Jaunietis ar mīlestību pret pilsētu, valsti un dabu

Šis ir svarīgs laiks skolēniem - eksāmeni, domas par tālāku nākotni, izlaidumi. Alūksnietis Niks Stāvausis sevi pierādījis kā aktīvs jaunietis, kurš neatsaka piedalīties dažādos pasākumos kā brīvprātīgais. Vārds “jauki” ir viens no vairāk izmantotajiem šajā sarunā, kas liecina, ka alūksnietis ir ar gaišām domām. Nikam aizdomāties liek Imanta Ziedoņa citāts: “Tu esi tik, cik šai brīdī! Neatliec!” Alūksnietis aicina cilvēkus realizēt savas ieceres uzreiz, negaidot pirmdienu vai nākamo gadu.
- Kāda tev šķiet Alūksne?
Šo pilsētu redzu kā bērnu spēļu laukumu - vietu, kur es jūtos ļoti droši. Man patīk, ka pārsvarā visi iedzīvotāji ir zināmi. Zinu Alūksnes novada pašvaldības darbiniekus, līdz ar to man nav bail pieiet pie kāda no viņiem un lūgt padomu. Man tas ir svarīgi. Šeit ir brīvība, skaista daba. Alūksnē ir mierīga, ērta un pietiekami moderna dzīve. Man te patīk. Alūksne man vienmēr būs mājas.
- Ko nozīmē Latvija?
Esmu Latvijas patriots. Novērtēju mūsu valsts vēsturi - lai Latvija būtu tāda, kāda tā ir tagad, bija daudz jāpārcieš. Mēs ģimenē vienmēr atzīmējam Latvijas valsts svētkus, esot visi kopā. Cenšamies apmeklēt dažādus pasākumus. Es negribētu braukt prom, jo te ir mana vieta. Nezinu, kurā augstskolā tikšu uzņemts, jo pieteikšos vairākās. Iemesli, kāpēc es varētu izbraukt no valsts, ir ceļojumi vai arī studijas, bet dzīvot vēlos Latvijā.
- Kas ir tava sapņu profesija?
Nākotnē vēlētos būt diplomāts - saprotu, ka tas nav vienkārši, bet es gribētu mēģināt. Vēl mani interesē politikas zinātnes un tieslietas. Es centīšos un iešu tik uz priekšu. Es nezinu, vai tālā nākotnē Alūksnē dzīvošu pastāvīgi, jo šeit problēmas varētu sagādāt darba jautājums. Bet ir svarīgi, ka redzu šīs pilsētas nākotni un viss diezgan strauji attīstās.
- Tev ir dvīņubrālis. Kādas ir jūsu attiecības?
Kad bijām mazi, tikām līdzīgi ģērbti, un bija brīdis, kad mums nepatika, ka visi uzsvēra - jūs esat dvīņi. Tagad atkal sākam nedaudz izjokot cilvēkus, piemēram, kādos pasākumos apmainām piespraustās vārdu kartītes, lai cilvēki mūs sajauc. Neesam vairs tik vizuāli līdzīgi, un draugi mūs vienmēr atšķir. Mācamies vienā klasē, draugu loks ir līdzīgs, bet vienā solā nesēžam. Ir pārspīlēti, ka dvīņi kaut kā mistiski viens otru jūt. Mēs vienkārši esam brāļi, kas viens otram palīdz. Mums ir savi brāļu jociņi, kurus citi reizēm nesaprot. Ja vajadzēs, mēs viens otru izvilksim no bedres.
- Kādi ir tavi vienaudži?
Vairākums ir mērķtiecīgi, bet tas vairāk parādās tikai skolā. Savukārt ārpus stundām viņi nevēlas neko lieku, trūkst aktivitātes. Piemēram, ģimnāzijas skolēnu Ministru kabinetā nav lielas aktivitātes, jo jaunieši baidās izteikties un kaut ko darīt, baidās no atbildības. Baidās no izgāšanās. Daudziem patīk kritizēt, nevis pašiem kaut ko izdarīt. Trūkst motivācijas. Bet ļoti daudzi aktīvi domā par savu nākotni, meklē informāciju, kā pilnveidoties, un tas ir jauki. Piemēram, tagad tehnoloģiju laikmets ir devis ko labu - ir viegli iegūstama informācija sevis attīstīšanai.
- Vai mūsdienās tehnoloģijas netiek izmantotas par daudz?
Pats varu ilgi darboties ar viedtālruni, bet labprāt pastaigājos pa mežu arī bez tā. Tas, ka tagad pārāk daudz tiek izmantots viedtālrunis, ir pilnīgi normāli - cilvēkam patīk ērtības. Pie labā ātri var pierast. Tā ir lieta, par ko var runāt, bet nav vērts neko stipri mainīt - tas viss vienkārši apniks. Ja, piemēram, Jānītim atņems telefonu un teiks, ka viņš to dabūs tikai, kad izpildīs mājasdarbus, tad viņš tos izdarīs pavirši, ātri un rezultāta nebūs.
- Vai grāmatu lasīšana ir populāra?
