Jubilārs ar enerģiju un azartu

Rīt, 30.jūnijā, skaistu jubileju svinēs ilggadējs laikraksta “Alūksnes Ziņas” abonents Ēriks Avans, kuram apritēs 70 gadu. Satiekot šo kungu, nav iespējams noteikt vecumu, jo dzīves laikā viņš daudz nodarbojies ar sportu, dienējis armijā un ir ļoti dzīvespriecīgs. Redzot mājas pagalmu, uzreiz kļūst skaidrs - kārtība ir pirmajā vietā, jo abi ar sievu Maigu ir ļoti akurāti cilvēki.

Ar plostu pa Alūksnes ezeru
Ē.Avans dzimis un mācījies Bejā, pēc tam atslēdznieka profesiju apguvis Cēsu arodskolā. “Man patika mācības, jo izvēlējos sev piemērotu profesiju. Jaunībā gan biju piedzīvojumu meklētājs, biju diezgan ātrs, bet tas nav traucējis dzīvē. Esmu pat vairākas reizes lēcis ar izpletni! Vienu gan varu teikt - neticu tiem, kuri saka, ka nav bail. Tas nevar būt. Kad lidmašīna paceļas un jālec laukā, tad ir klusums,” par savām izjūtām stāsta alūksnietis un piebilst, ka vēl viena jaunības dienu aizraušanās, kas saglabājusies arī tagad, ir plostu gatavošana. “Mēs tos taisījām savai izklaidei. Esmu piedalījies arī plostu sacensībās Alūksnes ezerā. Tas bija humora pilns pasākums,” stāsta Ē.Avans. Viņš uzsver, ka šāda veida izklaidēs iztikuši bez alkohola, jo jautrības allaž pieticis.
“Vienmēr visam pieeju radoši. Sieva gan labāk pastāv malā un mani atbalsta. Mēs raksturā esam dažādi, bet tieši tas mūs vieno,” saka piedzīvojumu meklētājs. Viņš ir kolorīta personība, jo intereses ir bijušas visādas. “Man jau kopš mazotnes ļoti patika mūzika, diemžēl neesmu to apguvis mūzikas skolā, bet pašmācības ceļā iemācījos spēlēt harmonikas, ko daudzi vairāk asociē ar akordeonu. Visos ģimenes svētkos spēlēju, tagad gan sen neesmu to darījis,” ar prieku stāsta alūksnietis un piebilst, ka arī dziedāšana bijusi patīkama nodarbe. Esot pat bijis domubiedru ansamblis, kas muzicējis kopā.

Sportiskais azarts -
visu mūžu
Kā jau tās paaudzes vīrietis, arī Ē.Avans bijis armijā. “Armijā dienēju Dobelē. Toreiz bija obligātais iesaukums, bet man tas patika. Es pat trīs reizes apmācīju jaunpienācējus. Divu gadu laikā tikai divas reizes tiku mājās. Tas visus norūdīja. Atbalstu, ja skolās ieviestu aizsardzības mācību. It sevišķi tas noderētu puišiem,” atzīst kungs un rāda savus fotoalbumus, kur ir ļoti daudz bilžu. “Fotografēt man patika. Gāju arī fotopulciņā, iegādājos fotoaparātu un pats attīstīju bildes - tās ir atmiņas, ko vērts saglabāt,” stāsta Ē.Avans.
Sarunas laikā rodas jautājums: “Vai ir kas tāds, kas jūs neinteresē, ko neesat pamēģinājis?” Nevar vien nobrīnīties, cik viens cilvēks var daudz apgūt un paveikt! “Man ļoti patīk piedalīties senioru sporta spēlēs, jo visu mūžu esmu bijis ar sportisku garu. Piedalos jau piekto gadu, un man ir daudz medaļu. Tas ir azarts - pierādu sev un cietiem, ka to varu. Šogad man bija trīs pirmās un viena otrā vieta. Ar katru gadu man ir labāki rezultāti,” lepojas kungs un piebilst, ka savu dzīvi bez sporta nevar iedomāties. Viņš jaunības gados piedalījies arī 100 metru skrējienā Daugavas stadionā, jo bijis ļoti veikls. Kad strādājis Alūksnē, spēlējis minifutbolu – komandā bija arī 40 gadu vecumā, kas ir retums.

Kopā jau 45 gadus
Prieks, ka cilvēks ar tik plašu dzīves redzējumu un piedzīvojumu garu ir atradis arī savu dzīves mīlestību. “Ar sievu Maigu iepazināmies 1971.gada Līgosvētkos. Draugs mani uzaicināja uz svētkiem Pededzes krastā. Spēlēju akordeonu visas nakts garumā. Viens otram iepatikāmies un 1973.gadā svinējām kāzas. Starp citu, 7.jūlijā svinēsim 45 gadu kāzu jubileju,” stāsta Ē.Avans un atzīst, ka visādi ir gājis, bet vienmēr jāmāk samierināties un saprast otru.
“Mums ir brīnišķīgi bērni. Meita Iluta strādā sākumskolā, ir mazmeita Paula. Savukārt dēls Madars strādā Rīgā, ir mazdēls Valters. Prieks, ka mūsu bērni ir izglītojušies un izauguši par labiem cilvēkiem, jaukiem vecākiem,” atzīst divu mazbērnu vectēvs.
Viņam tuva ir arī galdniecība, ir zāģējis arī koka figūras, bet vairāk tomēr Ē.Avans šajā ziņā lepojas ar savas meitas vīru. “Esmu piedalījies arī dažādās sacensībās, bet znots Jānis ļoti labi veido koka  mākslas darbus – arī malēniešu figūras Alūksnes ezera krastā viņš radījis. Manai sievai viņš sagādāja brīnišķīgu pārsteigumu. Kad viņa savas jubilejas rītā iznāca ārā, pagalmā stāvēja znota gatavots koka svētku galds ar soliem - tas tik bija pārsteigums! Tā nu visus svētkus arī svinam pie šī galda,” par znota veikumu priecājas alūksnietis.

