēles nespēlēju, jo ikdienā man nav pieejams dators," pamato Didzis. Ja Didzim rastos iespēja vienu dienu pavadīt virtuālajā pasaulē, spēlējot datorspēles, viņš to noteikti izmantotu.
"Uzskatu, ka spēlēt datorspēles dažas stundas dienā nav kaitīgi, tomēr pavadot pie datora visu dienu, pasliktinās redze. Nedomāju, ka no datorspēlēm var kļūt atkarīgs, ir tikai jāierobežo pie datora pavadītais laiks. Saviem bērniem nākotnē es ļautu spēlēt četras līdz piecas stundas dienā," stāsta Didzis.
Datorspēles nešķiet interesantas
Oskars Deksnis ir Alūksnes valsts ģimnāzijas 8.klases skolnieks, un pirmā saskarsme ar datoru viņam bija pirms diviem gadiem, iemācoties spēlēt datorspēles. Oskaram mājās ir savs dators, taču tas netiek izmantots datorspēlēm.
"Datorspēles man nešķiet interesantas, bet maniem klasesbiedriem tās patīk. Uzskatu, ka datorspēļu spēlēšana traucē mācībām un ar laiku tiek bojāta redze. Dienā nevajadzētu pavadīt vairāk kā pusotru stundu pie datora," atzīst Oskars.
"Pazīstu jauniešus, kuriem jau ir radusies atkarība no datorspēlēm. Netiek laista garām gandrīz neviena izdevība spēlēt datorspēles, kā arī bieži tiek apmeklēts datorsalons no atvēršanas līdz pat slēgšanas mirklim," stāsta alūksnietis.
Oskars atteiktos no piedāvājuma savu brīvo dienu pavadīt, pie datora spēlējot datorspēles. Šīs nodarbes vietā viņš izvēlētos kārtīgi izgulēties, nodarboties ar sportu un satikties ar draugiem.

Citu datumu laikraksti

  • Dārza darbi jūnija otrajā pusē

    Mitruma apstākļi labi, dažviet pēc pērkona negaisa arī pārmitrs, vislabākie apstākļi nezāļu attīstībai, vēl pēdējais piegājiens to apkarošanai,...

  • Lauksaimniekiem - izdevīgāki kredīti

    Lauksaimnieki joprojām var pietiekties divās kreditēšanas programmās ar zemākām procentu likmēm - Lauksaimniecības ilgtermiņa investīciju...

  • Senču optimisms palīdz uzvarēt pārbaudījumus

    Mālupiete Ināra Garā it nemaz neatgādina rūpju nomāktu sievieti, lai gan pārbaudījumu dzīvē droši vien bijis vairāk nekā citiem.Mālupiete Ināra Garā...