Diemžēl man nav laika daudz lasīt, bet man patīk literatūra, kas liek aizdomāties. Uzskatu, ka skolā ir ļoti daudz labas obligātās literatūras - cenšos lielāko daļu vienmēr izlasīt. Manuprāt, ģimnāzisti diezgan daudz lasa. Tas ir nepareizs priekšstats, ka jauniešiem vairs nepatīk grāmatas. Es lasu gan latviešu, gan angļu valodā. Man valodas ir svarīgas, daudz skatos filmas angļu valodā. Gribētu labi iemācīties vācu un krievu valodu. Svešvalodas palīdz ne tikai ceļojot, bet arī esot šeit - literatūrā, kino, mūzikā.
- Ko tu dari ārpus skolas?
Diemžēl pagaidām ir ļoti maz laika, jo daudz enerģijas veltu mācībām. Es daudz staigāju pa pamestām ēkām un pētu dabu - tas mani aizrauj un liek aizmirsties. Ļoti labprāt iesaistos dažādos pasākumos, to organizēšanā. Alūksnes Bērnu un Jauniešu centrā (ABJC) esmu jauno producentu apvienībā - mēs organizējam dažādus pasākumus novadā. Piemēram, Zaķu skrējienu, sarunas ar deputātiem, pagalma svētkus un daudzus citus pasākumus. Man patīk piedalīties domāšanā un organizēšanā. Labi ir sadarboties ar tiem cilvēkiem, kuri jau ilgāk ir ABJC - tā ir jauka pieredze.
- Kādas ir sarunas ar deputātu?
Tas ir interesants pasākums, kad jaunieši uz sarunām aicina deputātus. Kad pirmo reizi piedalījos šajās sarunās, biju nobijies. Es nezināju, ko drīkst, kas un kā jārunā. Tagad ir pavisam citādāk - es jūtos droši, jo pārsvarā visi deputāti ir zināmi, tas man vairs nerada tādu stresu. Domāju, ka politiķiem tīri labi patīk aktīvi jaunieši, kas iesaistās diskusijās. Bet es saprotu, ka uztraukums šādos pasākumos var rasties tiem, kas nav pieraduši runāt ar pašvaldības darbiniekiem.
- Aktivitātes ārpus skolas prasa daudz laika...
Man ir gadījies, ka sakrājās tik daudz darbu, dažādu pasākumu un aktivitāšu, ka vienkārši jūtu - esmu pārdedzis. Rezultāts ir tāds, ka sēžu mājās un vairs neko nedaru. Bet vienmēr ir iemesls piecelties un atkal iet uz priekšu. Cilvēkam vajag sevi nodarbināt. Es uz jauniešu centru sāku iet tikai, kad mācījos 9.klasē. Pat neatceros, kā es pirms tam dzīvoju! Man ir svarīgi organizēt, palīdzēt un būt aktīvam. Jaunieši daudz iznieko savu laiku, neko nedarot. Domāju, ka skolēnus jau no mazām klasēm vajadzētu daudz kur iesaistīt - tad ātrāk visu iemācās un pēc tam ir izvēles iespējas. Es būtu bijis pateicīgs, ja būtu gājis mūzikas skolā - mūzika ir svarīga arī cilvēka attīstībā. Mūzika liek labi justies.
- Vai klausies arī latviešu mūziku?
Iecienītākā latviešu grupa man ir “Carnival Youth” un pēdējās dienās esmu ieklausījies arī “Prāta Vētras” tekstos. Man patīk, liek aizdomāties. Protams, ļoti novērtēju klasiku - “Saule, Pērkons, Daugava” un mūsu himna ir īstas vērtības. Pats gan vairs nedziedu skolas korī, un tagad man par to ir neērti - to vienkārši pārtraucu. Manuprāt, dziedāt ir jauki! Varbūt nākotnē, kad mācīšos augstskolā, meklēšu iespējas un iestāšos kādā korī.
- Kāds tu esi?
Domāju, ka esmu diezgan interesants cilvēks, kaut daudziem šķiet, ka esmu pesimistisks. Man ir tā - ja mani kaut kas iepriecina, es neslēpju smaidu. Ja man ir labas emocijas, laba vide, tad esmu pozitīvs. Skolā varbūt esmu citādāks. No sliedēm mani var izsist cilvēki, kuri nedara lietas, kas viņiem jāizdara. Ja tehnika pieviļ. Neizdarība. Mani reizēm uztrauc mazās lietas - man pagaidām nav lielo problēmu. Es ceru, ka pie manis atnāks grandiozās idejas, ko piedāvāt arī citiem. Domāju, ka nevaru pasaulē, valstī mainīt lielas lietas, bet noteikti varu sākt ar mazumiņu. Mēs katrs to varam - varam būt kāda procesa daļa un līdz ar to kaut ko mainīt uz labo pusi.
- Ko tu novēlētu pilsētai un pārējiem jauniešiem?
Jauniešiem varu teikt - kad uzsāksiet mācības ārpus Alūksnes, tad šeit būsiet retāk. Ja ir vēlēšanās, izdariet kaut ko labu jau tagad. Nekrājiet parādus ne skolā, ne sevī, ne citiem. Esiet drošāki un aktīvāki! Alūksnei novēlu augt tālāk - te izskatās skaisti, vienīgi laukos ceļus vajadzētu salabot! Daba mani iedvesmo, un pasākumi brīvā dabā ir jauki - tā ir tā brīvības sajūta, ko novēlu izjust katram.

