Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Joprojām ir rinda uz vietām bērnudārzos

Statistika liecina: bērnudārzu skaits latvijā ir samazinājies.

Statistika liecina: bērnudārzu skaits latvijā ir samazinājies
Alūksnes rajonā 118 bērni ir pieteikti rindā uz vietām pirmsskolas izglītības iestādēs. Parasti vecāki mazuļus bērnudārzam piesaka neilgi pēc viņu piedzimšanas, lai brīdī, kad mazajam turp būs jādodas, vieta jau būtu garantēta.
Alūksniete Sintija Pušpure meitu Itu, kurai ir septiņi mēneši, arī jau ir pieteikusi rindā uz vietu Alūksnes pirmsskolas izglītības iestādē “Sprīdītis”. Viņa ir pārliecināta, ka rindu vajag pieteikt laikus.
Alūksnes pirmsskolas izglītības iestādē “Pienenīte” rindā uz bērnudārzu gaida 54 bērni. “Rinda ir liela. 2003.gada pavasarī bērnudārzu absolvēja 35 bērni, bet 2004.gada pavasarī tie varētu būt 32 bērni. Vienmēr ir kādi mazuļi, kam veselības stāvokļa, attīstības vai vecuma dēļ ir vēlams bērnudārzā palikt vēl vienu gadu. Reizēm arī paši vecāki vēlas, lai bērns paliek, jo uzskata, ka skolai viņš vēl ir par mazu. Manuprāt, pareizāk bija, ka agrāk 1.klasē uzņēma bērnus, kam līdz septembrim bija palikuši septiņi gadi. Šajā vecumā ir ļoti svarīgi, vai bērnam jau ir palikuši septiņi gadi vai arī tas būs tikai pēc četriem mēnešiem,” vērtē Alūksnes pirmsskolas izglītības iestādes “Pienenītes” vadītāja Ārija Driņina.
Viņa atzīst, ka nepieciešams palielināt grupu skaitu, lai bērnudārzā varētu uzņemt vairāk mazuļu. “Mazajā grupā pašlaik mums ir 18 bērni vecumā no 1,5 līdz trīs gadiem. Rudenī, kad mazajiem ir jāšķiras no mammas, nepieciešams pārejas laiks, līdz bērni pierod.
“18 bērnu - tas ir daudz. Pēc noteikumiem šajā grupā varētu būt 10 līdz 15 mazuļi. Valstī ir noteikts, ka jaunās māmiņas ar bērnu mājās var dzīvot pusotru gadu, jo tikmēr darba devējam ir jāsaglabā viņas līdzšinējā darbavieta,” saka Ā. Driņina.
“Bērnudārzu grupās neuzņem daudz bērnus, kas ir pusotru gadu veci. Viņi ir mazi un prasa lielu aprūpēšanu. Manuprāt, vecākiem bērnu uz bērnudārzu vajadzētu sūtīt vecumā no 2,5 līdz trīs gadiem.
Tas ir vecums, kad bērns vēlas draudzēties un sadarboties ar vienaudžiem. Viņš ir psiholoģiski nobriedis doties uz pirmsskolas izglītības iestādi. Es arī labprāt dzīvošu ar mazuli mājās, cik ilgi tas būs iespējams, jo zinu, ka vieta bērnudārzā jau ir pieteikta,” stāsta S. Pušpure. Viņa piekrīt, ka vecāki izvēlas to bērnudārzu, kas ir tuvāk dzīvesvietai vai pa ceļam uz darbu.
Lielākas vai mazākas rindas uz vietām bērnudārzos ir arī pārējās Alūksnes rajona pirmsskolas izglītības iestādēs. Apes pirmsskolas izglītības iestādē “Vāverīte” rindā ir pieteikti 16 bērni.
“Tikai vienam no tiem ir četri gadi, pārējie ir pierakstīti rindā uzreiz pēc piedzimšanas. Deviņdesmito gadu beigās rindā bija pieteikti apmēram 30 bērni, bet pēdējos gados to skaits ir sarucis uz pusi. Pašlaik mūsu bērnudārzā nav mazbērnu grupas, jo tam trūkst telpu. Ja tā būtu, tad rindā gaidītāju skaits būtu niecīgs,” stāsta Apes pirmsskolas izglītības iestādes ‘Vāverīte” vadītāja Velita Miesniece.
Trīs bērni ir pieteikti rindā Jaunalūksnes pagasta pirmsskolas izglītības iestādē “Pūcīte”. “Tie visi ir tādi mazuļi, kas vēl nav sasnieguši pusotra gada vecumu. Pašlaik bērnudārzā mēs vēl varētu uzņemt mazos, kas ir vecāki par 1,5 gadiem,” norāda Jaunalūksnes pagasta pirmsskolas izglītības iestādes “Pūcīte” vadītāja Ligita Belova.
Izglītības un zinātnes ministrijas apkopotā informācija liecina, ka, salīdzinot ar 1991.gadu, Latvijā bērnudārzu skaits sarucis vairāk nekā divas reizes - 1991.gadā Latvijā bija 1120 bērnudārzi, 2002.gadā - tikai 553 bērnudārzi.

Citu datumu laikraksti

  • Rajonā joprojām trūkst zobārstu

    Alūksnes rajonā joprojām aktuāla problēma ir zobārstu trūkums.Alūksnes rajonā joprojām aktuāla problēma ir zobārstu trūkums. Ar “Alūksnes Ziņu”...

  • Finišē kalnu velosipēdisti

    Pie Alūksnes ezera, Tempļakalna pakājē sestdien, 18.oktobrī, uz atklātā Alūksnes rajona čempionāta noslēguma sacensībām pulcējās 66 kalnu...

  • Vai tas ko mainīs?

    Aizliegts auglis vienmēr ir saldāks. Diemžēl tas ir neapgāžams fakts. Jo vairāk tev atkārtos, ka nedrīkst TO un TO, notiek gluži pretēji - roka...