Jūtas kā nenobriedusi personība harmonijas meklējumos

Jaunannas mūzikas un mākslas skolas direktore Liena Brutāne šajā amatā strādā kopš pavasara.

Jaunannas mūzikas un mākslas skolas direktore Liena Brutāne šajā amatā strādā kopš pavasara. Liena saka, ka praktiski visu iepriekšējo gadu viņa veikusi direktora vietas izpildītājas pienākumus, tāpēc darbs nav bijis pilnīgi svešs un nezināms.
Uzlūkojot Lieni, šķiet, ka tik jaunai un ārēji trauslai sievietei vajadzētu nodarboties ar kaut ko romantiskāku un gaisīgāku, nevis vadīt kolektīvu. "Kolēģi mani atbalstīja. Pašai varbūt būtu pietrūcis drosmes pieteikties konkursam, jo biju jauna un nepieredzējusi. Tagad pieredze pamazām krājas. Varbūt šajā amatā strādāju spītības dēļ, lai sev pierādītu, ka es to varu," laikrakstam stāsta Liena Brutāne.
Viņa atzīst, ka grūtākais esot tas, ka mākslas skolai ir divi mācību punkti - Alsviķos un Liepnā. "Katrs atrodas uz savu pusi 35 kilometru attālumā no skolas, tāpēc kolektīvi ir sadrumstaloti. Tas man reizēm neļauj mierīgi gulēt, taču saprotu, ka ar šādu situāciju ir jāprot sadzīvot un arī neklātienē jākārto jautājumi. Nekad jau nebūs tā, ka visu varēs perfekti izdarīt, lai kā arī to gribētos," uzskata Liena. Viņa stāsta, ka ir liela kārtības mīļotāja, tāpēc esot grūti pārdzīvot, ja pēc pasākumiem tās trūkst. "Varbūt patiesībā es tiecos pēc iekšējas sakārtotības vai harmonijas. Kad tā būs, tad varēšu daudz ko dot citiem. Patlaban jūtos kā nenobriedusi personība," secina sieviete.
Neiztiek bez asarām
Liena saka, ka šis viņai esot pārdomu gads. Arī dažādu pārdzīvojumu gads. "Tas varbūt man liek atsperties, lai sevi pilnveidotu, izprastu sevi un citus. Es priecājos, ka drīz sāksies jauns gads, tas noteikti būs labāks. Šogad esmu piedzīvojusi spilgtas emocijas, sākot no skaudrām sāpēm līdz spēcīgai laimes izjūtai," domā Liena.
Viņa nekautrējas atzīt, ka arī direktores darbā ir bijušas dienas, kad acīs sariešas asaras. Liena kritiski vērtē, ka pašai trūkst stingrības. "Cenšos būt demokrātiska. Kad jūtu, ka tas nepalīdz, ir jāpasaka stingrs vārds, lai iegūtu rezultātu," saka direktore. Nav viegli pateikt asāku vārdu, taču daudz ko var panākt izrunājoties, nevis "caur puķēm". Viņa droši saka, ka strādā darbu, kas reizē ir hobijs.
"Kad pēc mācībām Rīgā vēl nebiju atradusi darbu, ar asarām acīs lasīju interviju, kurā intervējamais teica, ka viņš strādā darbu, kas patīk. Es nodomāju, ka arī to vēlos. Tā arī man ir, un es par to priecājos, lai arī vienmēr pietiek neatrisināmu problēmu," stāsta Liena. Uzmundrinājumu un enerģiju jaunā sieviete smeļas no pašiem mīļākajiem cilvēkiem - meitas Megijas, kurai ir pieci gadi, mammas un māsas Lauras, kura ir labākā draudzene.
"Citreiz pamostos sestdienas rītā un neko nevēlos, taču pietiek, ja pie manis pieskrien meitiņa un pamodina. Tad es saprotu, ka nevaru ne par ko sūdzēties, man ir tikai jāsmeļas enerģija un jādzīvo," spriež viņa.
Izvēli izdara pati
Lienas specialitāte ir klavierskolotāja. Līdztekus vadošajam darbam viņa pasniedz klavierspēli Alūksnes mūzikas skolā. Lienai esot grūti iedomāties darīt citu darbu, jo vecāki ir saistīti ar mūziku.
"Interesanti, ka mūsu ģimenē četrās paaudzēs bijuši pedagogi, tikai viena paaudze izkritusi. Par to es lepojos. Meita pati izvēlējās mācīties spēlēt vijoli, lai gan tas ir sarežģītākais instruments. Lai viņa mēģina," saka Liena. Mācoties mazajās klasēs, Liena nav domājusi, ka kādreiz viņas dzīve būs saistīta ar pedagoģiju. Neviena nemudināta, vēlāk izdarījusi pareizu izvēli - būs skolotāja. Pēc pamatskolas absolvēšanas sekoja mācības Rēzeknes mūzikas koledžā.
Tagad ir daudz gudrāki
Skolas laikā Liena bijusi apzinīga un atceras, ka, braucot uz skolu autobusā, domājusi tam vecumam neraksturīgi - kāda ir pasaule un kādi mēs esam tajā. "Tagad apbrīnoju, kā es tā varēju, lai gan tagadējai paaudzei pavērsies vēl plašāki apvāršņi, viņi ir daudz gudrāki nekā mēs," spriež Liena. Viņa stāsta par savām gaišajām bērnības atmiņām un atceras, ka nesen atradusi skolas laikā rakstītu sacerējumu "Mana mīļākā vietiņa" - par vectēva un vecmammas piemājas dārziņu, kur Liena guļ šūpuļtīklā, raugās zilās debesīs un priecājas par krāšņajiem ziediem.
Jautāju Lienai, vai viņa šodienas jauno paaudzi vērtē kā talantīgu? "Tagad mazāk bērnu apmeklē mūzikas skolu. Kādreiz bija konkurss. Laukos uz skolu nāk visi bērni. Nevienam, kas nāk un piesakās, netiek atteikts. Ja agrāk mūzikas skolas darbojās interešu izglītības līmenī, tad tagad tās ir profesionālās ievirzes izglītības iestādes," saka Liena. Viņa spriež - tas nav slikti, ka mūzikas skolā mācās arī tādi bērni, kuriem nav dots īpašs talants. "Tāpēc ir desmit ballu sistēma, pēc kuras var novērtēt katra skolēna spējas. Desmit balles saņem reti," saka Liena.
Neder par izpildītājmākslinieci
"Mācoties 4. un 5.kursā, intensīvi domāju - man ir mazas rokas un nav dota iespēja būt par izpildītājmākslinieci. Kāpēc Latvijā nav augstākās mācību iestādes klavierskolotājiem? Tieši tad Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskolā sāka sagatavot klavierskolotājus. Šāds piedāvājums nāca īstajā laikā," uzsver Liena. Kad studijas bija pabeigtas, Liena izšķīrusies nākt atpakaļ uz dzimto Alūksni.
Liena sevi neuzskata par karjeristi. Jebkurā situācijā viņa priekšroku dotu ģimenei. "Zinu, ka vecāku sapulcē, kad es mācījos 2.vai 3. klasē, klases audzinātāja manai mammai bija teikusi, ka esmu līderis. Atceros, ka mamma man skaidroja šā vārda nozīmi. Apzināti nekad neesmu uz to gājusi," stāsta Liena. Viņai šķiet, ka tikai pēc pāris gadiem varēs izvērtēt, cik bijusi nepieredzējusi un kā pilnveidojusies šajā laikā.
Nevēlas kaunēties kā bērns
Pērn Liena sākusi studēt maģistratūrā skolvadību. "Es ļoti gribēju to darīt, taču līdz tam brīdim, kad sapratu, ka visu nevaru paspēt. Tur biju jaunākā no visiem studentiem. Es nevēlos uz nodarbībām iet kā nokaunējies bērns, kas nav izpildījis kādu mājasdarbu, tāpēc pēc 1.kursa esmu paņēmusi pārtraukumu. Tagad vēlos savā dzīvē sakārtot citu, tad turpināt studijas. Vēlos mācīties arī psiholoģiju un filozofiju, taču vienā dzīvē to laikam nevar paspēt," saka viņa.
Liena bilst, ka ir paškritiska, pārāk daudz un bieži analizē notiekošo. "Reizēm domāju, ka sīka analīze jāmet malā. Kad notikumi piespiež, tad tā arī notiek," saka alūksniete.
Brīvajā laikā Liena cenšas uzņemt enerģiju. Viņu māc bailes, ka kādā brīdī tās var pietrūkt. Liena nenodarbojas ar ekstrēmiem sporta veidiem, bet lasa labu literatūru, labprāt apmeklē interesantas teātra izrādes vai koncertus.