— Laura Felša

Citu datumu laikraksti

 • Atjaunos muižas parku

  Biedrība “Alsviķu pagasta attīstībai un labklājībai” ir uzsākusi projekta “Alsviķu muižas parka atdzimšana” īstenošanu, ko finansiāli atbalsta...

 • Lauksaimniecība kā dzīvesveids 4

  Lauksaimniecība kā dzīvesveids

  (Turpinās no 1.lappuses)Drosme, uzņēmība un strādīgums - šie trīs vārdi visspilgtāk raksturo divus lauksaimniekus no Alūksnes novada piemājas...

 • Miniatūrām iedvesmu rod mūzikā

  Miniatūrām iedvesmu rod mūzikā

  Jaunā rakstniece Elīna Gabrāne (26 gadi), kuras dzimtā vieta ir Gaujiena, izdevusi savu otro grāmatu – dzejprozas krājumu “Mūzikas lādīte”, veltot...

 • Svinēs svētkus un pasniegs apbalvojumus

  Svinēs svētkus un pasniegs apbalvojumus

  Svinot Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu, Alūksnes pilsētā svētku pasākumi notiks gan 3. un 4.maijā.“Valsts svētku svinības sāksim 3.maija...

 • Alūksnē - koru skate

  Svētdien, 22. aprīlī, pulksten 12.00 Alūksnes Kultūras centrā notiks Alūksnes, Gulbenes, Balvu koru apriņķa skate.“Ikviens kora mūzikas mīļotājs...

 • Visiem vietas nepietiek

  Visiem vietas nepietiek  2

  „Jūsu bērnam šobrīd vietas bērnudārzā nav, jāgaida rindā” – tie ir vārdi, kurus, tuvojoties vecumam, kad bērnam vajadzētu uzsākt gaitas pirmsskolas...

 • Drosmīgi un atklāti par TO

  Latviešu bestsellers – tādu apzīmējumu izpelnījies pagājušajā gadā izdotais romāns „Saplēstās mežģīnes”, kura autore ir Karīna Račko. Tas bija viņas...

 • Aizvada otro sabraukumu

  Kārtējās spēles aizvadītas Apes novada čempionātā florbolā. “Gaujiena”, kuras spēlētāju sastāvs ir viens no jaunākajiem čempionātā, pēcspēles...

 • Alūksnes džudistiem labi rezultāti

  Alūksnes džudistiem labi rezultāti

  Alūksnes pilsētas Bērnu un jaunatnes sporta skola aizvadītās nedēļas nogalē piedalījās džudo sacensībās Saldū – 9.Starptautiskajā džudo turnīrā...