Cilvēki daudz piesārņo
peldvietas
Avanu pāra māja atrodas brīnišķīgā privātmāju rajonā blakus Alūksnes ezeram. Šķiet kā paradīzē – vasarā katru dienu var baudīt ūdens priekus. “Diemžēl, dzīvojot pie ezera, pie tā nevar tikt, jo visur ir privātīpašumi. Kādreiz tā nebija - jebkurš varēja iet peldēties gandrīz visos ezera krastos. Bet kaimiņi ir jauki, līdz ar to iespējas piekļūt ūdenim man ir,” atzīst Ē.Avanas un iesaka iedzīvotājiem būt kārtīgākiem – pārāk daudzas peldvietas ir pilnas ar cilvēku atstātajiem atkritumiem.
Runājot par kārtību, viņš uzsver, ka vēlētos, lai ir lielāka skaidrība arī dažādos likumos, lai tie tik bieži nemainītos. “Manuprāt, cilvēkam jābūt godīgam un uzticīgam. Man nepatīk paviršība, un tas attiecas uz visām jomām,” saka aktīvais pensionārs un piebilst, ka bez humora dzīvē nekur – viņam esot laba atmiņa un pilna galva ar anekdotēm.

Vēžu pilnas mugursomas
Avana kungu daudzi atceras kā SIA “Rūpe” un Alūksnes novada pašvaldības aģentūras “Spodra” darbinieku. “Tur nostrādāju desmit gadus. Biju pļāvējs, zāģēju kokus. Man patika mans darbs, to vienmēr darīju ar lielu atdevi. Es veidoju koku formas, izmantojot pacēlāju, bet tad parādījās mums jauns amats – arborists. Mani pakalpojumi vairs nebija nepieciešami, tā nu tagad esmu pensionārs,” par pēdējo darbavietu stāsta alūksnietis.
Dodoties pensijā, viņš domāja, ka tagad gan visu laiku atpūtīsies, bet nekā. “Vasarā nav pat laika aiziet makšķerēt, kaut dzīvoju blakus Alūksnes ezeram. Ja dzīvo privātmājā, tad vienmēr ir, ko darīt! Abi ar sievu te dzīvojam 27 gadus. Mums patīk kārtība. Sievas aizraušanās ir rozes – to mums ir daudz un skaistas. Man patīk mājas dzīve. Bet nav tā, ka es visu laiku esmu uz vietas. Ziemā gan nodarbojos ar zemledus makšķerēšanu. Zivis iztīru es, bet sieva gatavo,” par pensionāra dzīvi stāsta Ē.Avans un piebilst, ka 20 gadus bijis arī mednieku kolektīvā. Tagad gan vairs neejot medībās, jo, kā pats smejot atzīst, laikam palicis žēl dzīvnieku. “Vēl man patika vēžot – braucu ar savu motociklu un mājās vedu pilnas mugursomas. Tie tik bija laiki!” Skaisti, ka ir tik daudz ko atcerēties. Šķiet, ka Ē.Avanam nekad nav garlaicīgi, jo enerģijas netrūkst vēl joprojām.
— Laura Felša

Citu datumu laikraksti

 • Dāvana Latvijai simtgadē 2

  Dāvana Latvijai simtgadē

  Vēsmas Kokles-Līviņas patriotiskā dzeja un Alūksne iemūžinātas brīnišķīgās Viestura Reķa fotogrāfijās, un tam visam klāt skanīga saksofona mūzika...

 • Aicina uz obeliska atklāšanu

  22.jūnijā pulksten 13.00 ikviens aicināts piedalīties pasākumā Alūksnes muižas parkā, lai nākamajām paaudzēm atstātu vēstījumu Laika kapsulā. To kopā...

 • Skolas durvis aizveras 2

  Skolas durvis aizveras

  Turpinās no 1.lappusesSkolai visus pastāvēšanas gadus izdevies piesaistīt domājošus un pašaizliedzīgus sava darba pratējus. Daudziem šī skola ir...

 • Alūksnes pusē - jauns keramiķis 6

  Alūksnes pusē - jauns keramiķis

  Latviešiem ir pamats satraukties, ka nākotnē varētu izzust tādi amatniecības darbi kā glazēti māla podi, austi vilnas deķi vai pītie klūgu grozi, jo...

 • Luterāņu baznīca svin 230 3

  Luterāņu baznīca svin 230

  Viens no Alūksnes lepnumiem un simboliem - Alūksnes evaņģēliski luteriskā baznīca - nedēļas nogalē svinēja 230 gadu jubileju. Draudzes locekļus un...

 • Alūksnes novada domes deputāts tikai nepilnu gadu

  Alūksnes novada domes deputāts tikai nepilnu gadu

  Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!” - Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” Alūksnes nodaļas vadītājam, uzņēmējam Druvim Tomsonam iespēja būt Alūksnes novada...