Citu datumu laikraksti

 • Desmit jaunieši saņem Latvijas pilsonību

  Alūksnieši: lepojas ar ievērojamiem cilvēkiem tuvās un tālās mājās.Alūksnieši: lepojas ar ievērojamiem cilvēkiem tuvās un tālās mājās Alūksnes rajona...

 • Vidusskolā būs integrētā nedēļa

  Ojāra Vācieša Gaujienas vidusskolā projektā “Comenius” 1. līdz 4.klasei risināsies integrētā nedēļa “Pasaka par Zaļo karaļvalsti”.Ojāra Vācieša...

 • Pirmo reizi tiksies rajona dāmu klubiņi

  Pirmo reizi Alūksnes rajona dāmu klubiņiem būs kopīgs pasākums, ko rīkos Kolberģa dāmu klubiņš “Ciemos pie Benitas”.Pirmo reizi Alūksnes rajona dāmu...

 • Laimi saskata lietu kārtībā

  Apeniete Diāna Liepiņa spriež, ka nevar būt neapmierināta ar savu dzīvi. Pasaule ir nedaudz iepazīta, arī cilvēki gan šajā pusē, gan citos...

 • 18.novembris kļūst arvien populārāks

  Pagājušajā ceturtdienā Latvijas valsts atzīmēja proklamēšanas 86. gadadienu. Kā apgalvo masu saziņas līdzekļi, 18.novembra svētki arvien vairāk...

 • Būs rajona olimpiāde angļu valodā

  Trešdien, 24. novembrī, notiks Alūksnes rajona angļu valodas olimpiāde 8., 11. un 12.klašu audzēkņiem.Trešdien, 24. novembrī, notiks Alūksnes rajona...

 • Mani liktenis ir ļoti sargājis

  Apē bieži var sastapt sirmu, staltu vīru, kas uz velosipēda vai kājām mēro patālo ceļu no savām mājām Vaidavas malā, “Maziņos”. Citreiz rosīgais vīrs...

 • Palielinās maksu

  SIA “Alūksnes nami” paredz nākamā gada pavasarī palielināt maksu par dzīvokļu apsaimniekošanu.SIA "Alūksnes nami" paredz nākamā gada pavasarī...

 • Mārkalnē sumina Gada ģimeni

  Mārkalnē pirmo reizi par godu Latvijas valsts svētkiem sumināja “Gada ģimeni Mārkalnē 2004”. Šai nominācijai iedzīvotāji izvirzīja Līču...